[R]Strażak-3

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ivandrago
Posty: 57
Rejestracja: śr paź 29 2008, 17:58
Lokalizacja: Bristol

[R]Strażak-3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ivandrago »

W związku z zakończeniem remontu mieszkania mogę wreszcie zacząć coś kleić. Wybór padł na statek Strażak - 3. Model zakupiłem z laserowo wyciętymi wręgami i tu pojawił się pomysł by zbudować 2 sztuki strażaka .
Jeden kartonowy a drugi pływający. Wiem że nie przepadacie za radiowymi relacjami ale chcę zasięgnąć porady odnośnie modelu pływającego.
Przeglądałem relację Piotr80 i oraz Tomasza :) oraz innych modelarzy budujących modele pływające z plastiku pcv spienionego itd.
Na początek chciałbym zapytać o podstawowe materiały .
Jaka jest równica miedzy spienionym pcv a polistyren (hips) ??
Czym się różnią ??? bo chciałbym zamówić materiały a w tej chili nie wiem co zamówić .
Wywnioskowałem że spienione pcv jest twardsze i nadaje się na wręgi ???
Będę wdzięczny za wszelką pomoc , wskazówki i podpowiedzi a w późniejszym terminie za pomoc w doborze aparatury do pływadła.

Obrazek
Ukończone : Stolzeneck
Na warsztacie : HMS Victory
Strażak-3
Awatar użytkownika
ziółek
Posty: 50
Rejestracja: ndz sty 01 2012, 11:10
Lokalizacja: Festung Breslau

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ziółek »

Jeżeli chodzi o relację STRAŻAKA - 3 polecam gorąco relację RYCHENKO z forum KOGA. Kopalnia wiedzy :D
pozdrawiam
Awatar użytkownika
ivandrago
Posty: 57
Rejestracja: śr paź 29 2008, 17:58
Lokalizacja: Bristol

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ivandrago »

Widziałem tę relacje - jest bardzo inspirująca . Mój model to 1:50 - chyba że przeskaluję wszystko do 1:25 .
sek w tym że za bardzo nie wiem jak :)
A nie wiem jak będzie z dokładnością jeśli np skany formatu A4 wydrukuję na formacie A2 . No chyba że jest jakiś program pozwalający cyfrowo i dokładnie przeskalować cały model lub pojedyncze części ???
Ukończone : Stolzeneck
Na warsztacie : HMS Victory
Strażak-3
lancer
Posty: 42
Rejestracja: wt mar 14 2006, 19:14

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lancer »

spienione pcv to tzw chips różni się tym że jest spieniony ma takie mikro pęcherzyki powietrza jest bardziej elastyczny. dla mnie źle się obrabia (robia się takie zadziory, jak również ja miałem wrażenie że źle się klei (klei acryfix) ze względu że na powierzchni ma jakby taką tłustą warstwę nie wiem co to jest. A polistyren to fajny materiał ładnie się klei ładnie obrabia jest mało elastyczny ale pod wpływem ciepła się uplastycznia. Takie moje opinie, z materiałami tymi nie miałem okazji pracować w modelarstwie tylko w produkcji reklamowej

Z formatu A4 na A2 to powiększysz go czterokrotnie. Żeby powiększyć go dwukrotnie to chyba z A4 na A3 I obydwa sposoby są prawidłowe. Ale na A2 wyszedł by ci fajny WIELKI Strażak. Co do dokładności to stracisz na tym zabiegu trochę, bo linia mająca 1 mm szer. po tym zabiegu urośnie do 2mm lub 4 mm zależy od formatu. Stosuje się jeszcze opcję wygładzania żeby nie było takich kratek od pikseli. Czytałem że jest opcja w którymś Corelu że przekształca skan w krzywe Ale nie sprawdzałem osobiście
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

lancer pisze:Czytałem że jest opcja w którymś Corelu że przekształca skan w krzywe Ale nie sprawdzałem osobiście
Corel Tracer się to zwie.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Na stronie Corela znalazłem, że coś takiego;
Do tej pory zamieniało się obraz pixelowy na wektorowy za pomocą programu Corel Trace, teraz nazywa się on Power Trace i jest on zintegrowany z programem Corel Draw“.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
lancer
Posty: 42
Rejestracja: wt mar 14 2006, 19:14

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lancer »

sorki ale dopiero się doczytałem chips nadaje się na szkielet kadłuba jak najbardziej, ale jakbyś miał sklejać coś widocznego (nadbudówki lub podobne) to polecam polistyren
Grzegorz75
Posty: 1000
Rejestracja: pt gru 09 2005, 14:34
Lokalizacja: GDYNIA
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz75 »

lancer pisze:sorki ale dopiero się doczytałem chips nadaje się na szkielet kadłuba jak najbardziej, ale jakbyś miał sklejać coś widocznego (nadbudówki lub podobne) to polecam polistyren
A to nie to samo ?
No i pierwsze słyszę , żeby polistyren był nieelastyczny . Dostępny jest w różnych grubościach , a ten najcieńszy daje się zwijać w ciasne rurki .

No i spienione PCV źle się obrabia ?? Świetnie się obrabia , wycina , można sobie z niego nawet toczyć . Wadą jest to , że jest miękki i naciskając choćby paznokciem , zostanie trwały ślad na powierzchni . Dlatego elementy wyposażenia należy robić z polistyrenu . Grube spienione PCV z kolei nadaje się jak najbardziej na szkielety i duże elementy konstrukcyjne .
Awatar użytkownika
ivandrago
Posty: 57
Rejestracja: śr paź 29 2008, 17:58
Lokalizacja: Bristol

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ivandrago »

Dziękuję Grzegorz75, lancer, Heinrich Kosmala oraz Tomasz D. za informacje i odpowiedź.
Materiały zamówione - pozostaje czekać na dostawę .
Wersja kartonowa powoli się buduję - na chwilę obecną jest szkielet na sucho złożony oraz zabieram się za nadbudówki i komin . Jak tylko będzie co pokazać to wrzucę fotki .
Jeszcze raz dziękuje za zainteresowanie i odpowiedź w moim temacie .
P.S. Będę wdzięczny za dodatkowe materiały jak zdjęcia czy dokumentacje do Strażaka - o planach modelarskich nie wspomnę ale te widziałem na znanym serwisie aukcyjnym i po wypłacie na pewno je zakupię.
Ukończone : Stolzeneck
Na warsztacie : HMS Victory
Strażak-3
lancer
Posty: 42
Rejestracja: wt mar 14 2006, 19:14

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lancer »

Grzegorz może ja miałem takie spienione Pcv jakieś kiepskiej jakości. To był najtańszy materiał w produkcji reklam wszyscy narzekali na niego. Obróbka na ploterze była makabrą frezy szlak trafiał momentalnie a i jak coś się udało wyciąć na ploterze to potem obróbka ręczna. po przytarciu delikatnym, papierem ściernym zostawały nieestetyczne ślady. A polistyren jakiego używałem to identyczny jak taki jak w modelach plastykowych. Łamliwy trochę kruchy.
ODPOWIEDZ