[Relacja] Korweta pancerna SMS Oldenburg (Pro-Model 3/2002)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 390
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 25

[Relacja] Korweta pancerna SMS Oldenburg (Pro-Model 3/2002)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

Witam serdecznie w mojej kolejnej relacji. :usmiech:

Tym razem obiektem mojego zainteresowania stał się ten oto okręt z końca XIX wieku:

Obrazek

Skąd pomysł na taką akurat "pchłę" :mrgreen: ? "Pietropawłowsk" pokazał mi, że umiem grubo za mało. Postanowiłem więc się skoncentrować na jednostce mniejszej, gdzie wszystkiego jest mniej (wręg, masztów, kominów, szalup, relingów itd.) - to pozwoli efektywniej skupić się na poszczególnych elementach. Najbardziej odpowiedni byłby mały kuter torpedowy, ale... to nie moje zainteresowania - ja lubię stare okręty! A ten jest bardzo oryginalny, ciekawy i jednak na forach modelarskich nieobecny - klei się kilka Bismarcków, a takich fajnych okrętów jakoś ni ma... :placz:

Model jest starannie wydany - opracowanie komputerowe, doskonała grafika, żadnych przesunięć czy niejednorodności kolorów. Niestety, nie mogę się doszukać nazwiska autora, a szkoda, bo jak narazie sklejalność jest tak samo doskonała, jak wygląd w 2D, więc warto by było to nazwisko promować.

No dobrze, pora na prezentację prac.

Okręt jest mały, więc po otwarciu zeszytu szczęka mi opadła, jak zobaczyłem szkielet: 18 (!!!!) wręg. Spodziewałem się góra 10! Na domiar złego - szkielet trzeba budować z tektury 2 mm, a takiej jeszcze nie ciąłem. A cięcie nie jest wcale takie proste, bo jak sie popatrzy na takie np. wąsy...:

Obrazek

... to trochę się robi słabo, bo narysować na komputerze jest łatwo, ale wyciąć to później w 2mm tekturze - niekoniecznie. Ale się postarałem - oto rufa i dziób:

Obrazek

A to wręga nr 18... była z nią jazda... :jezyk2: :

Obrazek

Wszystkie te delikatne elementy natychmiast po wycięciu smarowałem klejem BCG, żeby tektura się nie rozwarstwiała.

Tutaj widać, jakiej wielkości będzie kadłub (linijka ma 30 cm):

Obrazek

I gotowy szkielet:

Obrazek

A tutaj jeszcze porównanie z "Pietropawłowskiem":

Obrazek

Poszycie zaprojektowane zostało dość ciekawie, bo tylko jeden element nie jest rozciety wzdłuż stępki:

Obrazek

Takie podejście powinno ułatwić budowę, bo łatwiej jest przyklejać elementy mniejsze. Zastanawiałem się, od której strony zacząć - od dziobu, rufy, czy od środka. Numeracja części sugeruje pracę od środka w kierunku dziobu, a potem w kierunku rufy. Ostatecznie tak też zrobiłem, ponieważ uznałem, że jeśli najpierw przykleję element nr 1 , to wykorzystam go jako bazę dla pozostałych elementów (linię prostą, do której będę mógł przysuwać pozostałe fragmenty). Aha, nie przewidziano oklejek dla wręg - kleimy wporost na wręgi (spoina szerokości 1 mm); myślałem, że to będzie trudne, ale przy tym opracowaniu klei się wprost bajkowo:

Obrazek

A, i jeszcze jedna ciekawostka: poszycie kleję BUTAPRENEM :bebe:. Ale nie dajcie się zmylić - nie zrezygnowałem z BCG, to tylko eksperyment . Przy Super Hornecie stwierdziłem, że choć się bardzo staram, to łączenia poszycia na wręgach wychodzą tak sobie. Postanowiłem przekonać się, czy to wina kleju, czy jednak ja coś robię nie tak. Wyeliminowałem więc ryzykowny klej na rzecz "pewniaka", by zobaczyć, czy problemy również znikną. O wynikach eksperymentu przekonamy się niebawem. Teraz mogę jednak jedną rzecz powiedzieć na pewno: "butaprenowcy" - jednak Wam trochę zazdroszczę... :chytry:
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 460
Rejestracja: pt lis 28 2003, 22:20
Lokalizacja: Gdynia

