*[Galeria/Kolej] Strażnik kolejowych szlaków-projekt własny

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

*[Galeria/Kolej] Strażnik kolejowych szlaków-projekt własny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Witam

Prościej zapewne byłoby napisać semafor kolejowy, a dokładniej semafor kształtowy dwuramienny kratowy, ale nie było to tak "wysmakowane".

Semafor został opracowany w dwóch wersjach i skalach. Obie wersje modelu są całkowicie wycinane laserowo i po sklejeniu należny je samodzielnie pomalować.

Wersja pierwsza prosta, dla początkujących opracowana została w skali 1:25 oraz 1:45.
Tak wygląda sklejony i pomalowany (bez śladów eksploatacji) taki semafor:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Powstała też wersja prawie "wszystkomająca". Prawie ponieważ ze względów ekonomicznych oraz mając na uwadze sklejalność modelu i tak tą wersja jest nieco uproszczona. Semafor w tej wersji został opracowany wyłącznie w skali 1:25. W skali 1:45 sklejenie niektórych elementów o wielkości poniżej 1 mm byłoby kłopotliwe. Semafor w tej wersji jest jednocześnie i łatwy, i trudny do sklejenia. Łatwość polega na tym, że prawie nie ma elementów, które trzeba zaginać, kształtować. Trudność polega na tym, że wszystkie elementy muszą być wzajemnie dokładnie dopasowane, sporo jest małych elementów, trudno jest skleić słup semafora ze względu na jego delikatność i długość. Ci co zbudowali już przynajmniej jeden model parowozu, nie będą mieli ze sklejeniem żadnego problemu. Mniej doświadczeni modelarze także mogą spróbować skleić taki semafor, a jak czegoś nie będą w stanie zrobić, to po prostu nie użyją tych części i z wersji skomplikowanej zrobi się wersja prosta.

Czas kończyć ten przydługi wstęp, oto semafor w wersji "wszystkomającej" :

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Model semafora przeznaczony jest jako uzupełnienie makiety w postaci podstawki - toru, na której stoi kartonowy model lokomotywy, ale również może być zrobiony jako model samodzielny.

W ciągu kilku dni zrobię szczegółową relację zdjęciową, która jednocześnie będzie służyła za instrukcję sklejania modelu.

Osoby zainteresowane nabyciem modelu semafora proszę o kontakt na PW.

PS. Podziękowanie dla Jarka AMZ20 za udostępnienie planów fabrycznych semafora.
Ostatnio zmieniony czw cze 16 2011, 11:20 przez Precyzyjny, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

W dziale giełda ukazało się ogłoszenie z cenami modelu semafora w zależności od wersji i od skali.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
amz20
Posty: 136
Rejestracja: pn sty 19 2009, 21:21
Lokalizacja: Włocławek

Semafor

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: amz20 »

No dla mnie bomba super semafor jak prawdziwy a znam się na tym.Cieszę się że mogłem troszeczkę pomóc w powstaniu tego przepięknego modelu. Osobiście "piszę" się na ten semafor zresztą info na priw już też poszło.
Jak zwykle "precyzyjna "robota ".Powstał super semafor, fajne słupy trakcyjne czy jeszcze masz coś w planach na najbliższy czas? Czy istnieje możliwość kupna semafora w wersji kolorowej i nie ciętej laserem?
Znalazłem taki filmik http://www.youtube.com/watch?v=wmmdRNG7Cp0
Nasze ulubione maszyny i troszkę infrastruktury.
Zanim pierdoło przykleisz siedem razy przymierz .
Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

Witaj Mariusz

Projekt i wykonanie przedniej marki, do której nas już przyzwyczaiłeś.

Piszę z opóźnieniem, bo spróbowałem wykonać w tradycyjny sposób koło zębate "o średnicy 3,7 mm i grubości 1,5 mm ponacinane 10 zębami". Udało się, ale efekt był moim zdaniem mało zadowalający ze względu na grubość. Dlatego zdecydowałem się zamówić wersję wycinaną laserem ... mimo, że mam mieszane uczucia do modeli całkowicie wycinanych tą technologią.

