[R/G] Lokomotywa spalinowa 410D 1:25 free

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pawlo100
Posty: 204
Rejestracja: ndz kwie 10 2011, 22:30
Lokalizacja: Częstochowa
x 33

[R/G] Lokomotywa spalinowa 410D 1:25 free

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawlo100 »

Witam Was w mojej relacji z budowy lokomotywy spalinowej 410D. Model zaprojektował i udostępnił za zupełną darmochę Adam Koch znany na Konradusie jako Adam Cook - bomb a opisał to TUTAJ . Pod TYM linkiem można pobrać pdf'a. Ponieważ lubię pooglądać oryginał sklejanego modelu to trochę poszperałem po internecie, no i niewiele znalazłem, wszystkiego ze czterdzieści zdjęć, więc jeśli macie jakieś fotografie proszę o nieukrywanie ich dłużej :D . Jeszcze jedna uwaga co do autora, należy mu się od nas wielki szacunek za pracę, którą dla nas, modelarzy wykonuje i to za darmochę, ta relacja jest też dla Niego, żeby widział efekty swojej pracy. Jeszcze "okładka"

Obrazek

Pobrałem , więc sobie Adamowego pdf'a, ze zgrozą zobaczyłem, że Adam nie zabezpieczył go antypiracko, NIE MA LASERÓW, wydrukowałem na zwykłym kombajnie od "C" MP640, pokryłem Caponem, nic się nie rozmazało i nakleiłem na karton, powinien być 0,8 mm, jeśli jest grubszy to trzeba wyciąć większe otwory we wręgach. Jeszcze jedna uwaga opracowanie Adama chcę potraktować jako podstawę do jakiejś waloryzacji, jej zakres będzie zależał od ilości materiałów, które zdobędę. Trochę zdjęć Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na dzisiaj tyle.
Ostatnio zmieniony sob lis 27 2021, 18:16 przez pawlo100, łącznie zmieniany 4 razy.
Tyma - Kompletnie się na tym nie znam, więc chętnie się tym zajmę. - dobrze tutaj pasuje.
Pozdrawiam
Paweł
ORP Żubr,Wodnik,Pruski Parowóz T3,Ls410D
Obrazek
Awatar użytkownika
pawlo100
Posty: 204
Rejestracja: ndz kwie 10 2011, 22:30
Lokalizacja: Częstochowa
x 33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawlo100 »

Witam Was w drugiej odsłonie relacji.
Składanie ostoi rozpocząłem od skompletowania podłużnic i pomalowania dwoma warstwami lakieru, jako podkładowy brąz i wierzchnią czerń wykorzystałem dwudziestoletnie zgęstniałe farby, bo niby czemu miałbym je wyrzucać :D.
Malowałem drobnymi okrężnymi ruchami pędzla i efekt mi się bardzo podoba.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dorobiłem też stopnie do lokomotywy, elementy ślepej osi napędnej, oświetlenie stopni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tyle na dzisiaj.
Ostatnio zmieniony ndz lis 04 2018, 16:02 przez pawlo100, łącznie zmieniany 1 raz.
Tyma - Kompletnie się na tym nie znam, więc chętnie się tym zajmę. - dobrze tutaj pasuje.
Pozdrawiam
Paweł
ORP Żubr,Wodnik,Pruski Parowóz T3,Ls410D
Obrazek
Awatar użytkownika
pawlo100
Posty: 204
Rejestracja: ndz kwie 10 2011, 22:30
Lokalizacja: Częstochowa
x 33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawlo100 »

Witam po raz trzeci.

Ostoja w zasadzie skończona, całość posklejam "do kupy" w czasie montażu. Układ hamulca odłożyłem na później, mając nadzieję na dokładniejsze zdjęcia, coś mi się wydaje, że będzie to sklejanie "przerywane". Wszystkie elementy ostoi pasowały jak należy, mimo lekkich przeróbek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na Zdjęciach widać koła, zrobiłem je inaczej, niż zaproponował Adam, mianowicie jako pełne, posklejane z trzech warstw kartonu plus pierścień tylni plus przedni plus przeciwwaga i elementy przy osi.
Kształty tych części takie, jak Adam zaprojektował. po sklejeniu, nasączeniu CA szlifowane.
Niby je skończyłem ale ... no nie wiem czegoś mi brakuje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zrobiłem też wiązary i znowuż trochę inaczej, niż Autor przykazał. Wypatrzyłem gdzieś na zdjęciach, że silnik poprzez czop łączy się z tylnym wiązarem, przedni łączy się z tylnym
a u Adama odwrotnie. Jeśli się mylę to proszę o sygnał, bo i tak wiązary będę robił od nowa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No to tyle.
Ostatnio zmieniony śr cze 09 2021, 19:05 przez pawlo100, łącznie zmieniany 3 razy.
Tyma - Kompletnie się na tym nie znam, więc chętnie się tym zajmę. - dobrze tutaj pasuje.
Pozdrawiam
Paweł
ORP Żubr,Wodnik,Pruski Parowóz T3,Ls410D
Obrazek
Awatar użytkownika
pawlo100
Posty: 204
Rejestracja: ndz kwie 10 2011, 22:30
Lokalizacja: Częstochowa
x 33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawlo100 »

Robię sobie dalej.
Przeniosłem się piętro wyżej do "psiej budy". Kiedyś postanowiłem, że coś tam podorabiam do modelu, więc muszę go troszkę pootwierać.
Zacząłem od przodu, grill uzupełniłem o siatkę( później i tak ją wymieniłem na inną, o większych oczkach), reflektory wykonane w zasadzie z opakowań po pigułach.
Światła pozycyjne to wyciśnięte końcówką pilniczka kawałki plastiku z pastylek i obręcz z drutu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Całość osłony skleiła się bez problemu tak też utrzymuje kształt .