Re: [Relacja] Korweta pancerna SMS Oldenburg (Pro-Model 3/20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pablo »

ZbyszekS pisze:Witam serdecznie w mojej kolejnej relacji. ............myślałem, że to będzie trudne, ale przy tym opracowaniu klei się wprost bajkowo
Jak patrzę na tę ostatnią fotkę to rzeczywiście bajkowo. Nigdy przenigdy żaden model mi tak nie wyszedł. Może dlatego od X czasu buduję modele, przy których nieodzownym akcentem jest malowanie :roll: :?: .
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Hej
Widzę kolejną relację do obserwowania :cool: Mi również bardzo podobają się okręty z okresu pierwszej wojny światowej i starsze. Jestem bardzo ciekawy Twoich "eksperymentów". Do dzieła :spoko:
Pozdrawiam :pice:
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Zbyszku Twoje relacja to moja lektura obowiązkowa. Nawet jak dotyczą tematów które mnie nie interesują. Jednak sposób prowadzenia i jakość pracy to po prostu prima sort.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3193
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

to trochę się robi słabo, bo narysować na komputerze jest łatwo, ale wyciąć to później w 2mm tekturze - niekoniecznie. Ale się postarałem - oto rufa i dziób
Gdzie kupiłeś laser i za ile ?
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Sebastian B.
Posty: 288
Rejestracja: czw gru 23 2004, 13:35
Lokalizacja: Tichau

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sebastian B. »

Gratuluję wyboru pięknego tematu na model :spoko:

Jak zawsze masz stałego widza :cool:
Teoretyk ostatnio...
Awatar użytkownika
BERP
Posty: 107
Rejestracja: śr cze 22 2005, 9:55

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: BERP »

Cześć

Zbyszek czekałem, czekałem i doczekałem się tego butaprenu …… prawie wszystkich wciąga i uzależnia :-) możesz być pewny nie zaobserwujesz z nim i twoimi umiejętnościami problemów takich jak przy F-18 :-). Musiałeś ostro się namachać tym skalpelikiem żeby wyciąć taką pchłę w tekturce 2 mm, wyszło miodowo. Uzbrajam się w cierpliwość i „niucham” wątek z zaciekawieniem :-)
Pozdrawiam
Rafal.tbg
Posty: 10
Rejestracja: ndz mar 05 2006, 22:40
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: [Relacja] Korweta pancerna SMS Oldenburg (Pro-Model 3/20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rafal.tbg »

ZbyszekS pisze: "Pietropawłowsk" pokazał mi, że umiem grubo za mało.
Twojego "Pietropawłowska" niejeden (np. ja) Ci zazdrości :D

Cieszę się że robisz właśnie "Oldenburga". Podoba mi się ten model i mam go w planach na przyszłość. Twoją relacje więc potarktuje jako Vademecum :razz:

Pozdrawiam
jungu
Posty: 119
Rejestracja: wt sie 23 2005, 11:16
Lokalizacja: Turek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jungu »

no to uzbierałeś już wielkie grono, które trzyma kciuki za Twój kolejny model.... ja również się dołączam.

widze że znowu zabrałeś się za pancernika...... tobie to wychodzą one świetnie a ja sie nadal męcze z moim Andriejem choć wcale źle nie wychodzi.
jak będziesz robił relingi to daj znać mam wspaniały pomysł na ich wykonanie.
oto zdjęcie jak wyglądają:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
(model jest narazie złożony "do kupy"(bo dalej szpachluje burty) więc nie patrz na szczeliny i dziwne wykonanie ;-)
pozdrawiam
praca w stoczni wstrzymana do wiosny (brak czasu)
HMS Cleopatra - rozpoczynam budowę poszycia...
pansnow

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pansnow »

witam!
przyłączam się do grona wiernych kibiców...tempo prac oraz czystość wykonania robi ogromne wrażenie.
a tak na marginesie to przyglądam się Pietropawłowskowi i nie dostrzegam mankamentów....nawet najmniejszych.
tak trzymać.pozdrawiam
ODPOWIEDZ