Nie mogę jednak odpuścić sobie tego modelu, bo efekt urozmaicający torowisko i model właściwy jest piorunujący. Myślę, że każdy pasjonat modeli kolejowych powinien go mieć.

Brawo i czekam na dalsze projekty.

Pozdrawiam
Ol49;Cid21;Od2;Px48;Coalbrookdale Loc. - R. Trevithicka; Tyn6 - modele ukończone.

W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Może być albo dobrze, albo źle!!!
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Podziękowania ode mnie dla tych powyższych dwóch zapaleńców za zainteresowanie się tematem.

Trochę późno odpowiadam na pytania amz20, ale byłem na wyjeździe nie miałem dostęp do internetu.

Semafory będą sprzedawane wyłącznie w wersji całkowicie wycinanej laserowo, tradycyjnej papierowej wersji nie będzie.

Semafory zaprojektowane zostały z własnej potrzeby. Nie było nic takiego do tej pory wydane, a chcę umieścić taki model na makiecie razem z budowanym modelem parowozem Pu29 (w ślimaczym tempie, ale zawsze do przodu).

Na takiej mini makiecie zamierzam przed semaforem postawić tarczę ostrzegawczą, którą też zamierzam zaprojektować, oraz po drugiej stronie toru przy tendrze żuraw wodny. Projekt żurawia już został przygotowany przez Pana Wandtke, ja w niedługim czasie będę go sklejał testowo.

Chciałbym też zrobić tarczę manewrową oraz rogatki mechaniczne, czyli szlabany, starego typu z taką wiszącą siatką oraz dzwonkiem. Myślałem też o zrobieniu kolejowej wieży wodnej. Ale jak widać po tym wątku, zainteresowanie taką tematyką jest znikome, więc czy te trzy ostatnie projekty powstaną, to czas odpowie.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Robert_B.
Posty: 237
Rejestracja: czw mar 26 2009, 22:23
Lokalizacja: Wrocław
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert_B. »

Wieżę wodną ? :cool:
http://imageshack.us/f/394/tafel1dq1.jpg/
wyszperałem kiedyś na drechscheibe.de
Jeżeli czegoś nie da się zrobić, potrzebny jest ktoś, kto o tym nie wie – przyjdzie i to zrobi.
Obrazek
Awatar użytkownika
dominik294
Posty: 68
Rejestracja: sob lut 26 2011, 21:27
Lokalizacja: Lublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dominik294 »

Precyzyjny pisze: Semafory zaprojektowane zostały z własnej potrzeby. Nie było nic takiego do tej pory wydane,
Nie było wydane ,ale można ściągnąc za darmo inne semafory (i nie tylko ) z tej strony:
http://pkprepo.xaa.pl/?p=modcat&l=pl
Obrazek
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Dominik 294, na wskazanej stronie nie ma planów semafora kształtowego, czyli takiego z ramionami sterowanymi poprzez cięgna mechaniczne. Są tylko semafory świetlne, a to całkiem inna epoka i klimat. Tarcza kształtowa ostrzegawcza i manewrowa nie jest semaforem, chociaż tak jak semafor można ją zaliczyć do grupy sygnalizatorów.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
dominik294
Posty: 68
Rejestracja: sob lut 26 2011, 21:27
Lokalizacja: Lublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dominik294 »

Dlatego napisałem ,,inne semafory i nie tylko,,
Fajnie Precyzyjny ,że chce ci się robic takie ciekawe dodatki,szkoda ,że omijasz skale H0.
Może kiedyś dasz się skusic??
Obrazek
Awatar użytkownika
amz20
Posty: 136
Rejestracja: pn sty 19 2009, 21:21
Lokalizacja: Włocławek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: amz20 »

Kto się czuje chociaż trochę "kolejarzem" to taki semafor w swojej kolekcji powinien mieć i nie ma tu żadnej dyskusji pozycja obowiązkowa.
Śmiem twierdzić że jest to taki "kolejowy Graal"
Zanim pierdoło przykleisz siedem razy przymierz .
ODPOWIEDZ