[Relacja] Schmalturm

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PITERPANZER
Posty: 516
Rejestracja: sob mar 19 2005, 18:09
Lokalizacja: Gdańsk
x 1

[Relacja] Schmalturm

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PITERPANZER »

Hello!

Mały off topic sam sobie na początku.
Tak się po ostatniej pokracznej i długiej dyskusji zastanawiałem , czy jako jeden byt ,ale uczestniczący w różnych forach kopiować ten post.
Moja argumantacja za jest matematyczna i taka:
jest to kilka zbiorów o pewnych elementach wspólnych co oznacza,że są także elementy występujące tu i tylko tutaj i dlatego dla cechujących dany zbiór przedstawiam to nad czym pracuję .
Nie ukrywam ,że chcę dotrzeć do jak najszerszego grona modelarzy ,bo po co inaczej wogóle cokolwiek pokazywać.


Najchętniej napisałbym ,że to zapowiedź , bo po zakończeniu sklejania wieża trafi do odlewu i będzie z żywicy,ale co tam.
Schmalturm czyli moje modelarskie marzenie zaczyna się spełniać .
Po co Niemcy zaprojektowali taką wieżę mając już na liniach produkcyjnych większą basztę pantery , nie wiem ,ale wygląda ona efektownie .
Projekt miał obsłużyć 3 pojazdy za jednym podejściem, nową Panther F ,nadal używanego powszechnie Panzer IV i Panther II po zmianie jarzma przezbrojeniu w działo kalibru 88mm.
Pozbierałem co się dało z dokumentacji , która jest wyjątkowo uboga i poprosiłem Mariusza Kitę o rozrysowanie elementów .
Wczoraj w Lany Poniedziałek nożyczki i inne narzędzia poszły w ruch. Już po pierwszych kilku cięciach zmieniłem koncepcję Autora i postanowiłem , że ściany połaczę metodą tak jak w realu , czyli za pióro-wpust .To spowodowało , że oklejka bocznej ściany okazała się za krótka i musiałem wstawić pasek.
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pasowanie podłogi z resztą wieży na sucho bardzo zadowalające , będzie wymagało przy klejeniu tylko niewielkiego docisku .
Obrazek Obrazek Obrazek

Szukałem wszędzie jakiś informacji na temat mocowania armaty,ale poza zdjęciem z Bovington niewiele można znaleźć . Myślałem ,że nowy Dragon w swym modelu odwzorował mocowanie, ale niestety poszli na skróty . Jeden ze schematów wieży z armatą 88 mm pokazywał natomiast , że oś obrotu działa znajduje się poza wieżą w pancernych półksiężycach osłanianych dodatkowo przez jarzmo. Skoro wieża była ta sama , a tylko jarzma różne przyjąłem taka koncepcję umieszczenia osi obrotu .
Obrazek

Półpierscienie były mocowane do przedniej ściany wieży na śruby. Testowo skleiłem sobie taki element ,choć wymaga on poprawki co do kształtu w górnej części. Także samo jarzmo wymaga jeszcze dopracowania,ale to co najważniejsze kości zostały rzucone ;)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dopiero armata nadaje wieży i czołgowi poważnego wyglądu
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Idę dalej Obrazek
Pozdrawiam i zapraszam PITERPANZER
ZAPRASZAM NA FORUM BROŃ PANCERNA W SKALI 1-25
Obrazek
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Nie wiem jak to będziesz wykańczał ale ta przednia płyta pancerna jest stanowczo za cienka w stosunku do oryginału, Widać to doskonale po tym bocznym łączeniu na pióro i wpust.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
PITERPANZER
Posty: 516
Rejestracja: sob mar 19 2005, 18:09
Lokalizacja: Gdańsk
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PITERPANZER »

Cześć !
Z elementu ściany bocznej wyciąłem zakładki ściany przedniej i pogrubiałem ową tak długo aż wypełni wcięcie,więc chyba to dobra koncepcja.W sumie to 3x 0,5 mm tektury i 2 warstwy kleju .
Pozdrawiam i zapraszam PITERPANZER
ZAPRASZAM NA FORUM BROŃ PANCERNA W SKALI 1-25
Obrazek
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Opieram się tylko na wrażeniach wzrokowych, ale na trzecim zdjęciu archiwalnym i tym z muzeum, zarówno wpust i pióro na bocznej ścianie są ze dwa razy grubsze od tego na szczycie, które i tak pogrubiałeś.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
PITERPANZER
Posty: 516
Rejestracja: sob mar 19 2005, 18:09
Lokalizacja: Gdańsk
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PITERPANZER »

