*[Relacja/Okręt] ORP Krakowiak

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Agula
Posty: 32
Rejestracja: sob maja 20 2006, 9:35

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Agula »

Cześć wszystkim Forumowiczom :)
Mimo mojej nieobecności prace w mojej stoczni trwały z malutką przerwą na urlop. Krakowiak powoli, powoli, ale w miarę systematycznie nabiera wyglądu okrętu. Nakleiłam już wszystkie działa dwulufowe oraz czterolufowe.
Zgodnie z instrukcją ORP nie ma łańcucha, ja postanowiłam jednak go zamieścić. Pomalowałam więc zwykły łancuszek o w miarę okrągłych oczkach i w ten oto sposób na pokładzie Krakowiaka zagościł łańcuch :)
Pomalowałam go mocno rozcieńczoną farbą, aby uniknąć sklejenia oraz zbytniego pogrubienia oczek, ale minus tej metody jest taki, że wymaga wielokrotnego malowania, w celu uzyskania odpowiedniego koloru.

Pozdrawiam Agula

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Tak to już jest z tym malowaniem Agula. Lepiej jest położyć kilka cienkich warstw niż jedną grubą. Technika którą zastosowałaś daje lepszy efekt wizualny i większą wytrzymałość farby. Sam fakt, że postanowiłaś zainstalować prawdziwy łańcuch w swoim pierwszym modelu zasługuje na brawa.

Pozdrawiam!
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

Powiem szczerze, że bardzo miło czyta się taką relację, gdzie widać postęp roboty i wzrost umiejętności. Jak na pierwszy model wychodzi naprawdę wyśmienicie.
Zdaje się, że co niektórych malkontentów i gawędziarzy należy kierować pod ten adres, aby sobie zobaczyli jak to ma wyglądać.
Wielkie brawa dla Ciebie.
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
Agula
Posty: 32
Rejestracja: sob maja 20 2006, 9:35

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Agula »

Dziś zawiesiłam łódeczki. Ponieważ już podczas wycinania żurawi zauważyłam, że są one dość wątłe, aby utrzymać łódeczkę w stałej pozycji, postanowiłam poszukać jak to było rozwiązane w okrętach. Nie znalazłam zdjęć Krakowiaka, musiałam się posiłkować zdjęciami Błyskawicy. Żurawie wyglądają tam następująco:
http://img490.imageshack.us/my.php?imag ... 6163wu.jpg
http://img510.imageshack.us/my.php?imag ... 6149eb.jpg
Na podstawie analizy tych zdjęć postanowiłam zrobić właśnie podobne dwuteowniki. Wycięłam paseczki papieru i nakleiłam po wewnętrznej i zewnętrznej stronie żurawia. Wzmocniło to całą konstrukcję oraz nadało ładniejszego wyglądu. Kolejny krok to już zawieszenie na nitkach łódeczek. Poniżej efekty mojej pracy :) :

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Cały czas walczę z elementami robionymi z drucików. Mam ogromny problem z doborem odpowiedniego kleju.
Poniżej fotka, ile różnych już przetestowałam, muszę przyznać, że z różnymi efektami.

Obrazek

Niektóre elementy udało mi się skleić po trudach. Najczęściej jednak przed przystąpieniem do malowania konstrukcja się rozpada, pomimo dokładnego odtłuszczenia przed przystąpieniem do klejenia.
Czy możecie mi coś na to poradzić?
Mam jeszcze jedno pytanko, z czego zrobić olinowanie okrętu?
BujaK
Posty: 20
Rejestracja: czw kwie 13 2006, 8:49

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: BujaK »

ja do klejenia drucików używam Prezentowanego przez Ciebie glue mocnego, żadko bawie w odtłuszczanie a mimo to wszystko trzyma sie nawet po upadku z biurka. Może to Wina drutów które stosujesz?...

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Nie wiem Agula co może być przyczyną że druty nie chcą ci się sklejać; również nigdy nie odtłuszczałem żadnych metalowych elementów przy klejeniu a trzyma się wszystko ładnie - kleję przy pomocy Super Glue - w relacji z budowy mojego Regulusa widać ile miałem klejenia drutów przy relingach i wszystko kleiłem za pomocą wspomnianego kleju, żadnych problemów nie było więc może rzeczywiście twój drut jest jakiś dziwny ? ;-)
Awatar użytkownika
wisa
Posty: 129
Rejestracja: czw kwie 15 2004, 16:49
Lokalizacja: Elbląg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wisa »

Agula, spróbuj przeszlifować drut papierkiem ściernym. Może pomoże :) Polecam też do klejenia kleje cyjanoakrylowe Riku Modelsport. Gęsty będzie idealny.
http://www.riku.com.pl/catalog/index.ph ... e98576bd23
Pozdrawiam
GCBA w montażowni :)
Edmund_Nita
Posty: 2057
Rejestracja: pt sie 29 2003, 11:06
Lokalizacja: Koszalin
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Edmund_Nita »

Agula, skorzystaj rady wisy. To świetny klej. Tylko takiego używam. Gęsty ma to do siebie, że daje od minuty do półtora czas na korektę sklejanych elementów. A to w naszej branży nie jest bez znaczenia. :lol:
Awatar użytkownika
kopajt
Posty: 548
Rejestracja: wt mar 30 2004, 20:21
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kopajt »

Agula pisze:Mam jeszcze jedno pytanko, z czego zrobić olinowanie okrętu?
Akurat z ze zdobyciem materiału idealnego na olinowanie nie powinnaś mieć problemu :)
Nić z pończochy - idealna na olinowanie.
Najlepsze modele dopiero przed nami :)
w produkcji: Endurance (Interstellar)
KMH "Sokół" Radom
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1080
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 140

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

W swoim ostatnim okręcie, USS SIMS użyłem żyłki wędkarskiej 0,1 mm. Efekt całkiem niezły (możesz zobaczyć w relacji). Klejenie przy pomocy superglue.
ODPOWIEDZ