*[Relacja/Samolot] Długonosa Dora, FW-190D9 by QŃ

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Niezbyt precyzyjnie się wyraziłem :)
Chodziło mi oczywiście o zdjęcia obiektu rzezczywistego. Nawet nie sądziłem, że ktoś moze mnie posądzić o posiadanie Dory na własność :)
mores
Posty: 136
Rejestracja: ndz wrz 18 2005, 17:25
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mores »

QN pisze: A modele sklejam nie dlatego, ze są z jakiegoś wydawnictwa, tylko dlatego, że maszyna mi się podoba.
:spoko:

Dora wychodzi super, co tu dużo pisać :)
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

no Panie to jest własnie to co mi sie najbardziej podoba...kable, udoskonalenia i dążenie do tego, żeby praca wyglądała jak samolot, a nie kupa syfiastego papieru!!!!

cieszę się, że postanowiłeś udoskonalić model...obiema ręcyma jestem za Tobą!!!!

w klapach w te kąty miedzy ożebrowania możesz na sucho pędzelkiem nanieść suchej, sproszkowanej pasteli, myśle, że to dużo da, będzie wyglądać staro, brudno, realistycznie...ale jednocześnie subtelnie :)
Awatar użytkownika
Marzen
Posty: 334
Rejestracja: pt wrz 19 2003, 6:54
Lokalizacja: z Kielc

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marzen »

Mnie tez się bardzo podoba; nawet troszkę żal, że nie ma całego Jumo 213 patrząc jak ładnie wyszły jego elementy widoczne przez wnękę podwozia.
Świetna robota i doskonale ująłeś w swym poście istotę modelarstwa. Nudne jest to czytanie ile błędów popełnił projektant ... i jeszcze ma to tłumaczyć słabe wykonanie ... heh ...

Czekam niecierpliwie na ciąg dalszy !!
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Skrzydła praktycznie skończone. Pozostały mi jeszcze światła pozycyjne i pomalowanie luf działek (na razie są tylko wsunięte).

Obrazek
Obrazek

Jak widać pokazane wcześniej niedokładności nie miały większego wpływu na efekt końcowy. I to naprawdę nie wymagało żadnego specjalnego wysiłku.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zacząłem budowę ogona.
Na razie tradycyjnie wyrzuciłem cały szkielet zastępując go takim czymś swojego pomysłu. Przy okazji zrobiłem goleń kółka ogonowego. Zmiany w konstrukcji w stosunku do wycinanki, podyktowane były chęcią przynajmniej przybliżonego odtworzenia mechanizmu składania kółka ogonowego.

Obrazek

Teraz będzie to malowane i sezonowane jakieś minimum 24h.
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Pora zrobić zakończenia kadłuba na dziobie i rufie ;)

Na początek osłona chłodnicy. Dość kuliste kształty zapowiadały trudna walkę.
Najbardziej przeszkadzała gruba kreska. Trudno w takim wypadku uzyskać równomierne i ładne, obłe przejście. Postanowiłem więc ściąć czarne linie. Elementy były wstępnie lakierowane matowym Revellem (przed wycięciem) i lekko wytłaczane na podkładce od myszy. Klejone budziem, zalewane od środka superglue i wytłaczane od środka zaokrąglonym drewnianym patyczkem w celu nadania ostatecznego wyoblenia.
Na koniec, metodą Marcina Grygiela, delikatny retusz suchym pędzlem po całości odpowiednio (czyli na oko) dobraną farba.
Powinien jeszcze pójść na wierzch lakier matowy, który zaleje ostatnie szpary i nierówności.

