*[Relacja/Okręt] USS Essex 1:300 MM

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Highlander
Posty: 156
Rejestracja: śr sty 25 2006, 12:21
Lokalizacja: Zakopane/Bxl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Highlander »

Oto opis wykonania radaru. Radar ów jest dużo mniejszy od poprzedniego, ale kolejnośc czynności i technologia analogiczna.

Obrazek

Foto 1. - Na kawałku tekturki odrysowano zarys zewnętrzny radaru i skalpelem wycięto
rowek tak aby drut do ramy radaru schował się w nim do połowy.
Foto 2. - Odcięto skalpelem te części tektury gdzie rowki tworzyły narożniki tak aby
końcówki drutów nie stykały się z tekturą. Do rowków włożono odpowiednie odcinki drutu (w tym przypadku fi 0,3 mm)
i umocowano je kroplami wikolu. Po zaschnięciu wikolu sklejono druty kroplami kleju cjanoakrylowego w narożnikach.
Foto 3. - Od wewnętrznej strony wycięto skalpelem rowek dookoła ramy w celu uniknięcia przyklejenia
drucików siatki radaru do tekturki.
Foto 4. - Wewnątrz zaznaczono rozstaw drucików siatki radaru. Następnie odpowiednie odcinki drutu
są wpasowywane na sucho, przytrzymywane i przyklejane kropelką cjanogluta do ramy. Kropelka musi
byc na tyle mała aby nie przykleic części do tektury, a na tyle duża, żeby zalac połączenie.

Obrazek

Foto 5. - Po wykonaniu siatki radaru przystąpiono do przyklejania konstrukcji radaru z odpowiednio
przeciętych i wygiętych odcinków drutu.
Foto 6. - Gotowy radar należy bardzo ostrożnie oderwac od tekturki przecinając nożykiem krople zaschniętego wikolu.
Foto 7. - Radar po oderwaniu.
Foto 8. - Na przednią częśc radaru naklejono siatkę nylonową.
Pozostało jedynie całośc pomalowac i zamocowac na swoje miejsce.

ObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony pt wrz 29 2006, 9:46 przez Highlander, łącznie zmieniany 2 razy.
Highlander
Posty: 156
Rejestracja: śr sty 25 2006, 12:21
Lokalizacja: Zakopane/Bxl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Highlander »

Walki z druciarnią ciąg dalszy, tym razem pod obcęgi poszły ruchome maszty antenowe. Krótki opis ich budowy:
Obrazek

Sposób ich wykonania podobny jest do sposobu wykonania radarów.
Najpierw przygotowałem szablon z wyciętymi w tekturce rowkami, a tam gdzie występują połączenia
zrobiłem niewielkie wgłębienia.
Potem kroplami wikolu przymocowywałem skrajne odcinki drutu a w środek wpasowywałem druciki
kratownic i przyklejałem je cjanoakrylem.
W ten sposób wykonałem 10 sztuk kratownic.
Następnie wyciąłem podstawę masztu i nawierciłem cztery otwory w które wkleiłem dwie kratownice.
Aby zachowac kształt przymocowałem je kroplami wikolu do szblonu, który używałem wcześniej.
I tak wklejałem druty kratownic z jednej strony, a po oderwaniu masztu z drugiej.
Na zdjęciu pierwszy, gotowy, składający się z 68 kawałków drutu maszt. Pozostały jeszcze cztery :D
Ostatnio zmieniony pt wrz 29 2006, 9:51 przez Highlander, łącznie zmieniany 1 raz.
Highlander
Posty: 156
Rejestracja: śr sty 25 2006, 12:21
Lokalizacja: Zakopane/Bxl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Highlander »

Prace wykończeniowe trwają nieprzerwanie i zbliżają się do końca.
Wykonane zostały relingi i większośc odrutowania, które zostało pomalowane i zamontowane.

