IS-2 (Italeri 1:72) relacja z budowy

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

IS-2 (Italeri 1:72) relacja z budowy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Witam w mojej nowej relacji.
Ponieważ budowa Me P.1101 jest prawie zakończona (pozostała do zrobienia jeszcze podstawka, ale nie mam na razie na nią pomysłu), czas rozpocząć nowy model. Z założenia miał to być model odpoczynkowy i szybkościowy. Wybór padł na replikę czołgu IS-2, w skali 1:72, firmy Italeri.
Na początek ilustracja na pudełku:

Obrazek

Części modelu prezentują się bardzo dobrze. Na plus należy zaliczyć gąsienice wykonane z odcinków i pojedynczych ogniwek. Biorąc pod uwagę wręcz śmiesznie niską cenę modelu (ja wydałem 21,50zł) trzeba przyznać że zestaw można ocenić wysoko.
Koniec tego gadania. Czas coś pokazać.

Na początek postanowiłem wykonać wieżę, w której wykonałem póki co podstawowe elementy:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na wieży mamy delikatnie zaznaczoną fakturę odlewu. Chciałbym tutaj pochwalić projektantów modelu za podział elementów składowych bryły wieży. Otóż linia łączenia jej górnej części z dolną przebiega idealnie na linii łączenia form odlewniczych, które w rzeczywistości pozostawiały charakterystyczne szwy. Nie musimy więc wykonywać samemu tych szwów. Wystarczy skleić górną i dolną połówkę i zostawić ślady łączenia. Oddzielnie jest też wykonana przednia część wraz z jarzmem armaty, a więc tak jak w oryginale. Tyle tylko, że w prawdziwym czołgu była ona przykręcana potężnymi śrubami a tu trzeba ją dokleić. Na tylnej ścianie mamy ponadto wykonany numer seryjny, a włazy na stropie można wykonać jako otwarte. Niedługo kolejne zdjęcia z budowy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Kilka godzin pracy i montaż wieży został zakończony:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Postanowiłem od podstaw wykonać uchwyty na wieży z drutu, bo choć te pochodzące z zestawu odlane są precyzyjnie, wydają się trochę za grube. Wykonałem też ucho uchwytu na włazie ładowniczego z drutu 0,2mm, główki zaślepek otworów strzeleckich (małe, białe kółka) oraz nadlewy pod oś jarzma armaty (większe, białe kółka).
dr Manfred
Posty: 420
Rejestracja: pn cze 27 2005, 19:41
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dr Manfred »

Śliczna robota :)
Osobiście gąsienice z pojedyńczych ogniwek i odcinków (zwłaszcza w skali 1:72) uważam za wielki MINUS !
Ale, wszystko zależy jak komu...

Pozdrawiam!

P.S. Cena, rzeczywiście na duży PLUS :)
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Dlaczego uważasz, że gąsienice z ogniwek to wielki minus? Może po prostu brak do ich wykonania chęci i zapału? Osobiście nie sądzę aby winylowe gąsienice pasowały do modelu nawet w 1:72. Oto przykład:

Obrazek

Niby to Dragon, ale i tak gąsienice wyglądają paskudnie. Ale w końcu czego dobrego można spodziewać się po winylach w 1:72.
Co do ceny, to rzeczywiście duży plus. Mi model udało się kupić trochę taniej. Normalnie kosztuje od 23 do 25zł.
Awatar użytkownika
Przemek W.
Posty: 360
Rejestracja: wt sie 31 2004, 11:02
Lokalizacja: Nysa
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Przemek W. »

Widze że sobie dzielnie poczynasz Piotr ;)

Sam dobrze wiesz jak ja reaguje na winyle...ostatnio poruszyłem temat winyli w Jagdpanther z Tamiyi :)

Nie ma to jak gąski na ogniwka z Dragona :D

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Przemek, fajnie że oglądasz moją relację. Jeśli chodzi o gąski "made in Dragon", to trochę nie rozumiem polityki tej firmy. Do modeli 1:35 daje pojedyncze ogniwa, a do 1:72 winyle, jakby były to modele gorsze i nie traktowane na poważnie.
Tyle moich przemyśleń. Czas coś pokazać więcej. Ponieważ wieża jest już gotowa, postanowiłem ją pomalować. Na początku mówiłem, że model ma być szybkościowy, więc nie trudziłem się zbytnio z poszukiwaniami malowania i wybrałem jedno z czterech, jakie proponuje Italeri. Takie coś:

Obrazek

Oczywiście nie należy brać dosłownie rozkładu plam na czołgu. Należy tylko przyjąć, że jest to wóz w zielonym kolorze, pokryty białą farbą maskującą albo wapnem. Tak też zrobiłem i postanowiłem trochę poeksperymentować nad techniką robienia takiego kamuflażu.
Na początek położyłem farbę zieloną Humbrol 30. Później przetarłem to oliwkową Pactrą A114:

Obrazek

Potem przetarłem całą powierzchnię białym Humbrolem 34 i Pactrą A47:

Obrazek

Następnie za pomocą metody suchego pędzla wtarłem kolor zielony Pactry A99:

Obrazek

Dalej wtarłem jeszcze jedną warstwę bieli a potem, w miejscach gdzie porusza się załoga, kolejną warstwę zielonego:

Obrazek

Na koniec wylot lufy przybrudziłem czarnym matowym Pactry A46, a na stropie, metodą suchego pędzla, naniosłem trochę farby w kolorze błota- Humbrol 29, z niewielkim dodatkiem czarnego koloru. Numer taktyczny postanowiłem wykonać tak jak w oryginale. Naniosłem go więc ręcznie, choć w zestawie mamy odpowiednie kalkomanie. Tak prezentuje się gotowa wieża:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Muszę jeszcze wykonać lufę tylnego km-u i antenę ale to dopiero na końcu.
Serwer
Posty: 255
Rejestracja: ndz sty 15 2006, 13:04
Lokalizacja: Turek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Serwer »

Piękne :shock:
dr Manfred
Posty: 420
Rejestracja: pn cze 27 2005, 19:41
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dr Manfred »

Nie wiem, co szanowni Panowie chcecie od winylowych gąsek z Dragona (nawet tych przedstwionych na zdjęciu). Po odpowiednim pomalowaniu wyglądałyby dobrze!
Generalnie uważam, że życie należy sobie ułatwiać a nie utrudniać, stąd też wolę gąski z winylu! Na inne nie mam czasu.... !
Ale to dyskusja na inny temat!

Fajnie Ci wychodzi ten Józio Stalin-2 :)

Pozdrawiam !
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Dzięki Manfred. Jeśli wolisz gąsienice winylowe i dobrze ci się z nimi pracuje, to w porządku. Ja wolę ogniwkowe. Ważne by efekt końcowy zadowalał nas samych :D

Pozdrawiam
dr Manfred
Posty: 420
Rejestracja: pn cze 27 2005, 19:41
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dr Manfred »

Jeszcze skromne pytanko ! Malujesz pędzlem czy "powietrzem" ? :)
ODPOWIEDZ