[IN-BOX]Sd.Kfz. 173 Jagdpanther

"In-Box" oraz nowości i zapowiedzi modeli plastikowych.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

Paweł_K

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paweł_K »

Hej!

Co do Panzergrau: ze względu na braki piaskowej farby pod sam koniec wojny część Panter malowana była na kolor Panzergrau, czasem z nałożonymi na ten kolor ciemnozielonymi plamami (były to pojazdy kńcowych serii, bez pierścienia dla km plot na wieżyczce dowódcy i z rozpraszaczami płomieni na rurach wydechowych (Flammenvernichter; takimi jak w omawianym modelu Jagdpanther Italeri) i oczywiście z osłoną jarzma typu Kinn). W którejś z książek W. Trojcy jest plansza barwna z taką Panterą. Nie wiem na pewno, jak to było z Jagdpanther, ale bardzo możliwe że i niektóre z nich malowane były podobnie.

Pozdrawiam
Paweł
Ostatnio zmieniony wt kwie 11 2006, 22:20 przez Paweł_K, łącznie zmieniany 1 raz.
Serwer
Posty: 255
Rejestracja: ndz sty 15 2006, 13:04
Lokalizacja: Turek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Serwer »

Czyli jednak Jagdpanthery były malowane na Panzergrau :D
Ostatnio zmieniony śr kwie 12 2006, 14:44 przez Serwer, łącznie zmieniany 1 raz.
Paweł_K

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paweł_K »

tak, ale tylko ostatnie serie Ausf. G (i prototypy, bo w czasie ich montażu obowiązywał Panzergrau) Były charakterystyczne także poprzez posiadanie podwyższonej osłony lewego wentylatora nad przedziałem silnikowym (o ile wiem było to związane z nowym ukłądem ogrzewania przedziału załogi)i daszka przeciwdeszczowego nad obrotowym peryskopem kierowcy. Miały jeszcze trochę innych charakterystycznych dla końcowych serii cech, ale o nie musiałbyś spytać kogoć, kto na Panterach zna się lepiej.
Pozdrawiam
Paweł
Serwer
Posty: 255
Rejestracja: ndz sty 15 2006, 13:04
Lokalizacja: Turek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Serwer »

Zrobię Jagdpanthere w takim malowaniu jak wcześniej pokazywałem ,ale mimo to dziękuje za informacje na ten temat :D
Pozdrawiam
peter
Posty: 561
Rejestracja: wt sty 06 2004, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: peter »

Paweł_K pisze:Co do Panzergrau: ze względu na braki piaskowej farby pod sam koniec wojny część Panter malowana była na kolor Panzergrau, czasem z nałożonymi na ten kolor ciemnozielonymi plamami (były to pojazdy kńcowych serii, bez pierścienia dla km plot na wieżyczce dowódcy i z rozpraszaczami płomieni na rurach wydechowych (Flammenvernichter; takimi jak w omawianym modelu Jagdpanther Italeri) i oczywiście z osłoną jarzma typu Kinn). W którejś z książek W. Trojcy jest plansza barwna z taką Panterą. Nie wiem na pewno, jak to było z Jagdpanther, ale bardzo możliwe że i niektóre z nich malowane były podobnie.
Pozdrawiam
Paweł
coooo???? :shock:
a masz na to jakieś kwity? bo jeśli masz, to jesteś lepszy od Jentza i Spielbergera razem wziętych...

primo: jakiej kulka piaskowej??
po pierwsze: jak to określasz "piaskowa" czyli jak sądzę Dunkelgelb weszła do użycia znacznie wcześniej niż Heeres Mitelungen 181 (18 lutego 1943) - pierwsze wozy w tym malowaniu pojawiły się koło wiosny 1942. wszystkie znane zdjęcia Panther serii przedprodukcyjnej (tzw. ausf. D1, chociaż o poprawność tego określenia toczą się spory) przedstawiają wozy w Dunkelgelb.
po drugie: 18 lutego 1943 zmieniono wzór malowania wykorzystjuąc kolory: Olive Grün RAL 6003 oraz Rotbraun RAL 8012
po trzecie: od listopada 1944 roku jako kolor bazowy stosowano Olive Grün, a nie jak to określasz "piaskowy"
po czwarte w końcu: znane są pojazdy z ostatnich wojennych serii produkcyjnych, w których jako bazowej użyto minii ze względu na braki zaopatrzeniowe właśnie. tu polecam szczególnie artykuły Krzysztofa Muchy (szczególnie w kwestii Panther) oraz wspomnianego już Jentza lub/i Spielbergera (wystarczy jeden - panowie są wyjątkowo zgodni w poglądach). nie trzeba zresztą szukać aż tak daleko - wystarczy Ledwoch lub Piekałkiewicz (mimo mojej ogromnej niechęci do tego pierwszego)

generalnie - proponuję sprawdzić swoje informacje zanim wystawi się je na widok publiczny. no, chyba, że masz jakieś kwity potwierdzające to, co napisałeś wyżej. wtedy wypełnię się podziwem i uznaniem i odszczekam wszystko, co wyżej napisałem...
zapraszam na Forum Historyczne
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 593
Rejestracja: śr maja 05 2004, 19:41
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Maciej »

Co za emocje... niepoznaję kolegi :cool:
Swoją drogą też jestem zaskoczony informacją Pawła.

