(R) KW-1 - koła nośne

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

(R) KW-1 - koła nośne

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Witam .

Dotychczas , nie wiem jakim cudem , udało się wykonać :

Koła podtrzymujące
Koła napinające
Mechanizm napinający
Koła napędowe

Przyszedł więc czas na ostatnie z kół czyli nośne . Ograniczę się do obrazków . Na opis szkoda mi czasu . Tak więc :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do zobaczenia . Wujek .
Awatar użytkownika
madteam19
Posty: 255
Rejestracja: sob cze 09 2007, 21:13
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: madteam19 »

Wujku a ja mam takie pytanie, skąd masz zdjęcia tych wszystkich detali żeby tak dokładnie odwzorować je z kartonu, z sieci??
Na warsztacie:
zwodowany:Dziarski, Despatch
W garażu:Bumar-Łabędy, Star 12.185
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

madteam19 .

Jeśli idzie o szczegóły to przede wszystkim z sieci . Z różnych monografii również . Więcej o tym o co pytasz było omówione tu :
viewtopic.php?t=15411&postdays=0&postorder=asc&start=20

W przypadku kół nośnych starałem się by po sklejeniu wyglądały mniej więcej tak :

Obrazek

To zdjęcie pochodzące z pierwszego linku podanego w zestawieniu i dostosowane do moich potrzeb , czyli :
http://www.dishmodels.ru/wshow.htm?p=562

Koła we wskazanym eksponacie muzealnym posiadają otwory ulgowe , te w modelu nie . Dlaczego to inna bajka , mało kogo to interesuje , więc się nie będę wysilał z tłumaczeniem ...

Wujek .
Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

Witaj Wujaszku

Aby nie było, że pytam czym smarujesz BCG, poszukałem i dowiedziałem się, że otwory ulgowe zmniejszają ciężar kół. Ponieważ każdą Twoją fotkę oglądam kilka razy, to nie chciałbym tu zaglądać jak dupa do salonu piękności i właśnie interesuje mnie dlaczego ich nie zrobiłeś. Napisz bo jeszcze ktoś w ukryciu pomyśli, że nie potrafisz. Coś mi się udziela Twoje poczucie humoru.
Żeby jeszcze dosadniej Cie rozdrażnić :-) powiem, że ten element (pasek) z czarnego kartonu, który w oryginale jest wyraźnie wypukły można byłoby zrobić z drutu cynowego. Tylko oczywiście rowek pod nim musiałby być głębszy. A co tam wakacje. Możemy sobie popisać.

Pozdrawiam serdecznie
Ol49;Cid21;Od2;Px48;Coalbrookdale Loc. - R. Trevithicka; Tyn6 - modele ukończone.

W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Może być albo dobrze, albo źle!!!
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

niki68 .

Dlaczego nie zrobiłem otworów ulgowych a właściwie dlaczego wybrałem ten rodzaj kół ? Z powodu samej koncepcji modelu . Wybrałem "składak" . Należy to rozumieć następująco : grupka zapaleńców skupowała różne złomy KW . Udało się zdobyć niekompletny kadłub , tzw. "uproszczoną wieżę" o opancerzeniu grubości 90-100 mm , gąsienice , kupę innych ( czasem wczesnej , czasem późniejszej produkcji ) szpejów i próbuje to wszystko złożyć/wyremontować .

Koła z otworami ulgowymi , widoczne na archiwalnym zdjęciu , miały tendencję do wichrowania się i był krótki okres ( prawdopodobnie tylko czerwiec 1941 ) w którym wykonywano je bez nich . Później przyszła kolej na następny typ czyli koła odlewane z otworami ale też z dodatkowym ożebrowaniem . Te które zrobiłem do modelu to więc niespotykany rarytas i mało kto wie że takie istniały . Stąd mój ryzykowny wybór . Myślę o chronologii produkcji różnych typów podzespołów . Czołg z tym typem kół i tym rodzajem wieży mógł istnieć lecz trudno to udowodnić zdjęciami archiwalnymi .

Podobne ryzyko wezmę na siebie także w przypadku klap i włazów .

Otwory ulgowe , potrafię je wyciąć ... i wyciąć nie potrafię . Nie dysponuję wycinakiem o odpowiedniej do skali średnicy . Wycinanie skalpelem ok. 300 ( dokładnie 288 ) otworów o równych i niepostrzępionych brzegach mnie obecnie przerasta .

Przeceniasz szerokość czarnego paska . Drut cynowy ma średnicę 1 mm ( specjalnie zmierzyłem ) , pasek 0,8 mm . Nie mam też drutu 0,8 mm . Dodatkowo , staram się do detali niekartonowych sięgać w ostateczności .

Precyzja jaką nadal udaje mi się zachowywać w tym modelu mnie cieszy . Nie zamierzam wyprodukować jakiegoś ideału . Chciałbym jedynie aby w porównaniu z dotychczas sklejonymi modelami KW prezentował się korzystnie . Nawet z tymi okrzykniętymi jako modele o kosmicznej wprost jakości itd. itp.

Z wyrazami szacunku . Wujek .
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

W jednym z rosyjskich opracowań na temat tego czołgu znalazłem jedną fotkę na której wydaje się jakby pierwsze dwa koła były właśnie bez dodatkowych otworów ulżeniowych i jeden schemat na którym wszystkie koła są bez otworów.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Dzięki Tomku .

Te dwa komplety z pewnością nie mają otworów ulgowych ( czołg z frontu Leningradzkiego ) a rysunek jest wzorowany pewnie na czołgu ze zdjęcia poniżej . Ryzyko adaptacyjne polega na tym czy komplet "takich" kół mógł się znaleźć w czołgu z "taką" wieżą ze zbliżonej serii produkcyjnej Zakładów w Leningradzie .
Zdjęcie eksponatu z Muzeum Przerwania Blokady Leningradu w ( obecnie ) Sankt Petersburgu .

To wg mnie różnica dwu-trzech miesięcy i mogło tak być . Ale nie jestem autorytetem w tej dziedzinie . Trzeba też wziąć pod uwagę że dla Rosjan był to już okres wojny i wszystko działo się szybko .

Biorę to na siebie w całej rozciągłości ...

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