*[Relacja/Samolot] Ławoczkin Ła-7 - Answer

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

*[Relacja/Samolot] Ławoczkin Ła-7 - Answer

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Witam,
zapraszam do relacji z budowy samolotu Ła-7 wydawnictwa Answer:

Obrazek

Wycinankę dokładnie opisałem tutaj. Ławoczkin od dawna był w planach, ale nie miałem laserowych dodatków, które właśnie otrzymałem od Wydawcy (są standardowo dodawane do wycinanki) - wyglądają tak:

Obrazek

Model wydaje się średnio trudny - więcej pracy będzie chyba przy klapach i lotkach oraz silniku. Już po mojej prezentacji uważny forumowicz zwrócił mi uwagę na dwa drobne błędy opracowania - pokażę je, kiedy dojdę do tych miejsc.

Laserowe dodatki są bardzo wygodne i podoba mi się ich zastosowanie - chyba będę częściej sobie je zamawiał. Szkielet wygląda tak:

Obrazek

Zbudowałem kilka gadżetów w kabinie (odrapania są celowe, tablica nie ma wyciętych zegarów, chociaż przewidziano taką możliwość):

Obrazek

Następnie połączyłem wszystko razem. Dodatkowe elementy powstaną na burtach; zamiast grubej szyby pancernej za nagłówkiem wykorzystam zwykłą folię z aktówek (niczego innego nie mam):

Obrazek

Bardzo proszę o wpisy przydatne w budowie - jeśli ktoś uważa, że coś można poprawić i ma pomysł.
TAD
Ostatnio zmieniony wt sie 01 2006, 21:31 przez tad, łącznie zmieniany 2 razy.
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Cześć,
w wycinance papier jest moim zdaniem nieco za gruby, tablica z celownikami była początkowo odpowiednio wysoko, ale musiałem ją obniżyć (nawet bardziej niż na tych zdjęciach), bo przeszkadzała nakleić poszycie (podobnie było z popychaczami do karabinów). Nie wiedziałem gdzie przyklejać elementy burtowe - na rysunkach tego nie pokazano. Drążek sterowy jezt zawysoki - że wystawał z kabiny i trzeba go było przyciąć.

Spasowanie poszycia jest niezłe (mam już cały kałub) i pomimo grubości papieru wszystko klei się bardzo dobrze.
TAD
Ostatnio zmieniony wt sie 01 2006, 21:36 przez tad, łącznie zmieniany 1 raz.
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Cześć,
zanim pokażę kadłub proponuję etap oklejania burt - klamerki w pasach wydziergałem z papieru (słabo to widać), ten wielki kołowrotek w planowym położeniu musiałby się rozpłaszczyć na podłodze - przesunąłem go wyżej (jest pomalowany). W ogóle w opracowaniu nie ma rysunku z położeniem części na burtach - raczej zgadywałem to po różnych znakach.

Zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

TAD
Ostatnio zmieniony wt sie 01 2006, 21:37 przez tad, łącznie zmieniany 1 raz.
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Witam,
od p. Ł. Fuczka otrzymałem rysunek wyjaśniający właściwy kształt celownika - to w modelu to po prostu przeoczenie:

Obrazek

Drążek sterowy ma być wpuszczony w część 4, która celowo nie ma górnej ścianki - od siebie dodam, że i tak trzeba go przyciąć. Inne różnice w kabinie modelu w stosunku do oryginału nie zmieniają faktu, że wysoko cenię prace Ł. Fuczka i przepraszam za ostre uwagi, które się wzięły z rozżalenia.
TAD
Ostatnio zmieniony wt sie 01 2006, 21:38 przez tad, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
macias13_84
Posty: 106
Rejestracja: pt sty 06 2006, 18:45
Lokalizacja: Śmiechowice koło Opola/Opole

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: macias13_84 »

z tego co widzę to powinieneś obrócić drążek o 180 stopni względem pozycji ze zdjęcia
Czym sie różni rosyjski żołnierz od Amorka???...
Zupełnie niczym... Jest tak samo goły,bosy ale uzbrojony po zęby...
a strzelając do Ciebie mówi, że to z miłości
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Zgadza się Macias - to też jest błąd wycinanki (tak zaplanowano). Ja postanowiłem robić jak to przewidziano - zwyczajnie nie chciałem się wychylać, ale teraz poprawię.
TAD
Awatar użytkownika
macias13_84
Posty: 106
Rejestracja: pt sty 06 2006, 18:45
Lokalizacja: Śmiechowice koło Opola/Opole

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: macias13_84 »

dobra apropo tego celownika mam nadzieję że na coś przydadza Ci się te zdjęcia
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony śr kwie 05 2006, 12:32 przez macias13_84, łącznie zmieniany 1 raz.
Czym sie różni rosyjski żołnierz od Amorka???...
Zupełnie niczym... Jest tak samo goły,bosy ale uzbrojony po zęby...
a strzelając do Ciebie mówi, że to z miłości
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Witam,
dalsze postępy w pracach. Powstał kadłub i stateczniki. Niestety przykleiłem się do lewej strony modelu (widać na zdjęciu), zaś osłony karabinów musiałem pomalować wskutek nieudolnego tłoczenia. Celownik i drążek poprawione.

Zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

TAD
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Witam,
dalszy ciąg budowy - w samolocie powstały stery.
Zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

TAD
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Witam,
w modelu zbudowałem okapotowanie silnika i sam "silnik" - faktycznie jednak zrobiłem tylko jego korpus i żaluzje, bo niczego za nimi nie widać, a szkoda mi życia na próżną robotę. Pierścienie okapotowania tłoczyłem krawędzią nożyczek przed i po sklejeniu, dzięki temu całość jest ładnie zaokrąglona - rozważam jednak pomalowanie tej części wraz z bocznymi trójkątami - czekam na Wasze opinie.
Zdjęcia:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

TAD
ODPOWIEDZ