Obrazek
Obrazek

Żeby zakończyć kadłub z drugiej strony, zabrałem się za stateczniki i stery.
Wszystko oddzielnie, ale przyklejone na stałe. Krecha jest tak gruba, że nawet nie chciało mi się już robić finezyjnych przetłoczeń na powierzchniach sterowych. Zostawię to sobie na nowsze opracowania :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Marzen
Posty: 334
Rejestracja: pt wrz 19 2003, 6:54
Lokalizacja: z Kielc

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marzen »

Coraz ładniej wygląda ten samolocik ... Finish już niedaleko :D
QN pisze:(...)Zostawię to sobie na nowsze opracowania :)


Dołączam do postulatu o nowe opracowanie FW-190 w wersji D-9. Najchętniej w malowaniu JV-44 ale może być i inne. Ot takie modelarskie marzenie - może ktoś usłyszy :D Powodzenia w dalszej walce Qniu !!
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Czas wykończyć Dorę, więc na drobne detale przyszedł czas.

Na początek kołpak. Naprawdę chciałem zrobić go w standardzie. Tylko bez grubych krech w miejscu łączenia segmentów. Ściąłem więc czarne krechy i........ niestety. Model jest tak skonstruowany, że trzeba wycinać po zewnętrznej. Jak obciąłem linie, nic mi się nie chciało zgrać.

Obrazek

Będzie więc kołpak niestandardowy.

Wyciąłem sobie jego kształt w korku od wina, okleiłem papierem, zaglutowałem i pomalowałem. Na razie na biało.

Obrazek
Obrazek

Przepraszam za nieostre 3 zdjęcie. Nie zauważyłem, że ostrość złapał mi na tle, a do tego etapu budowy już nie mogę się cofnąć i zrobić zdjęcia powtórnie :-( . Chciałem jednak pokazać, jak sobie poradziłem z pomalowaniem ślimaka. Na biały kołpak nakleiłem bardzo wąskie paseczki taśmy, które ładnie się ułożyły i pozwolą na równe pomalowanie czarnego ślimaka. Użycie szerszych pasków lub zamaskowanie całości jednym kawałkiem taśmy nie wchodzi w grę ze względu na obły kształt.

Po kołpaku zrobiłem śmigła.

Obrazek

Żadna filozofia. Lekko tylko zeszlifowane krawędzie (po sklejeniu i przed malowaniem - nie odpowiada mi kolor z wycinanki).

Następne w kolejności jest podwozie. Nie spodobało mi się to, co było w wycinance, więc zrobiłem sobie samemu od podstaw:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Gdyby ktoś był zainteresowany, to koła robione ręcznie, z użyciem ołówka, cyrkla, noża, papieru ściernego i superglue. Bez tokarek, szlifierek i wiertarek - bo nie mam takowych pod ręką ;-)
I na deser bomba 500kg:

Obrazek

Teraz to wszystko się maluje. To praktycznie koniec budowy, więc chyba w ciągu tygodnia uda mi się zamieścić ostatnią sesję zdjęciową.
Awatar użytkownika
Marzen
Posty: 334
Rejestracja: pt wrz 19 2003, 6:54
Lokalizacja: z Kielc

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marzen »

QN pisze:... Teraz to wszystko się maluje. To praktycznie koniec budowy, więc chyba w ciągu tygodnia uda mi się zamieścić ostatnią sesję zdjęciową...
Trzymam za słowo Qniu :cool: Tylko proszę dużo zdjęć, bo naprawdę zacny model wykonałeś z tej, moim zdaniem, mało wdzięcznej wycinanki :spoko:
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Hej :)
Bardzo mi się podoba Twoja Dora :) Już się nie mogę doczekać końcowej sesji zdjęciowej i dla odmiany siadam w ostatnim rzędzie, tak cichutko obserwuję ;-)
QN pisze:Gdyby ktoś był zainteresowany, to koła robine ręcznie, z użyciem ołówka, cyrkla, noża, papieru ściernego i superglue. Bez tokarek, szlifierek i wiertarek - bo nie mam takowych pod ręką ;-)
Ostatnio też tak robiłem kółka do Ki-61, i wyszły wg mnie lepiej niż robione z użyciem morderczych narzędzi typu wiertarka, jak widać na obrazkach które pokazałeś - da się :)
Pozdrawiam :pice:
ODPOWIEDZ