*[Relacja/Budynek] Wolfsschanze (GPM)

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

*[Relacja/Budynek] Wolfsschanze (GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Witam w mojej nowej relacji.

Budowa T-34 się ślimaczy, więc postanowiłem wziąć na warsztat jakiś prosty model. Przyszło mi na myśl sklejenie jakiejś prostej, ale i zarazem efektownej budowli. Wybór padł na główny schron Hitlera w kompleksie bunkrów Wolfsschanze w Gierłoży, koło Kętrzyna.
Model wydał GPM w skali 1/200. Ja dysponuję tym nowszym wydaniem z 2004r.
Okładka:

Obrazek

Jako, że lubię sobie komplikować budowę, w modelu wprowadzę następujące poprawki:
- wykonanie od podstaw ziemi i trawy oraz zastosowanie gotowych drzewek, przeznaczonych do makiet kolejowych (dysponuję już odpowiednimi drzewkami o wysokościach 3-10cm. Pasują więc tutaj bardzo dobrze),
- wykonanie od podstaw siatek maskujących,
- wykonie, nazwijmy to, ,,dziurawych” otworów wentylacyjnych (w wycinance wszystkie otwory są wydrukowane jako czarne kwadraty),
- zamontowanie dwóch rzędów stopni na jednej ze ścian schronu,
- montaż oszklenia w okiennicach bocznych przybudówek.

Jako podstawę użyłem solidnego kawałka sklejki, w której wcześniej wywierciłem duże otwory- dzięki temu bez trudu zmieszczę tam dwie zejściówki, prowadzące pod ziemię:

Obrazek

Następnie nakleiłem obie połówki podstawy z wycinanki:

Obrazek

Na zakończenie wkleiłem wspomniane wcześniej obie zejściówki do podziemi:

Obrazek
Obrazek

Następnie zajmę się nakładaniem ziemi i trawy. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Z podłożem uporałem się nadzwyczaj szybko. Ścieżki zrobiłem z wiórek drewna, a trawę z drobno pociętego włosia pędzla.
Tak to wyglądało przed pomalowaniem:

Obrazek

…a tak po malowaniu- w niektórych miejscach farba lekko się błyszczy, ponieważ jest jeszcze świeża:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Piter początek jest tak intrygujący, że z przyjemnością obejrzę cała relację z budowy. Jesteś niezłą kopalnią pomysłów i śmiało się nimi dzielisz. To plus wykonanie jest tym co mi się w twoich relacjach podoba najbardziej.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Dzięki Piterski :)

Farba na podstawie już wyschła i zrobił się ładny, matowy kolor. Aby nieco rozjaśnić podłoże, ścieżki potraktowałem jeszcze jasno-szarym kolorkiem:

Obrazek

Efekt mnie zadowolił, więc ochoczo zabrałem się za stawianie zbrojenia i szalunków oraz za wylewanie betonem pierwszej ściany;-) A tak na poważnie, to ścianę podkleiłem tekturą 1mm. Następnie wyciąłem otwory pod kanały wentylacyjne oraz wyjścia i wkleiłem ich końcowe, widoczne odcinki.
Od środka nie wygląda to ciekawie:

Obrazek

…ale od zewnątrz prezentuje się zupełnie nieźle:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
-BARTEK-
Posty: 110
Rejestracja: pn lut 12 2007, 20:56
Lokalizacja: Kołobrzeg/okolica

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: -BARTEK- »

Piter, będę śledził z zapartym tchem. Zwłaszcza po przeczytaniu książki "Tajne kwatery Hitlera" (oczywiście był tam również opisany "Wilczy Szaniec" :twisted: ).

;-) Pozdr
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Uff…, najgorsza ściana została zrobiona. To była prawdziwa wylęgarnia stresu, za sprawą kilkudziesięciu stopni dwóch drabinek, jakie musiałem wykonać z drutu. Ale jakoś to wyszło. Teraz pójdzie już górki

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Bartosz B.
Posty: 747
Rejestracja: sob lip 24 2004, 21:02
Lokalizacja: Gorlice / Nonnweiler
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartosz B. »

Ciekawy model sam go kiedyś skleiłem jako jeden z pierwszych, Twoja prace będę obserwować z wielką ciekawością. Jak dobrze pójdzie to końcem wakacji będę mieć możliwość zwiedzenia tych ruin :)

PS
Te samochody to musisz zrobić w pełnej waloryzacji wnętrze, bieżnik i takie tam bajery ;-)
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Bartosz B. pisze:Te samochody to musisz zrobić w pełnej waloryzacji wnętrze, bieżnik i takie tam bajery ;-)
Właściwie, to nie wiem, czy będę robił samochody, bo jakoś mi się nie podobają. Te ciężarowe Ople Blitz za nic nie komponują się z głównym schronem Hitlera. Wyobraź sobie głowę państwa, po którego przyjeżdżają dwie, zdezelowane ciężarówki. Bardziej myślałem o zrobieniu jakiegoś Mercedesa. Ewentualnie można tu na siłę upchnąć jakiegoś VW Kubelwagena.
Jeszcze będę musiał się nad tym zastanowić.
Awatar użytkownika
Bartosz B.
Posty: 747
Rejestracja: sob lip 24 2004, 21:02
Lokalizacja: Gorlice / Nonnweiler
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartosz B. »

One wcale nie musiały przyjechać po głowę państwa, mogły przywieść zaopatrzenie, amunicie, obstawę lub zwykłych żołnierzy. Mercedesa możesz wykonać jako taki mały bonus ;-)
Ostatnio zmieniony czw kwie 19 2007, 12:50 przez Bartosz B., łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Nad samochodami będę myślał później. Na razie chcę skleić cały schron.

Kolejna ściana została wklejona:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