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr cze 09 2021, 19:07 przez pawlo100, łącznie zmieniany 6 razy.
Tyma - Kompletnie się na tym nie znam, więc chętnie się tym zajmę. - dobrze tutaj pasuje.
Pozdrawiam
Paweł
ORP Żubr,Wodnik,Pruski Parowóz T3,Ls410D
Obrazek
Awatar użytkownika
MMC1964
Posty: 191
Rejestracja: sob maja 31 2008, 23:06
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MMC1964 »

Witaj pawlo100,
piszesz:
"Kształty tych części (koła) takie, jak Adam zaprojektował. po sklejeniu, nasączeniu CA szlifowane.
Niby je skończyłem ale ... no nie wiem czegoś mi brakuje."

Może proporcje szerokości bieżni i rantu są coś nie tak?

Powiedz jak zrobiłeś chromowane ramki reflektorów? Bardzo mi się podobają.

pozdrawiam
Mirek
Awatar użytkownika
pawlo100
Posty: 204
Rejestracja: ndz kwie 10 2011, 22:30
Lokalizacja: Częstochowa
x 33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawlo100 »

MMC1964 Witaj.
Moje wątpliwości co do kół dotyczą bardziej wykończenia powierzchni i malowania.
Ramki reflektorów są zrobione z opakowań po lekarstwach

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po pierwsze, wyciąłem wycinakiem otwór pod szybkę reflektora. Później po umocowaniu w otworze ustalającym odciąłem ramkę, którą pomalowałem rewelowską 90.
Podobnie zrobiłem szkła reflektorów, kombinuję jeszcze jak zrobić prążki rozpraszające na szybkach, ale kombinują też inni, to poczekam na gotowca. :D

Diogenes,laszlik Duża buźka za sposób na Photobucket'a
Ostatnio zmieniony ndz lis 04 2018, 18:10 przez pawlo100, łącznie zmieniany 3 razy.
Tyma - Kompletnie się na tym nie znam, więc chętnie się tym zajmę. - dobrze tutaj pasuje.
Pozdrawiam
Paweł
ORP Żubr,Wodnik,Pruski Parowóz T3,Ls410D
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2096
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 133

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Witaj Paweł,
bardzo fajnie to wygląda!
Spróbuję tę metodę (opakowania tabletek) zastosować do produkcji wlotów powietrza do silnika odrzutowego – jeżeli znajdę takie duże tabletki...:D
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
pawlo100
Posty: 204
Rejestracja: ndz kwie 10 2011, 22:30
Lokalizacja: Częstochowa
x 33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawlo100 »

Witaj Henryku, obstawiałbym tabletki na gardło do ssania :D
Największe, jakie mam w domu mają ok. 23 mm. średnicy.
Tyma - Kompletnie się na tym nie znam, więc chętnie się tym zajmę. - dobrze tutaj pasuje.
Pozdrawiam
Paweł
ORP Żubr,Wodnik,Pruski Parowóz T3,Ls410D
Obrazek
Awatar użytkownika
pawlo100
Posty: 204
Rejestracja: ndz kwie 10 2011, 22:30
Lokalizacja: Częstochowa
x 33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawlo100 »

Witam
Dzisiaj skoczyłem sobie do kabiny maszynistów. Pokombinowałem znowuż ze ścianami, z perspektywy czasu, chyba niepotrzebnie. Powinienem pozostać przy podziale zaproponowanym przez Adama, wycinając tylko górę środkowych elementów (cz.31b;32b i33b) by umożliwić wsunięcie szybek od góry po pomalowaniu na gotowo ścian.
Ściany pogrubiłem do ok. 2 mm. po to by móc zaokrąglić boczne krawędzie kabiny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podłogę zrobiłem z fornirowych deseczek, porobiłem szafeczki, siodełko, sufit pogrubiony, z dwóch części, zrobię chyba podnoszony.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obramowania szyb powycinałem osobno i naklejam po pomalowaniu, spróbowałem też zrobić imitację ugiętej blachy pod nitem/śrubą na poszyciu zewnętrznym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr cze 09 2021, 19:11 przez pawlo100, łącznie zmieniany 2 razy.
Tyma - Kompletnie się na tym nie znam, więc chętnie się tym zajmę. - dobrze tutaj pasuje.
Pozdrawiam
Paweł
ORP Żubr,Wodnik,Pruski Parowóz T3,Ls410D
Obrazek
Awatar użytkownika
MMC1964
Posty: 191
Rejestracja: sob maja 31 2008, 23:06
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MMC1964 »

Dziękuję pawlo100 za informację o ramkach do reflektorów, dopiero dzisiaj dorwałem się do kompa.
Z przyjemnością zaglądam do tej relacji.
Pozdrawiam
Mirek
Myślę, że w realu mamy wystarczającą ilość rywalizacji i pogoni za wszystkim. Spędźmy tutaj czas miło na pogawędkach o tym co robimy.
Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