*[Relacja/Samolot] polski MIG-29

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ukasso
Posty: 74
Rejestracja: sob gru 03 2005, 19:12
Lokalizacja: Mińsk Maz.

*[Relacja/Samolot] polski MIG-29

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ukasso »

Witam serdecznie i zapraszam na relację z budowy modelu Miga-29.

Zapowiedzi wydawców zawsze mogą narobić nam smaku na różnego rodzaju modele. Nie inaczej było w przypadku tego tematu. Żywa legenda, czyli Mig-29. Wydany był wielokrotnie, ale zawsze zostawiał jakiś niedosyt. Z małym wyjątkiem...
Na początku lat 90 pojawiło się na krótko wydawnictwo, które pokazało, że można robić naprawdę świetne opracowania- DESIGN.
Do dziś nie ma lepszego wydania tej maszyny.

Model miał dla mnie jednak poważną wadę- czerwone gwiazdy na skrzydłach. Jako, że od zawsze mieszkałem bardzo blisko 23 bazy lotniczej w Mińsku Mazowieckim, na której stacjonuje 1 Eskadra Lotnictwa Taktycznego, to bardzo chciałem mieć na półce w domu model pomalowany w jej barwy. I tu pojawił się problem, bo żaden wydawca nie pokusił się o opracowanie w tej kolorystyce. Owszem w 2002 roku Mały Modelarz wznowił stare wydanie w nowych, polskich barwach, ale miało ono niewiele wspólnego ze stanem faktycznym.
Pozostało więc tylko jedno wyjście:
Wziąć najlepsze wydanie miga i zrobić mu polskie barwy.
I tu w ruch poszedł skaner i programy graficzne. Jaki jest efekt prac pokaże ta relacja.
Model będzie przedstawiał maszynę z numerem 77 z Mińska Maz. (fotka poniżej)

Obrazek

Oto pierwsze efekty pracy przy modelu:

ObrazekObrazek

Zapraszam.
mores
Posty: 136
Rejestracja: ndz wrz 18 2005, 17:25
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mores »

Cześć ukasso
Widzę, że jednak zostałeś przy 1:33, chyba że mnie wzrok myli.
Klejąc mojego, zastanawiałem się jak sobie bedziesz radził z 1:66.
Masz z mojej strony gorący doping.
Musze przysiąść nad moim, bo mnie wyprzedzisz :)
Awatar użytkownika
ukasso
Posty: 74
Rejestracja: sob gru 03 2005, 19:12
Lokalizacja: Mińsk Maz.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ukasso »

Po dokładniejszych oględzinach doszedłem do wniosku, że nie podołam w 1:66. Zbyt dużo drobnych, skomplikowanych części i zbyt małe umiejętności. Poza tym nie ma to jak stare, dobre 1:33.
Txthor
Posty: 45
Rejestracja: pn mar 13 2006, 9:51
Lokalizacja: Bielsko - Biała

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Txthor »

A możesz pokazać okładkę tego wydawnictwa?
Obrazek
korsarz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: korsarz »

Jeden drobiazg- lotnisko nie jest w Mińsku tylko w Janowie.. Powodzenia ;)
Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 390
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 25

Re: [Relacja] polski MIG-29

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

ukasso pisze:Witam serdecznie i zapraszam na relację z budowy modelu Miga-29.
Zaproszenie zostało przyjęte z ogromnym zadowoleniem :D
Życzę Ci wytrwałości i medalowego efektu! :spoko:
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
HakenBush

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: HakenBush »

korsarz pisze:Jeden drobiazg- lotnisko nie jest w Mińsku tylko w Janowie.. Powodzenia ;)
Tak samo jest z lotniskiem u mnie w mieście, nie w Malborku tylko w Królewie Malborskim, jest różnica.

A relację będę oglądał, bo przecież to jest mój idol w samolotach. Życzę powodzenia w budowie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ukasso
Posty: 74
Rejestracja: sob gru 03 2005, 19:12
Lokalizacja: Mińsk Maz.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ukasso »

Okładka oryginalnego modelu wygląda tak:
Obrazek

Jeśli chodzi o lotnisko, to faktycznie jest usytuowane w Janowie koło Mińska Maz. Trudno byłoby umieścić kilkukilometrowe pasy w środku małego miasta ;-) Nie zmienia to jednak faktu, że jest to 23 Baza Lotnicza w Mińsku Mazowieckim. Oto jej oficjalna strona:23blot.pl

A teraz postępy w pracy przy modelu:

Obrazek Obrazek

Udało się okleić trochę poszycia wokół kabiny. Spasowanie elementów jest wzorowe. Wszystkie widoczne błędy wynikają wyłącznie z mojej niedokładności. Jak na razie przy modelu pracuje się bardzo przyjemnie.
Awatar użytkownika
ukasso
Posty: 74
Rejestracja: sob gru 03 2005, 19:12
Lokalizacja: Mińsk Maz.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ukasso »

Wykonałem ramkę wokół kabiny pilota. Spasowanie części jest nie do opisania. Same wskakują na swoje miejsca. Nie udało mi się jednak uniknąć małego błędu. Widoczne przesunięcie plamy kamuflażu na pierwszej fotce, jest efektem delikatnego przycięcia poszycia. W przyszłości postaram się unikać takich pomyłek. No i jeszcze to, co tygryski lubią najbardziej... Syrenka nieistniejącego już 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego.

Obrazek Obrazek
Bartosz987

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartosz987 »

Cześć Ukasso
Śedzę Twoją relację z ukrycia :) i mam jedno pytanie. Na jakim papierze drukujesz swój model? Pytam bo podobnie jak Ty postąpiłem z modelem iskry i robiłem różne próby. Najlepszy efekt był na papierze foto ale problem pojawił się przy wycinaniu elementów. Na krawędzi cięcia hmm.......... nie wiem czy dobrze to wyjaśnie, wierzchnia powłoka się kruszyła. Dodam że papier był błyszczący (może matowy inaczej by się zachowywał) Skleiłem kilka elementów i stwierdziłem, że papier błyszczący, mimo pieknego oddania kolorów kiepsko w moich rękach się klei (brak doświadczenia) :cry: Następny etap to był papier z bloku technicznego Canson, hmm...........jakoś wydruk wyszedł bardzo "gazetowo" kolory jakieś takie nijakie. Skończyło się na tym że drukuję na papierze wybielonym do wydruku o rozdzielczości 720 DPI (można też 1440 DPI ale ekekt jest taki jak przy 720) Kolory są przyzwoite, tylko jest małe "ale", jest to zwykły papier to znaczy cieńki i muszę go podklejać brystolem. Może lepiej sobie poradziłeś z tym ode mnie?
Z góry dzięki za odpowiedź, no i trzymam kciuki za udane sklejenie Miga :)
ODPOWIEDZ