*[Relacja/Samolot] PWS Z-17 Sęp - Card Plane 1/2006

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Kroolo
Posty: 98
Rejestracja: sob lut 25 2006, 11:45
Lokalizacja: Lublin

*[Relacja/Samolot] PWS Z-17 Sęp - Card Plane 1/2006

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kroolo »

Hej! Ostatnio sporo na forach pejedenastek, więc postanowiłem i ja coś takiego wyprodukować, ale "troszkę" inaczej ;-)

Okładka:
Obrazek
skala: 1:33
autor opracowania: Lech Kołodziejski

Części modelu zawierają się na 4 arkuszach kartonowych + 1 arkusz miękki + części które możemy wydrukować ze strony Wydawcy, 1 strona opisu konstrukcji, 1 strona opisu budowy modelu no i 2 strony rysunków. Wszystko jak na razie wydaje się być przejrzystym. Bardzo spodobał mi się pomysł zamieszczania elementów zapasowych szkieletu na stronie, aby w razie czego można było sobie dodrukować elementy.

Model lepię w formie "kombinowanej" tzn z wykorzystaniem niektórych elementów dodatkowych, a z niektórych ich pominięciem :-P

Jak na razie wszystko jest super, wszystko się ładnie schodzi, a tam gdzie się nie schodzi to już moja w tym wina... No można się przyczepić że wręgi w części "dodatkowej" nie są spasowane do obklejania poszyciem+el. dodatkowymi i należy je podszlifować. Dla przyszłych sklejaczy: jeśli będziemy wykorzystywać cz. 7an to pasek-sklejkę należy wkleić pomiędzy część 7an a poszycie, w przeciwnym wypadku powstanie schodek... Wiem że to logiczne ale wspominam bo sam się na tym złapałem niestety :oops:

Na razie powstało tyle tej pokraki ;-) :

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Olek
Posty: 29
Rejestracja: sob gru 17 2005, 14:37
Lokalizacja: Nisko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Olek »

Witam.
Pokraki powiadasz, a spróbuj znaleźć na świecie ( nie licząc naszych rodzimych konstrukcji) samolot o równie oryginalnych kształtach :lol:
pozdrawiam i życzę owocnej pracy olek
Kroolo
Posty: 98
Rejestracja: sob lut 25 2006, 11:45
Lokalizacja: Lublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kroolo »

To fakt: maszyna ma oryginalny kształt :-)

A jak to u mnie bywa za wiele nie doszło, modelik się buduje pomalutku, ale przecież nikt mnie nie goni :-) Na razie Sęp dostał garba:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zastanawia mnie ten uskok:

Obrazek

Czemu to miało służyć? Tak było w wycinance to i tak zlepiłem ( chodzi mi o to wywinięcie pierwszego segmentu "na kadłub" ), jak wiadomo z dokumentacją ciężko do tego samolotu ;-)
lech
Posty: 89
Rejestracja: pn lut 23 2004, 10:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lech »

O jakim "wywinięciu" myślisz? Segmenty powinny stykać się ze sobą krawędziami - tradycyjnie.
Lech
lech
Posty: 89
Rejestracja: pn lut 23 2004, 10:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lech »

I jeszcze coś: końcówka góry kadłuba (część 27) powinna być przyklejona po przyklejeniu statecznik poziomowego. Teraz możesz mieć problem z jego (statecznika) wciśnięciem w otwór pod częścią 27. Proponuję "wyrwać" (albo odciąć górę) wręgę 14 i wsunąć statecznik pod część 27 od koncówki kadłuba.
Lech
Kroolo
Posty: 98
Rejestracja: sob lut 25 2006, 11:45
Lokalizacja: Lublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kroolo »

W BARDZO dużym uproszczeniu chodzi mi o to, że segment ma wyoblenie tylko na części obwodu, przez co górna jego część zachodzi na poprzedni segment, gdyby nie zachodziła, niżej powstałaby spora szpara. Mam nadzieję że wyjaśniłem co miałem na myśli :-) Dla mnie to szczegół, tylko pytam czy to celowa robota czy "mi_tak_wyjszło" --> czyli ja coś skopałem ;-)
Obrazek
Ostatnio zmieniony śr lis 29 2006, 9:01 przez Kroolo, łącznie zmieniany 1 raz.
Kroolo
Posty: 98
Rejestracja: sob lut 25 2006, 11:45
Lokalizacja: Lublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kroolo »

lech pisze: końcówka góry kadłuba (część 27) powinna być przyklejona po przyklejeniu statecznik poziomowego.
Właśnie się też zorientowałem że coś nie tak jest :-) Na szczęście cz.27 nie jest jeszcze przyklejona do wręgi 14, więc da się poprzez szczelinę wsunąć statecznik. Dzięki za wskazówki!
lech
Posty: 89
Rejestracja: pn lut 23 2004, 10:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lech »

Chyba chodzi o część 18 ... Jest "wyoblona", ponieważ dochodzi do wręgi 1 pod dosyć ostrym kątem a i wręga 1 jest u góry "czubata". Trudno mi to rozsztrzygnąć na podstawie fotografii, ale być może część 18 jest lekko za duża lub wręga 1 za mała. Tak czy inaczej moją intencją nie było zachodzenie części 18 na część 7. Być może to błąd projektu, który może wynikać z tego, że linia podziału blach zamiast znależć się we wnętrzu części 18 (w jej powierzchnii bez brzegu) wylazła na jej brzeg, a że ta linia ma szerokość ok. 0,2 mm to długość krawędzi części 18 sąsiadującej z częścią 7 "stała się" za duża. Ale to tylko dywagacje ... jak czas pozwoli wytnę, skleję i sprawdzę. Czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki relacji.
Lech
lech
Posty: 89
Rejestracja: pn lut 23 2004, 10:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lech »

Jeszcze ważna uwaga: na części 19 zapomniałem zaznaczyć otwory na patyk robiący za dźwigar skrzydeł. To miejsce jest narysowane na erracie na naszej stronie.
Lech
Kroolo
Posty: 98
Rejestracja: sob lut 25 2006, 11:45
Lokalizacja: Lublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kroolo »

Sępik dostał usterzenie:

Obrazek
teraz na macie: LTM-1040.2

a najlepsze modele dopiero przed nami :-)
pozdrawiam!
ODPOWIEDZ