Już jakiś czas temu miałem wstawić aktualizację ,ale nie było nastroju .
Zrobiłem spawy sugerując grubość płyt , dalmierze i wszystko zaglutowałem.
Postępy były ograniczone wolnym czasem Mariusza, który służy mi pomocą i cierpliwie nanosi korekty do projektu .Wielkie dzięki ,co będę podkreślał za każdym razem.
Doceniam teraz pracę Kolegów projektantów ,szczególne w tych przypadkach ,gdzie dokumentacja jest uboga ,albo wręcz niespójna.Bazowaliśmy na zdjęciach prototypu , a rysunki techniczne pokazywały tą , jak i wersję produkcyjną datowaną na kwiecień 45 . Ciekawe , czy faktycznie wykonano chociażby kilka wież serii produkcyjnej . Ja wiem , że były 2 wieże, ale zdjęcia panter mogą sugerować kilka pojazdów testowych .
Co do modelu to obecnie opracowane są na nowo jarzmo i półpierścienie trzymające bolce -oś obrotu armaty.Trafiłem na zdjęcie pokazujące , że ten element nie był symetrycznyTakże tylną ścianę wieży Mariusz narysował w wersji produkyjnej .
Dość pisania ,fotki.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam i zapraszam PITERPANZER
ZAPRASZAM NA FORUM BROŃ PANCERNA W SKALI 1-25
Obrazek
Awatar użytkownika
PITERPANZER
Posty: 516
Rejestracja: sob mar 19 2005, 18:09
Lokalizacja: Gdańsk
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PITERPANZER »

Pora na małą aktualizację .Skąpe materiały i brak czasu dają się we znaki ,ale staram się cokolwiek zrobić . Najgorszym elementem , już po raz kolejny okazuje się jarzmo. Wcześniejsze 2 projekty su85 i su100 leżą także z tego powodu i czekają odsieczy .
Tym razem z pomocą przyszedł mi Przemek i rozrysował jarzmo na te trudne do nazwania w kształcie oklejki . Sukces był niestety częściowy ,bo wszystko zbiegło się idealnie ,ale jarzmo nie zakrywało półksiężyców trzymających armatę .Takie rysunki techniczne niestety istnieją w sieci, równolegle zresztą z innymi .Tak więc dokonałem małej korekty wycinając odpowiednie żeberko i nadlałem braki szpachlą.
Obrazek Obrazek
Sama armata bez jarzma ma przypominać to co możemy zobaczyć na zdjęciach muzealnych.Do wykonania został mi piescień ,wg mojej oceny dystans dla jarzma.
Obrazek Obrazek Obrazek
Na wieży doszły grzybki do montowania dźwigu (pilzen) i osłona otworu dla anteny.Na niektórych rys technicznych antena jest wrysowana,na innych jest tylko przykręcona zaślepka,ja jednak będę się skłaniał do zrobienia gniazda anteny gwiaździstej.
Obrazek
na koniec cześc elementów pokryta minią by "nie rdziewiała" ;)

Obrazek Obrazek Obrazek

i fotki dla porównania z oryginałem .

Obrazek
Do następnego razu.....
Pozdrawiam i zapraszam PITERPANZER
ZAPRASZAM NA FORUM BROŃ PANCERNA W SKALI 1-25
Obrazek
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

PITERPANZER pisze:
i fotki dla porównania z oryginałem .

Obrazek
Jak dla mnie te koło napinające"? (pierwsze z przodu) w Twoim modelu jakby za nisko osadzone, tzn. coś jakby mi ten rejon modelu nie podobny do oryginału.
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
PITERPANZER
Posty: 516
Rejestracja: sob mar 19 2005, 18:09
Lokalizacja: Gdańsk
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PITERPANZER »

Koło napinające powiadasz.... to akurat służyło do regulacji napięcia gąsienicy i mogło być w różnych miejscach,nawet w tym samym pojeździe.Co więcej ,skoro skupiłeś się na odnajdywaniu szczegółów różniących kadlub to oryginalna pantera to wczesna G , a moja jest późną wersją.Porównaj wentylatory.
Pozdrawiam i zapraszam PITERPANZER
ZAPRASZAM NA FORUM BROŃ PANCERNA W SKALI 1-25
Obrazek
Awatar użytkownika
leopard
Posty: 13
Rejestracja: czw lut 24 2011, 15:49

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: leopard »

Szanowny piterpanzer czy mógłbym prosić o przesłaniu mi modelu schmalturm [jeżeli możesz] na adres
tomcat1@vip.onet.pl
A tak po za tym to ta panthera mi się podoba.Nawet bardzo. :D :oops:
Obrazek
ODPOWIEDZ