[Relacja]Sprawozdanie z budowy modelu Curtiss 75 Hawk

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Przyznam się bez bicia. Nie spojrzałem na zdjęcie i myślałem, że to taka metalowo gumowa rolka jak w Zero.
Tu się jednak okazało, że nic z tego i jest to mała oponka. Zdradzę więc w tajemnicy, że wyjąłem cholerę i oszlifowałem. Nie mam jeszcze zdjęcia ten fakt dokumentującego. Żonka zarządziła malowanie pokoju i musiałem złożyć warsztacik.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Pogaduchy
Tym poniższym wpisem zamykam pewien etap zwany "Sprawozdaniem z budowy".
Dalej to już praktycznie koniec. Zostało tego tak mało iż nie mam pomysłu na jakąś sensowną odsłonę dla kilku detali. W modelu ma się znaleźć pilot i praktycznie to on powstrzymuje zakończenie tej relacji.

Sprawozdanie
Pokarzę już ostatni element, który postanowiłem zmienić w stosunku do wycinanki. Są to wydechy z osłonami. Osłony te do oryginału podobne nie są tak jak i te z projektu ale przynajmniej jakieś białe pola nie będą od spodu świecić.

Zrobiłem więc tak iż przykleiłem kopię wydechu, a ksero "oryginalnej" osłony naciąłem w dwóch miejscach by dała się wstępnie ułożyć na kadłubie.
Później metodą przymiarek, docinek i sztukowania jakoś ją zamknąłem w całości. Ładnie zasłoniła białe pole na kadłubie.
Jak to wygląda widać na rzutach a, b, c.
Zdjąłem całość rozciąłem i wyprostowałem (1);
Przeniosłem kształt na kalkę i wygładziłem łuki (2);
Wyciąłem kształt z wcześniej pozyskanego zapasu koloru, dla porównania tak wygląda oryginalny element (3).

Obrazek

Na kolejnym zdjęciu widać obie osłony z kolektorami już po sklejeniu i przetarciu farbą.

Obrazek

Rury wydechowe wymagają jeszcze korekty wnętrza na czarny mat.

CDN...
Ostatnio zmieniony pt maja 20 2011, 9:05 przez Piterski, łącznie zmieniany 1 raz.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Relacja
To będzie kilka ujęć by pokazać że coś tam się jednak dzieje.
1. Na początek wlot powietrza z widokiem na skończoną maskę silnika. Skończona pod względem retuszu.
2. Dodałem też uzbrojenie zamontowane w skrzydłach. Zwinięte z papieru milimetrowego, a zewnętrzna warstwa to lufa z wycinanki.
3. Wykonałem też kabinę. Najpierw jej kopię papierową, nasączoną SG a dzięki niej w jej wnętrzu za pomocą suszarki uformowałem oszklenie.
Potem już tylko obie części oszklenia oklejone ramkami i sklejone razem.

1.Obrazek 2.Obrazek 3.ObrazekObrazek

4. Zaczęło się też usuwanie białych placków na kadłubie. Zdecydowałem się je ostatecznie zamalować.
5. Retusz pozostałych części modelu. Tu wyretuszowałem krawędzie i przecierka farbą by wyrównać kolor pasów na sterze kierunku.
6. Uboga kabina i osłona z ażurowymi wlotami powietrza. Te bąble miały jednakowy kolor. Mi się udało je zlać z otoczeniem.
7. Na koniec poprawiłem oponę kółka ogonowego.

4.Obrazek 5.Obrazek 6.Obrazek 7.Obrazek

Teraz obecnie przerabiam pilota bo kabina jest niestety nieproporcjonalnie za duża. Zastanawiam się czy tylko sama kabina czy cały samolot nie jest mocno (około 20%) poza skalą.

CDN...
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

Piterski pisze:Zastanawiam się czy tylko sama kabina czy cały samolot nie jest mocno (około 20%) poza skalą.
Oryginał miał rozpiętość 11,4 m to model w skali 1/33 powinien mieć 345 mm. A może to lotnika masz kurdupla. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

No to ten ma 366mm rozpiętości. Pilot jest ok bo do Zero wszedł w sam raz i miał dość mało miejsca.
By to komicznie nie wyglądało trochę go powiększam, może i straci proporcje ale grunt by proporcjonalnie pasował do kabiny.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Nieźle Ci wychodzi!
„Felgę“ koła ogonowego (zdj. …/94.jpg) raczej bym „wysztancował“ (po polsku wybił?) jakimś wycinakiem/rurką metalową o zaostrzonych krawędziach – bo widać brak okrągłości. W oryginale prawdopodobnie tego tak nie widać, ale na makro…
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Widać i w oryginale, jak się tam zajrzy. Akurat nic mi pod tę średnicę nie podeszło i przy dziobaniu skalpel mi poszedł nie tak jak trzeba. Właśnie z małymi kółkami mam największy problem, może trzeba zainwestować w AK-4?
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
SZAD
Posty: 196
Rejestracja: ndz maja 24 2009, 10:04
Lokalizacja: Kraków-Bielany
x 10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: SZAD »

Piotrek
nie inwestuj w AK-4 /chociaż też potrzebny / , zainwestuj w wycinaki kaletnicze takie do dziurek w paskach.
ADAM
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Pogaduchy
Dłubię do kabiny takiego delikwenta, znaczy się pilota, którego zamówiła córka.
No bo jak to tak samolot bez pilota, ja bym się bez niego obył ale Maja nie dała się przekonać.
Na forum Papermodels podali mi koledzy raz link do fajnego rysunku lotnika Francuskiego z 1940 roku.
Niestety nie wydrukowałem go i wyparował.
Prosił bym Was o pomoc w znalezieniu jakiegoś wzorca do naśladowania.
A tu tak by nie być gołosłownym.


Obrazek
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Relacja
Pilot przechodzi stopniową metamorfozę, pobawiłem się trochę wikolem i dostał nieomal wytrzeszczu oczu :haha:.
Przyznam, że nie łatwo jest przyzwoicie zrobić takę postać ale zapewne się da. Spróbuje mu gałki trochę wygładzić, a może zmajstruje na nos jakieś gogle, rzecz jasna z szybkami.
Pobawię się i zobaczymy co z tego wyjdzie. Jak tylko wyrosną mu stopy to zaczynam szyć na niego przyodziewek i łączyć go w całość.

Obrazek

CDN...
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
ODPOWIEDZ