*[Samolot/Relacja] Hawker Hurricane - AH

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

*[Samolot/Relacja] Hawker Hurricane - AH

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Witam,
zapraszam do kolejnej relacji z budowy - tym razem Hawkera Hurricane'a z AH. Model autorstwa p. A. Halińskiego i M. Dworzeckiego - okładka:

Obrazek

Opracowanie jest znakomite - bardzo dobrze przemyślane, wszystko dotąd świetnie pasuje, papier najlepszej jakości. Zachętą do budowy dla mnie jest ciekawa waloryzacja tego modelu i sam temat - także relacja Dyzia.

W tym wątku będę zamieszczał mniej zdjęć (żeby nie zniechęcać oglądających) za to z większą ilością zbliżeń. Na początek szkielet kabiny i jej poszycie:

Obrazek

TAD
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Witam,
zbudowałem już całą kabinę i rozpoczynam klejenie kadłuba. Na zdjęciach kolejne etapy prac:

Obrazek

Obrazek

Później pokażę jak wygląda powierzchnia poszycia - jeśli będzie potrzeba to opiszę jak to uzyskałem.
TAD
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

poproszę o fotki całych paneli bocznych, prawego i lewego, po sklejeniu.... :)
Awatar użytkownika
hide
Posty: 256
Rejestracja: ndz lis 27 2005, 15:53
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: hide »

Piopik ciężko bedzie :D całe forum sie bije o te miejscówki.

Tad jeżeli chodzi o fotki... wstawiaj ich wiecej zwłaszcza zdjecia małych detali w kabinie itd to ułatwia sprawe. Natomiast rzuty ogolne w zmasowanej ilości zostaw na końcowy efekt :)
Mama Just killed the man...
put the gun against his head...
push the triggle....
now he's dead...
Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 148
Rejestracja: czw lis 27 2003, 10:43
Lokalizacja: Pabianice/PLL

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MarcinS »

Zapowiada sie ciekawie i na pewno bede sledzil.
Mam tylko taka jedna uwage. Twoj drazek sterowy jest przechylony jako caly, a w orginale lamal sie w polowie http://www.historicaircraftcollection.l ... ane_02.jpg
Nie jestem pewiem czy we wszystkich wersjach, ale raczej taki byl standard
Pozdrawiam
MarcinS
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Cześć,
Panowie - co do detali to może być za późno - miałem sporo takich zdjęć, ale w obawie przed przesadą wszystkie pokasowałem (mnie osobiście mało bawi wnętrze). Bardziej interesuje mnie bryła modelu. Postaram się wkrótce zrobić zbliżenia paneli - są naprawdę uproszczone i dość proste do zrobienia.
MarcinS - masz rację - już wyprostowałem drążek.
TAD
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

TAD moja prośba wynika z tego, że nie ma zbyt wielu zdjęć w necie tego modelu, jeżeli chodzi o budowę, ja będę bacznie obserwował to co robisz i liczę na zdjęcia, ponieważ będą one pomocne w przeanalizowaniu ewentualnych zmian (waloryzacji) jakie chciałbym dokonać w swoim modelu...dlatego, nawet jeżeli mówisz, że pewne elementy są proste w budowie i uproszczone, to i tak proszę o prezentację...


z góry dziękuję
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Witam,
odnośnie zbliżeń z kabiny udało mi się osiągnąć tylko tyle - mój aparat ma nienajlepszy tryb makro:

Obrazek

Prace posuwają się naprzód - tutaj widać część kadłuba i poszycie - błyszczenie wyeksponowałem sztucznym światłem (taki sobie przykład) - normalnie jest to lekki półmat jak sugeruje okładka opracowania:

Obrazek

Obrazek

TAD
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

dziękuję bardzo...a kadłub mi się podoba, ładnie to wyszło..nawet bardzo..mówiłeś o jakiejś tajemnej technice wykonania...więc myślę, że nadszedł czas żebyś ją opisał :)
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Cześć,
dzięki Rowin - technika wykonania jest taka jak zawsze - sklejki smaruję częściowo bardzo rzadkim butaprenem i wstępnie skejam poszycie. Po dopasowaniu lekko rochylam krawędzie i na trwałe łaczę cyjanopanem - bardzo oszczędnie nakładanym igłą (bo brudzi) na miejsca wolne od butaprenu (ten natychmiast twardnieje od cyjanopanu i jest bigos). Całość po jakimś czasie "zacieram" Pattexem (nie brudzi tak, jak Wikol). Wręgi często wklejam dopiero PO sklejeniu poszycia razem - myślałem, że to jakaś herezja, a tymczasem w instrukcji do tego Hurricane'a zalecają tę samą metodę!

Na zdjęciach chciałem zwrócić uwagę na lakierowanie, tym bardziej, że wciąż dostaję zapytania o to. Lakieruję zwykłym akrylowym lakierem do drewna kupionym w OBI (cena ok. 30 zł za litrową puszkę):

Obrazek

Robię to przed wycięciem czegokolwiek z arkuszy. Najpierw maluję pędzelkiem arkusze przy pomocy bardzo rozwodnionego lakieru - chodzi mi przede wszystkim o to, żeby papier się "napił" (słaby papier można dwustronnie pomalować). Po jakichś 20 minutach lakieruję nieco gęstszą zawiesiną (nadal konsystencja wody niż mleka). Tym razem jednak lakier wcieram pędzelkiem a potem husteczką higieniczną - trzeba od razu zwrócić uwagę na wszelkie smugi i nie zostawiać nadmiaru lakieru do wyschniecia (ja go raczej wcieram).

Metoda jest bardzo szybka, całkowicie bezpieczna dla zdrowia, tańsza niż przy stosowaniu lakierów olejnych i daje spore pole do popisu dzięki rozrzedzaniu lakieru (można porównać hardcorowe malowanie mojego Typhoona, znacznie słabsze Jaka-3 i całkiem stonowane tutaj - jeszcze to pokażę).

Po takim lakierowaniu papier jest bardzo elastyczny i mocny, ma odpowiedni - moim zdaniem - połysk i wiele znosi (np. nie wchłania natychmiast cyjanopanu lub farb).
TAD
Ostatnio zmieniony wt sie 01 2006, 21:04 przez tad, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