*[Relacja/Okręt] HMS Cleopatra

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Obiecałem Hippocampusa i jest . Kobitka oczywiście :

Obrazek[/url]

Wujek , obecnie specjalista od koników morskich , pozdrawia życząc powodzenia w plątaniu sznurków ... :spoko:
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

No... powabna. :usmiech:
Mam nadzieje ze Wujek zaspokoi nie tylko moja ciekawosc i uchyli nieco rabka tajemnicy co do techniki. Zakladam ze to preszpan ale czym traktowany, werniks, lakier? Uzyskany efekt niejednlitego krycia bardzo mnie przekonuje no i ta ciepla "drewniana" barwa. Nad uzyskaniem takiego ksztaltu kadluba za pomoca jednej warstwy poszycia i to z paskow tekturki klejonej na styk zapewne bede jeszcze dlugo pracowal. Najwyzsze wyrazy uznania. :spoko:

Wznowienie relacji juz niedlugo.
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

To po prostu olejna bejca do impregnacji drewna firmy " Jedynka " z dodatkiem wosku , opisana kolorystycznie jako mahoń . Dostępna w sklepach z farbami i lakierami w litrowych puszkach . Jest półpołyskliwa więc model po ukończeniu kadłuba zostanie pokryty bezbarwnym matem z pomocą aerografu .
Ot i cała tajemnica .
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Witam modelarzy.

Wykonywane żagli i takielunku okazuje się o wiele bardziej pracochłonne niż myślałem. Obecnie pracuje nad otaklowaniem grotmasztu.
Jakiś czas temu wspominałem o dobrym odzwierciedleniu przez producenta w zestawie gotowych masztów i rei jednak jak przyszło do prac nad żaglami wytykowymi (lizelami) to okazało się że nie jest tak różowo. Reje lizeli są takie same po prawej i lewej stronie i stąd są one pokazane w opracowaniu tylko raz. Niestety producent nie uwzględnił tego i przygotował reje tylko na jedną stronę grota i foka. Cóż resztę trzeba było dorobić.
Na zdjęciu poniżej gotowe żagle grotmasztu, jeszcze z niekompletnymi lizelami

Obrazek
Obrazek

Poniżej moment "wciągania" grota na maszt:
Obrazek
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Kolejna część moich zmagań z plątania linek na fregacie. Na chwilę obecną zakończyłem pracę na grotmaszcie. Niestety nie udało mi się zawiesić wszystkich żagli jakie planowałem. Nie było to możliwe z uwagi na brak możliwości przeciągnięcia koniecznego olinowania. Wyszło jak widać.
Kolejne piętra żagli:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

I kilka innych widoczków:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Co by nie zostawiać wszystkiego na koniec troszkę porządku na rufie:

Obrazek
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Witam wszystkich po przerwie.
Prace mozolnie ale posuwają się do przodu. Wykonałem kolejny a zarazem ostatni komplet żagli, który zawiśnie na fokmaszcie fregaty.

Obrazek

Obrazek przedstawia żagle gotowe do podwieszenia z częścią linek olinowania ruchomego.
W trakcie ich wykonywania wypróbowałem sposób klejenia likliny do brzegu żagla przy pomocy lakieru nitro. Pracowało się przyjemnie pomijając fakt osobliwego zapachu. Lakier szybko łapał, troszkę usztywniał linkę i po wyschnięciu nie pozostawiał najmniejszego śladu czy przebarwień. Okazało się jednak że przy dalszych pracach (przyszywanie uszu do zaczepienia bulin, wiązanie bloków halsowych itp.) liklina nie trzyma się wystarczająco dobrze brzegu żagla. W moim przypadku technika ta nie sprawdziła się ( linka i materiał żagli to 100% bawełny, lakier nitrocelulozowy bezbarwny). Wikol okazał się lepszy aczkolwiek pozostawia błyszczące ślady klejenia, które to w moim przypadku są do zaakceptowania.

W tak zwanym międzyczasie przemyślałem i wykonałem podstawkę i podstawę do ewentualnego transportu łódki.

Obrazek
Obrazek

Kołeczki będę na stałe przytwierdzone do modelu i wszystko razem umieszczane bądź na podstawce bądź na desce przeznaczonej do transportu modelu.

Obrazek
Obrazek

W desce wykonane są otwory na kołki i nacięcia po obwodzie w które wchodzi gablota (szkło organiczne) co zapobiega przesuwaniu się elementów względem siebie.
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Nadejszła wiekopomna chwila.
Melduje o zakończeniu modelu fregaty Cleopatra. :jupi: Ale po kolei

Ostatnią rzeczą jaką wykonałem była bandera zawieszana na rufie okrętu.

Obrazek

Materiał to bawełna (batyst) malowany farbami Pactra. Po całkowitym wyschnięciu uformowałem materiał i tyle było roboty.

W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim za zainteresowanie i wsparcie a w szczególności Jankowi (Roinok) i Andrzejowi z czarnego forum, dzięki panowie bez waszej pomocy byłoby to o wiele trudniejsze.
Model powstawał przez 6 lat bo tak pozwalał na to wolny czas.
Teraz po ukończeniu fregaty wiem że porwałem się z motyką na słońce. Brakowało wszystkiego począwszy od pomysłu na wykonanie poprzez nieznajomość "szkutniczej" materii, brak planów, schematów i dokumentacji a kończąc na moich niedostatecznych umiejętnościach. Pokutuje to i znawca tematu wyłapie pewnie wiele nieprawidłowości.
Z drugiej strony miałem niesamowitą radochę z robienia czegoś takiego a przede wszystkim Clepcia nauczyła mnie modelarskiej pokory. Polecam każdemu modelarzowi podjęcia tematu żaglowca. Ja coś czuje w kościach że to nie mój ostatni.

Po tych refleksjach zapraszam na galerię końcowa zdjęć HMS Cleopatra.

Parę widoków ogólnych:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

...i nieco zbliżeń:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

i jeszcze bliżej:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na zakończenie kilka ujęć z dziewiczego rejsu :D

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Do następnego razu :papa:
Ostatnio zmieniony pt lut 06 2009, 18:40 przez Metalmic, łącznie zmieniany 1 raz.
Grzegorz75
Posty: 1000
Rejestracja: pt gru 09 2005, 14:34
Lokalizacja: GDYNIA
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz75 »

Michał , piękny model :spoko: , cieszy oko . Moje serdeczne gratulacje :cool:
Awatar użytkownika
Bartosz B.
Posty: 747
Rejestracja: sob lip 24 2004, 21:02
Lokalizacja: Gorlice / Nonnweiler
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartosz B. »

:spoko: :tancze:
jpl
Posty: 41
Rejestracja: wt lis 21 2006, 22:09

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jpl »

Piękny...

Czy na kołowrocie kabestanu (?) nie ma przypadkiem niedomalowania, czy to odbłysk światła ?
ODPOWIEDZ