B-17 (i inne) Jana Bąkały

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Konan Barbarzyńca
Posty: 618
Rejestracja: pn lut 28 2005, 12:53
Lokalizacja: Elbląg

B-17 (i inne) Jana Bąkały

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Konan Barbarzyńca »

Uczestnicy konkursów nazwisko to doskonale kojarzą i wiedzą czego mogą się spodziewać w tym temacie. Osobom nieobeznanym ze "światkiem" objaśnię, że Pan Jan Bąkała to modelarz. I to powinno wszystko wyjaśnić. Jego modele budzą zawsze ogromne zaciekawienie i są ogromną atrakcją, zarówno dla uczestników jak i zwiedzających, których kuszą mrygające światełka, pracujące powierzchnie sterowe zsynchronizowane z przyrządami w kabinie pilota (-ów) czy pracujące silniki.

W trakcie Memoriału im. T. Rackiego w Gdańsku, po ponad roku mieliśmy okazję do dłuższej rozmowy, w trakcie której Pan Jan dał się namówić na pokazanie swoich prac w modelarskim internecie.
Prezentację Jego modeli postanowiłem rozpocząć od B-17. Modelu budzącego wielki podziw, a jednocześnie niedocenionego ze względu na nieścisłości w regulaminach dopuszczających do startów w klasie Open samoloty jednosilnikowe.
Model ten posiada pracujące silniki, które odpalane są po kolei za pomocą "małej czarnej skrzynki" widocznej na niektórych zdjęciach. Pracują powierzchnie sterowe i wraz z nimi orczyki, wolanty i inne te dziwne przyrządy. Model oczywiście posiada oświetlenie pozycyjne. Wyposażony został ;-) również w chowane podwozie, które składane jest za pomocą małej korbki. Reszta na zdjęciach.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Konan Barbarzyńca
Posty: 618
Rejestracja: pn lut 28 2005, 12:53
Lokalizacja: Elbląg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Konan Barbarzyńca »

Pora przyszła na zdjęcia wyposażenia wnętrza. Wykonane zostały przez Locza "Zbrodniczego Dżabę" ponad dwa lata temu w trakcie budowy modelu. Zdjęcia samolotu w "poprzednim odcinku" wykonane przez Łukasza K. i mnie.

Bez zbędnego marudzenia lecimy dalej ;-)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Konan Barbarzyńca
Posty: 618
Rejestracja: pn lut 28 2005, 12:53
Lokalizacja: Elbląg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Konan Barbarzyńca »

Obrazek
Obrazek
ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Konan Barbarzyńca
Posty: 618
Rejestracja: pn lut 28 2005, 12:53
Lokalizacja: Elbląg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Konan Barbarzyńca »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 148
Rejestracja: czw lis 27 2003, 10:43
Lokalizacja: Pabianice/PLL

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MarcinS »

Zaraz, ale czy ten nodel mozna rozlozyc do zrobienia TAKICH zdjec?
Pozdrawiam
MarcinS
Awatar użytkownika
Piter
Posty: 575
Rejestracja: pt kwie 30 2004, 9:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter »

Marcin :
"Wykonane zostały przez Locza "Zbrodniczego Dżabę" ponad dwa lata temu w trakcie budowy modelu "

Grzesiu a czy czasem nie masz jakiś fotek z włączonymi silnikami ?

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony wt gru 19 2006, 14:49 przez Piter, łącznie zmieniany 1 raz.
Bismarck GPM
Missouri
SH-60B
Awatar użytkownika
Konan Barbarzyńca
Posty: 618
Rejestracja: pn lut 28 2005, 12:53
Lokalizacja: Elbląg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Konan Barbarzyńca »

Zdjęcia detali robione były w trakcie budowy. Przed złożeniem poszczególnych rurek w całość kadłuba. Obecnie większość osprzętu wewnętrznego jest niewidoczna, dlatego Autor wozi wraz z modelem album z powyższymi zdjęciami.

Piter wyprzedziłeś mnie nieco ;-) . Istnienia oświetlenia pozycyjnego jestem pewien, wewnętrzne też prawdopodobnie jest, ale pewien w 100% nie jestem, więc wolałem o tym nie pisać, żeby nie walnąć byka.
Co do włączonych silników. Szukałem cholera na różnych płytach i jakoś nie znalazłem. Pamiętam, że miałem gdzieś filmik z działającego B17 lub A-10, ale też znaleźć nie mogę. Przy następnej okazji postaram się nagrać lub pstryknąć wszystkie samoloty z w pełni włączonymi bajerami.

PS. Zapomniałem dodać, że merda mi się już powoli, który samolot w co jest wyposażony. Za dużo tego i zbyt wiele bajerów ;-) .
Przy następnym posiedzeniu przy komputerze wstawię kilka zdjęć innych modeli, które pstryknąłem na Memoriale.
Ostatnio zmieniony wt gru 19 2006, 15:04 przez Konan Barbarzyńca, łącznie zmieniany 1 raz.
ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
MB
Posty: 67
Rejestracja: sob wrz 02 2006, 22:21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MB »

To kompletujmy załogę. Jak towarzysz Bąkała pozwoli, szurniemy się gdzieś nad Niemcy i w ramach odwetu za pozwy Powiernictwa Pruskiego zbombardujemy im jakąś "Rurę".
Awatar użytkownika
Łosiu
Posty: 572
Rejestracja: ndz lut 15 2004, 16:11
Lokalizacja: Strzebielino

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łosiu »

Wewnętrzne jest oświetlone na 100%, było to prezentowane w Gdańsku.

Model fantastyczny, mam ta wycinankę i oryginalnie wnętrza praktycznie nie ma (namalowane żeberka, kabina pilotów na płasko) - fantastyczna robota.

Warto dodać że różnego rodzaju "macanci" zdążyli uszkodzić podwozie i uszkodzić połączenia lotek ze sterownicami (nie w Gdańsku, tak ogólnie przy okazji konkursów i wystaw...). :evil:
Awatar użytkownika
kopajt
Posty: 548
Rejestracja: wt mar 30 2004, 20:21
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kopajt »

Łosiu pisze:Warto dodać że różnego rodzaju "macanci" zdążyli uszkodzić podwozie i uszkodzić połączenia lotek ze sterownicami (nie w Gdańsku, tak ogólnie przy okazji konkursów i wystaw...). :evil:
To jest problem nie tylko tego modelu...
Bez gabloty model przeżyje jeden, dwa konkursy bez uszczerbku :(

Co do B-17 - czy jest to ten sam model który był dwa lata temu w Kruszwicy ?
Najlepsze modele dopiero przed nami :)
w produkcji: Endurance (Interstellar)
KMH "Sokół" Radom
ODPOWIEDZ