Diorama pustynna- techniki i metody wykonania*

budowle, modelowanie przestrzeni i wnętrz.
Broń, figurki oraz modele SF

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
szymoonek
Posty: 60
Rejestracja: ndz lut 19 2006, 17:03
Lokalizacja: Stalowa Wola

Diorama pustynna- techniki i metody wykonania*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szymoonek »

Witam,
robię małą dioramkę na pustyni. Mam pewien problem: z czego zrobić skałę, oraz jak zabezpieczyć ślady gąsienic na piasku, żeby się nie rozsypywał?
Obrazek
Obrazek
Serwer
Posty: 255
Rejestracja: ndz sty 15 2006, 13:04
Lokalizacja: Turek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Serwer »

No to może skałę z plasteliny ,a i ślady też się tak podobno robi kładzie się warstwę plasteliny na niej odciska się ślady gąsiennic i potem chyba klej na to i posypka.A jeszcze jeden sposób słyszałem tak samo jak z plasteliną tyle ,że zamiast niej wylewa się gips.Nie wiem czy dobrze powiedziałem jak nie to niech mnie ktoś poprawi.

P.S.
To oczywiście słyszałem jeśli chodzi o dioramę z plastikowymi modelami bo z papieru chyba się gąsiennic nie odciśnie.
stillman
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 20 2004, 19:36
Lokalizacja: WMG

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stillman »

Plastelina jako materiał czuły na zmiany temperatury czyli przez to zupełnie nietrwały, absolutnie nie nadaje się jako materiał na cokolwiek w dioramie. Proponuję:
1. Osnowę [jądro] skały możesz wykonać z gipsu, masy solnej, styropianu, uformowanej odpowiednio tektury*. Taką osnowę należałoby pokryć odpowienio dobraną farbą [farbami]. Możesz też wykorzystać umiejętnie dobrane kamienie naturalne.
2. Ślady na piasku najprościej jest wykonać poprzez odciśnięcie w mokrym gipsie i pokrycie całości drobnym piaskiem [można nabyć w sklepach modelarskich lub pobawić się w przesiewanie piasku z plaży]. Można też zastosować zaimpregnowane środki spożywcze, np. kaszę mannę. W innym wariancie, wyschnięty gips pokrywamy wartstwą kleju i posypujemy wybranym "piaskiem".

* - A raczej papieru lub kartonu.
Ostatnio zmieniony sob maja 13 2006, 21:47 przez stillman, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 672
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Jeśli chodzi o zabezpieczenie śladów gąsiennic na piasku to moja metoda jest TUTAJ. Fajne rzeczy można robic z gipsu (a raczej ze szpachli gipsowej - wolniej schnie niz gips), a to ze względu na duże mozliwości kształtownia materiału, jak również na łatwość pomalowania go później. W razie kolejnych wątpliwości pytaj śmiało, spróbuje pomóc.
Pozdrawiam
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
ODPOWIEDZ