*[Relacja/Okręt] Kuter torpedowy "Szerszeń" MM 2/85

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rafal N.
Posty: 311
Rejestracja: śr wrz 22 2004, 16:38
Lokalizacja: Szczecin
x 1
Kontakt:

*[Relacja/Okręt] Kuter torpedowy "Szerszeń" MM 2/85

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rafal N. »

Witam

Latarnia miała być ostatnim modelem sklejonym na emigracji, ale półtora roku, jakie zostało mi do powrotu, to zbyt dużo, jak na moje uzależnienie od "kleju i skalpela".

Zanim przejdę to meritum sprawy, należy się krótkie wyjaśnienie. Nie było moim celem i nie jest, aby skleić nie wiadomo co. Model ten miał mi przede wszystkim dać wiarę, że nie tylko latarnie są mi obce. Niestety, ale moje dwa inne modele (Zero i Pz IV) czekają na mój powrót, więc musiałem spróbować skleić coś zupełnie innego.

Czemu Szerszeń? Bo cholernie stary a ja zawsze zastanawiałem się, jak nasi ojcowie mogli sklejać modele, które o Cadach mogły tylko pomarzyć.

Z racji starości modelu, wyblakłych barwi i kiepskiej jakości papieru, musiałem zrezygnować z pewnych szczegółów. Jednym z nich jest retusz. W wielu przypadkach zrezygnowałem z niego w ogóle, w innych postawiłem na czarny kolor (z małymi wyjątkami). To samo można zaobserwować w Me 263. Czemu? Aby zaoszczędzić czas. Farba drukarska już dawno straciła swój blask, więc jakiekolwiek wysiłki z mojej strony byłyby nadaremne. Owszem, dodałyby podwyższenia poziomu Szerszenia, ale... U podstaw tego "projektu" nie leżało stworzenie modelu na miarę ochów i achów, bo do tego mi jeszcze bardzo, ale to bardzo daleko, ale idea, aby udowodnić sobie samemu, że można, że trzeba, że powinno się wyjść poza obręb latarni.

Co do samego szkieletu. Autor zalecał podkleić to na karton 1mm. Spowodowało to, że trzeba było zwrócić baczną uwagę na wycinanie korytek, które w stosunku do zalecanej grubości kartonu, są za małe. Druga kwestia to sama pasowalność. Niestety, ale szkielet Szerszenia wymaga znacznej gimnastyki skalpelowo- ściernej, zwłaszcza w przedniej części kadłuba. Dla tych, którzy spróbowaliby szarpnąć się na ten model: warto zeszlifować krawędzie natarcia podłużnic (cz. P1D oraz P2D) i międzypokładu, czyli część M.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Podczas walki z poszyciem, dla odpoczynku, wykonałem podstawkę, bazując na fantastycznym "programie"- linijko- ołówkowo- milimetrowym...

Obrazek
Ostatnio zmieniony pn lut 23 2009, 21:35 przez Rafal N., łącznie zmieniany 3 razy.
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Cześć,
skleiłem go kiedyś - pamiętam (chyba nie pomyliłem), że się budowało nietypowo - nie w postaci burt i pokładu, tylko oklejania szkieletu segmentami jak w samolotach. Spasowanie było takie sobie, ale okręcik z wielkimi rułami może cieszyć oczko (prawe i lewe :-)

Powodzenia w budowie!
TAD
Awatar użytkownika
Bartosz B.
Posty: 747
Rejestracja: sob lip 24 2004, 21:02
Lokalizacja: Gorlice / Nonnweiler
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartosz B. »

Gdzie okładka? ;-), zmusiłeś mnie do googlowania, aby zobaczyć jak będzie wyglądać to ustrojstwo :lol:
A&M
Posty: 30
Rejestracja: wt gru 28 2004, 23:42
Lokalizacja: Łódź
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: A&M »

:D Akurat w tym przypadku na okładce jest co innego niż w środku numeru.
Pozdrawiam,
Arek
Awatar użytkownika
Rafal N.
Posty: 311
Rejestracja: śr wrz 22 2004, 16:38
Lokalizacja: Szczecin
x 1
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rafal N. »

Bartku- prosisz, więc masz :D

Obrazek
A&M
Posty: 30
Rejestracja: wt gru 28 2004, 23:42
Lokalizacja: Łódź
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: A&M »

A tu można zobaczyć plany szerszenia: http://mkmagazin.almanacwhf.ru/ships/pr_206.htm
Pozdrawiam,
Arek
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

To będzie sentymentalna podróż :roll:
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
Rafal N.
Posty: 311
Rejestracja: śr wrz 22 2004, 16:38
Lokalizacja: Szczecin
x 1
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rafal N. »

Witam

To super, że jest taki odzew. Chciałbym poinformować, że burty są już sklejone. Zanim rozpocząłem relację, chciałem skleić Szerszenia właśnie do burt, aby mieć pewność, że uda mi się wybrnąć i nie spalić na forum publicum. To prawda, że burty stanowią duże wyzwanie. Na pewno przy następnym poście, postaram się wyjaśnić, jak poradziłem sobie z tym problemem (mam nadzieje, że nie zostanę zjedzony żywcem za mój pomysł) i okrasić to licznymi zdjęciami.

A&M dzięki za plany, ułatwią mi znacznie pracę i dały mi wiele do myślenia a propo radarów.

Pozdrawiam
A&M
Posty: 30
Rejestracja: wt gru 28 2004, 23:42
Lokalizacja: Łódź
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: A&M »

Pozdrawiam,
Arek
Puchacz
Posty: 97
Rejestracja: wt sty 31 2006, 20:15
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Puchacz »

mam pytanko! Czy ten kuterek pływał pod białoczerwoną?
ODPOWIEDZ