[Relacja] F-14 Tomcat, Kartonowy Arsenał 2-3/1995, 1:33

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

Coraz więcej na zdjęciach przybywa, jestem pod wrażeniem dużej cierpliwości i samozaparcia. To się ceni, tak łatwo nie poddajesz się. Tak trzymaj do szczęśliwego zakończenia.

PS. Heniu, jest w sprzedaży UHU Hart a czy widziałeś UHU Soft - ja takiego kleju w naszych sklepach nie widziałem a czy Ty trafiłeś na taki klej? Gdzieś mi się obiło o uszy, że taki klej istnieje.
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2139
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 147

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Witaj Ostoja, staram się starać… (brzmi jakoś tak dziwnie), ale to mój pierwszy Haliński, do tego „stary“ (1995) i poza moimi wpadkami obarczony (małymi) wadami konstrukcyjnymi.
Tego kleju nigdy nie używałem i do tej pory nie rzucił mi się w sklepie w oczy. Z tego co wiem, Uhu-soft przeznaczony jest do klejenia PVC.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

Dziękuję za odpowiedź. Jak zobaczę ten klej w sprzedaży to go kupię i wypróbuję a nuż się nada i będzie przydatny w modelach papierzanych. A co do modelu to tnij, sztukuj, doklejaj i niczym się nie przejmuj to ma być relaks a nie "wyścigi". Bardzo dobrze Ci "idzie". Powodzenia i pozdrawiam.
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2139
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 147

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Ostatnie części poszycia kadłuba (zdj. 73 i 74) oraz dysze wylotowe silników (zdj. 75 i 76). Jeszcze „tylko“ usterzenie – i będzie szło z górki…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz maja 13 2018, 12:25 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2139
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 147

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Usterzenie pionowe; tutaj dość dużo istotnych błędów konstrukcyjnych – zrobiono dwa prawe cokoły (zdj. 77), chociaż miejsca przyklejenia do kadłuba są prawidłowo zaznaczone, tzn. dla prawego i lewego (zdj. 78). Poza tym owiewki cokołów są za długie (zdj. 79), w oryginale nie można by poruszać sterem! Zielonymi liniami zaznaczyłem, jak to powinno być. A tak to wygląda na żywo - tutaj i tutaj, a więc prace naprawcze; zeskanowałem owiewki, jedną zrobiłem jako odbicie lustrzane i obie skróciłem (zdj. 80). Widać nieco różnicę koloru, ale „dla mnie“ może być. Jak to się teoretycznie powinno robić wiem, ale mnie nie wychodzi.
Na zdj. 81 usterzenie przyłożone na sucho (no, na ślinę modelarską, ale minimalnie dawkowaną) do kadłuba. Postanowiłem, że najpierw zrobię i przykleję usterzenie poziome, bo jego mocowanie jest jednoznaczne (są w poziomie) i dopiero potem usterzenie pionowe, żeby je dokładnie upozycjonować – żeby sobie tę pracę ułatwić jest w wycinance odpowiedni wzorzec.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz maja 13 2018, 12:25 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

Świetnie sobie poradziłeś. Na zdjęciach nie widać różnicy w kolorze. Ważne, że kleisz dalej.
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2139
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 147

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Gdy przeczytałem jeszcze raz swój ostatni post doszedłem do wniosku, że nieco zamotałem; link odnosi się oczywiście do metody mieszania farby (lakieru) do retuszowania (myślałem najpierw o lakierowaniu tych części aerografem), a nie do skanowania. Przy skanowaniu decyduje o wierności kolorów kalibrowanie monitora, skanera i drukarki (tak myślę) – co chyba wymaga specjalistycznego osprzętu – dlatego wychodzi to u mnie tak, jak widać…
Usterzenie poziome ma prostą budowę, montaż nie sprawia więc kłopotów (zdj. 82). Tutaj niestety wyszło na jaw, jak niedokładnie (nieuważnie) pracowałem przy budowie kadłuba (zdj. 83) – powstała szczelina. Wypełnię ją uhu-hart (moja recepta niemal na wszystko) i pomaluje (zaretuszuję) – innego pomysłu nie mam.
Teraz czas na stateczniki pionowe, tutaj przydał się „przyrząd“ zamieszczony w wycinance (zdj. 84) i jego owiewki (zdj. 85). Ostoja, oj widać, widać różnicę…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i epokowy moment połączenia części dziobowej z resztą kadłuba. :cool:

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz maja 13 2018, 12:27 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Gratuluję efektu - samolot wygląda bardzo efektownie :)
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
Awatar użytkownika
Jezier
Posty: 76
Rejestracja: pn sie 18 2008, 13:58
Lokalizacja: Piechowice

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jezier »

Dołączam się do gratulacji

b.ładnie wygląda ten model
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2139
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 147

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Dzięki lehcyfer i Jezier, ale model nie jest jeszcze ukończony, jeszcze podwozie, uzbrojenie i różne drobiazgi.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony pt wrz 24 2010, 10:57 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