[R] ORP Błyskawica MM 5-6/81

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

Re: [R] ORP Błyskawica MM 5-6/81

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Swoją drogą bardzo fajnie i równiutko idzie Ci to klejenie więc po przemyśleniu proponuję dokończyć w standardzie wszystko oprócz dna (w końcu w swoich modelach kartonowych też tak robiłem) a w kolejnym projekcie albo wziąć się za coś nowszego albo w całości malować.
skarczew
Posty: 112
Rejestracja: czw lis 03 2016, 17:06
x 11

Re: [R] ORP Błyskawica MM 5-6/81

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: skarczew »

Skoro decydowałeś się na Standard+, to moim zdaniem trzeba było wziąć czerwony karton ze sklepu papierniczego, i robić dno na podstawie starych oklejek, odpowiednio je wydłużając.
danielprasal
Posty: 24
Rejestracja: śr wrz 03 2014, 21:07
x 1

Re: [R] ORP Błyskawica MM 5-6/81

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: danielprasal »

Dziękuje za miłe słowa i wsparcie Tomaszu. Tak własnie zrobię, o ile nie uszkoszę nadwodnej części kadłuba. Troszkę się obawiam, oderwania koloru wraz z taśmą maskującą, mimo iż karton był zaimpregnowany BCG a taśma "osłabiona".

Co do kartonu barwionego, to na pewno kiedyś spróbuję tej metody. Tym razem po prostu poszedłem inną drogą, która dała mi wiedzę na temat takich technik.

A teraz do rzeczy. Kadłub na zmianę sobie schnie i się szlifuje a w przerwach dłubie inne pierdoły. Podstawa okzała się trudniejsza niż myślałem. Podchodziłem do tego nakilka sposobów. Wpierw pomyślałem, że boki podstawy, odcięte przykleję do komina.

Obrazek

A następnie przyleję taki ulepek do dolnej części podstawy a przednią i tylną oklejkę, wspępnie uformowaną dosztukuję do tego. Niestety plan nie poszedł. Zatem wróciłem do standardowego rozwiązania.

Obrazek

I okazało się, że spasowanie nie wyszło zbyt dobrze. Głównie z tyłu komina.

Obrazek

Obrazek

Ale dosztukuję zapas koloru z luf, których nie wykorzystam z wycinanki i powinno być w miarę OK.

Podłubałem też podtawę dział p-lot za kominem. I pierwszy element od siebie, reling. Może za szybko, ale chciałem sprawdzić czy będzie pasował. Czasem trochę w gorącej wodzie kąpany jestem :)

Obrazek

Obrazek

Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie moja relacją i zapraszam do dalszego śledzenia.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

Re: [R] ORP Błyskawica MM 5-6/81

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

danielprasal pisze: ndz lut 10 2019, 14:13 ... I pierwszy element od siebie, reling. Może za szybko, ale chciałem sprawdzić czy będzie pasował. Czasem trochę w gorącej wodzie kąpany jestem :)
Jak? Z czego?
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
danielprasal
Posty: 24
Rejestracja: śr wrz 03 2014, 21:07
x 1

Re: [R] ORP Błyskawica MM 5-6/81

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: danielprasal »

Relingi są wydrukowane na drukarce 3D, z wcześniej przygotowanych plików w programie typu CAD. Poniżej kilka zdjęć "surówki" prosto z drukarki.

Obrazek

I po usunięciu podpór (supports z angielskiego)

Obrazek

Poszedłem też na łatwiznę z działami głównymi (a raczej lufami z zamkami) i zamiast zwijać z papieru także wydrukowałem 3D.

Obrazek

Obrazek

Być może dodam jeszcz kilka innych elementów, ale zastosowanie wydrukowanych relingów miało swój cel w sprawdzeniu możliwości technicznych mojej drukarki z myślą o następnym modelu do którego sie przygotowuję.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

Re: [R] ORP Błyskawica MM 5-6/81

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Super możliwość (druk 3D), ja przy relingach (najczęściej) polegałem przy ich formowaniu, wszystko jedno czy wycinane laserowo czy fotodruki (np. łuki, zagięcia pod kątem prostym) – być może główną przyczyną tego są moje „zdolności” manualne (tutaj określa się to jako „Feinmotorik” – nie przychodzi mi w tej chwili do głowy, jak to jest po polsku) i potem często przy przyklejaniu. Masz drukarkę „w domu” czy dajesz komuś do zrobienia?
Jestem naprawdę zachwycony tą możliwością i wynikami!
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
danielprasal
Posty: 24
Rejestracja: śr wrz 03 2014, 21:07
x 1

Re: [R] ORP Błyskawica MM 5-6/81

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: danielprasal »

Dziękuję Henryku za dobre słowo.

Drukarke mam w domu, sam też przygotowuję pliki do wydruku. Plusem tej metody jest własnie brak konieczności formowania relingu na łukach. Dodatkowo, reling nie jest płaski jak w przyparku elementów fototrawionych bądż wycinanych laserowo. Minusem jest granica grubości poprzeczek i słupków. Minimum jakie udało mi się osiągnąć to jakies 0.25-0.3mm. Zatem nie nadaje się do skali mniejszej niż 1:350, chociaż 1:200 to taka bezpieczna granica.

Moim następnym modelem w planach jest ORP Kujawiak z GPM-u w skali 1:100, zatem drukowane relingi, poręcze, drabinki i wszelka armatura z pewnością znajdą swoje zastosowanie.
Awatar użytkownika
ivandrago
Posty: 57
Rejestracja: śr paź 29 2008, 17:58
Lokalizacja: Bristol

Re: [R] ORP Błyskawica MM 5-6/81

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ivandrago »

Co to za model drukarki 3D ? Całkiem ładnie to wyszło , lepiej niż inne wydruki jakie widziałem. Będę śledził i kibicował bo ORP Błyskawica był moim pierwszym kartonowym modelem okrętu a drugim wogole zbudowanym jeszcze jako dzieciak
Ukończone : Stolzeneck
Na warsztacie : HMS Victory
Strażak-3
danielprasal
Posty: 24
Rejestracja: śr wrz 03 2014, 21:07
x 1

Re: [R] ORP Błyskawica MM 5-6/81

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: danielprasal »

ivandrago pisze: pn lut 11 2019, 15:29 Co to za model drukarki 3D ? Całkiem ładnie to wyszło , lepiej niż inne wydruki jakie widziałem.
Anycubic Photon. Drukarka ta używa technologii DLP (digital light processing), trochę innej niż FDM (fused deposition modelling), której wydruki zapewne widziałeś. Tutaj minimalna warstwa wydruku to 25 mikronów a wielkość piksela to 47 mikronów. Sama obsługa drukarki trochę kłopotliwa ale efekty warte są zachodu.
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

Re: [R] ORP Błyskawica MM 5-6/81

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Jak na tak wiekowy model wyniki są rewelacyjne!
Co do druku relingu, to aż mnie zatkało. Świetnie to wygląda (może faktycznie ciut za grube, ale naprawdę niewiele).
Za to lufy to już pierwsza klasa!
pzdr
Kemot
ODPOWIEDZ