Obrazek Obrazek

Do zrobienia zostały jeszcze trzy radary, na szczęście te najprostsze :) olinowanie i kilka innych detali oraz samoloty, ale to już inna bajka.
W tej chwili okręt prezentuje się następująco.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Vercyn
Posty: 132
Rejestracja: ndz mar 19 2006, 20:26
Lokalizacja: Iława

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vercyn »

Wyrazy uznania . Nakład pracy jaki włożyłeś w osiągnięcie takiego efektu dowodzi , że i Małego Modelarza można też zbudować świetny model :shock: .
Highlander
Posty: 156
Rejestracja: śr sty 25 2006, 12:21
Lokalizacja: Zakopane/Bxl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Highlander »

Dziękuję :) Sporo wysiłku i nienajgorszy efekt, dla mnie najważniejsze jest doświadczenie jakie zebrałem przy tej budowie.
W stoczni wakacyjna przerwa, do roboty wzięły się zakłady lotnicze i, choc w ślimaczym tempie, powstał pierwszy Dauntless.

Obrazek Obrazek

Samolot projektu Origami, do pobrania z kilkoma innymi, oczywiście gratis na stronie

http://www.republika.pl/waspcv7

w zakładce 'warsztat'.

Z wakacyjnym pozdrowieniem.
Highlander
Posty: 156
Rejestracja: śr sty 25 2006, 12:21
Lokalizacja: Zakopane/Bxl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Highlander »

Witam po dłuuugiej wakacyjnej przerwie.

Z jednej strony cieszę się, że znowu mogę tu z Wami byc :) , a z drugiej szkoda tych dlugich, ciepłych, a nawet gorących dni, na które trzeba będzie poczekac cały rok. :(

Do rzeczy. Zakłady Grummana uruchomiły produkcję na trzy zmiany i wyposażyły Essexa w Hellcaty, sztuk 12, są też cztery SBD. Elektronikę uzupełniono o ostatnie radary, założono szczątkowe, jak to na lotniskowcu, olinowanie i parę innych detali.

Wszystkie części z wycinanki są na miejscu, dorobię jeszcze kilka anten, siatkę ochronną wokół bocznej windy, a liczba samolotów wzrośnie do 30.
Wodowanie "na dniach" :)

Zapraszam do obejrzenia stanu na dzień dzisiejszy.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
origami
Posty: 282
Rejestracja: pt mar 05 2004, 12:38
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: origami »

Szykuje sie piękny finał. Z jednej strony szkoda, bo dla mnie to jedna z ciekawszych relacji. No i jeden z moich ulubionych okrętów :-)
Ale zgodnie z Twoją zapowiedzią we wrześniowej ramówce przewidziałeś dalszy ciąg serialu "Zuikaku", więc nadal będzie ciekawie.
Leszek, naprawdę świetna robota. Szacunek.
Pozdrawiam
_____________________

W stoczni:USS Wasp CV7 (1:200) - projekt własny
Highlander
Posty: 156
Rejestracja: śr sty 25 2006, 12:21
Lokalizacja: Zakopane/Bxl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Highlander »

Dziękuję Krzysztofie.
I Tobie należą się słowa uznania i szacunku. Pokład i samoloty Twojego projektu znacznie podniosły poziom modelu i to, że tak wygląda to w dużej mierze Twoja zasługa. :)

Model na żywo będzie można zobaczyc w Porąbce.
Highlander
Posty: 156
Rejestracja: śr sty 25 2006, 12:21
Lokalizacja: Zakopane/Bxl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Highlander »

Samoloty zostały ukończone :pice:

Douglas SBD Dauntless
Obrazek

Grumman F6F Hellcat
Obrazek

Curtiss SB2C Helldiver
Obrazek

Grumman TBM-1 Avenger
Obrazek

Modele te można ściągnąc ze strony Origami podanej kilka postów wyżej.
Przyznam, że sklejały się bardzo dobrze. :D

Na koniec zdjęcie grupowe na wybiegu :cool:

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
origami
Posty: 282
Rejestracja: pt mar 05 2004, 12:38
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: origami »

Właśnie dlatego wolę lotniskowce od pancerników. :pice:
Bez samolotów, to może i "deski do prasowania" natomiast w pełni wyposażone wyglądają baardzo fajnie :D
Pozdrawiam
_____________________

W stoczni:USS Wasp CV7 (1:200) - projekt własny
ODPOWIEDZ