Pozdrawiam,
Maciej
peter
Posty: 561
Rejestracja: wt sty 06 2004, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: peter »

Maciej, widzisz... jestem historykiem... jak widzę takie rzeczy, to mi nerwy siadają...
w kwestii uzupełnienia: TUTAJ link do dyskusji na forum Missing-lynx, na którym to Hilary Louis Doyle opowiada o restauracji i kolorystyce późnowojennego Hummela. farba bazowa: minia. kamo: choinka wie co tak do końca. wygląda na mocno rozbielony dunkelgelb. zresztą proponuję poczytać.
zapraszam na Forum Historyczne
Paweł_K

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paweł_K »

Witam

Po pierwsze: racja, użycie przymiotnika "piaskowy" było całkowicie błędne.
Po drugie: Pantery w Panzergrau wyprodukowane przez MAN dostarczono do Panzerabteilung Muenchenberg w kwietniu 1945 roku, to informacja którą zaczerpnąłem z zeszytu W. Trojcy z serii Tank Power, pod tytułem Pz. Kpfw. V Panther, vol. 1. Potwierdziła się w trakcie szukania przeze mnie informacji na niemieckich forach o serii 24 Panter wyprodukowanych przez MAN na przełomie marca i kwietnia 1945 wyposażonych w ostatnie koła jezdne całkowicie metalowe (co prawda nie na 100 % konkretnie co do tej charakterystycznej serii)
Po czwarte: pojazdy z końca wojny w farbie podkładowej to co innego i nie mylę minii z panzergrau
Po trzecie: nie pisałbym czegoś, gdybym nie miał skąd zaczerpnąć informacji o tym. Nie bawi mnie wymyślanie czegoś i sprawdzanie, jaka będzie reakcja. Znalazłem, jak mi się wydawało, ciekawą informację, na którą nikt się do tej pory w dyskusji o jagdpanterze nie powoływał, i uznałem, że warto dodać ją do dyskusji.
Emocje, emocje...
Pozdrawiam
Paweł
PS. nie ma czego odszczekiwać, poza sugestią, że podałem informację całkowicie nie sprawdzoną lub wymyśloną. Moj post zawierał rażącą niedokładność, którą słusznie mi wytkąłeś, o czym wspomniałem wyżej.
Paweł_K

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paweł_K »

Witam

Tak na potwierdzenie, (jakoś wolę bardziej to słowo niż "kwity") co prawda nie panzergrau, ale też produkcja MAN: to link do forum ze zdjęciem pantery z ostatnim kołem jezdnym metalowym. Na tej stronie znajduje się także link do ciekawej dyskusji na anglojęzycznym forum, są tam kolejne fotki z niemieckiej Wochenschau.
http://www.forumromanum.de/member/forum ... threadid=2

Pozdrawiam
Paweł
Human

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Human »

Po drugie: Pantery w Panzergrau wyprodukowane przez MAN dostarczono do Panzerabteilung Muenchenberg w kwietniu 1945
Po pierwsze to nie było czegoś takiego jak Panzerabteilung Muechenberg, tylko Panzerdivision Muechenberg.
Potwierdziła się w trakcie szukania przeze mnie informacji na niemieckich forach o serii 24 Panter wyprodukowanych przez MAN na przełomie marca i kwietnia 1945 wyposażonych w ostatnie koła jezdne całkowicie metalowe
Szokujące !!, bo Christian Ankerstjerne, H. L. Doyle, Tom Jentz, Paul Hanson, Cran Smith i wielu innych speców twierdzi że na 100% nie było Panter w Panzergrau, Można się sprzeczać czy Pantery z zakładów MAN były pomalowane na RAL 6003 czy na RAL 7028, ale na pewno nie na Panzergrau, bo niby skąd miałby się wziąć w zakładach MAN Panzergrau w 1945 roku, skoro od 1943 był obowiązkowo oddawany do Reichbahn w celu malowania pociągów.

Trojca najprawdopodobniej przepisał o tych Panterach z jakiegoś starego źródła, pochodzącego jeszcze z czasów, kiedy nie umiano interpretować barw zapisanych na filmach monochromatycznych. Co mnie zresztą nie dziwi, ponieważ polskim autorom niezwykle trudno przychodzi jakakolwiek kwerenda historyczna, raczej wolą przepisywać. Co do samego Trojcy to zarzuty stawiane mu na zachodzie są jednoznaczne, skoro o czymś pisze to niech przedstawi na to kwity, a nie konfabuluje, to do niczego dobrego nie prowadzi.

Generalnie kwitów na Pantery w panzergrau, nie ma, nie było i nie będzie, z prostej przyczyny, tak pomalowany czołg nigdy nie istniał. Jeszcze taka mała ciekawostka: Jentz pisze o tylko 24 Panterach na stalowych kołach, które oficjalnie powstały i teraz właśnie Trojca leży, skoro wszystkie 24 wyprodukowano na przełomie Marca/Kwietnia, to skąd jedna się wzięła na przełomie 1944/1945 roku w Ardenach ??.

Pozdrawiam,

Kuba Humiński.

Ps. Właśnie otrzymałem ciekawą informację od Jana- Henrika Wendlera, właściciela strony www.panzer-archiv.de , w odpowiedzi na moje zapytanie o kolor Panter produkowanych na przełomie Marca/ Kwietnia 1945 odpowiedział on RAL 7028, a Jan nie lubi pisać czegoś, na co nie ma potwierdzenia.
Ostatnio zmieniony czw kwie 13 2006, 21:51 przez Human, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