*[Relacja/Samolot] Fiat CR. 42 "Falco" - Answer

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Ryszard Borowiak
Posty: 46
Rejestracja: wt lis 11 2003, 17:01
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ryszard Borowiak »

Jednak prosiłbym Szanownego Solenizanta o kilka dokładnych szczegółów co do opisu montażu płatów.
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Witam,
połączenia owiewek zastrzałów ze skrzydłami nie wyszły idealnie (wiele innych rzeczy też nie) - miałem z tym sporo trudności. Początkowo wykonałem wszystkie zastrzały i wstępnie umocowałem na kadłubie - na to chciałem "nałożyć" płat. Zupełna klapa (zrozumiałem to po jakiejś godzinie walki). Później zacząłem montaż od zastrzałów zewnętrznych i dalej do środka - najpierw wstępne mocowanie butaprenem (ten klej jest zbyt elastyczny, żeby nim ostatecznie przykleić płat), później przycinanie wewnętrznych zastrzałów, ustalanie pozycji płata (teoretycznie położenie wynika z układu zastrzałów - w praktyce, po ich przycięciu - już nie). Po ustaleniu wszystkie łączenia kleiłem na stałe cyjanopanem - mogę teraz swobodnie przenosić model za skrzydło (tzn. jest odpowiednio sztywno połaczone).

Mocowanie owiewek to inna historia - od razu mówię, że te przy kadłubie są źle zamocowane (za to u góry przy płacie już dobrze...). Owiewki w tym miejscu mają skomplikowany kształt a nie pokazano jak mają być zwijane - ja się połapałem dopiero po zamontowaniu dolnych (na kadłubie) i jak kleiłem górne (których i tak nie widać...). Odnośnie szpar - warto pamiętać, że pokazałem mocno powiększone zdjęcia, które przekłamują wiele.

Linki nasączyłem Ponalem żeby były sztywne i nie łapały kurzu.
Ryszard - co jeszcze konkretnie Cię interesuje?
TAD
Ostatnio zmieniony wt lut 28 2006, 14:41 przez tad, łącznie zmieniany 2 razy.
Ryszard Borowiak
Posty: 46
Rejestracja: wt lis 11 2003, 17:01
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ryszard Borowiak »

Dziękuję.Odpowiedz mnie zadowalnia.Zastanawiam czy nie skusić się na kupno.Pozatym jeszcze pamiętam męki przy montowaniu płatów Camela.Dlatego jest to dla mnie tak ważne.
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Witam,
zbudowałem w Fiacie podwozie. Owiewki nie wyszły mi zbyt piękne, ale wyglada to chyba dobrze.
Jak zwykle dużo więcej obrazków można znaleźć na mojej stronie i na forum dziarskiej młodzieży.
Zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

TAD
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Proponuję Wam jeszcze dwa zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

TAD
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Witam,
w modelu trwają prace nad silnikiem. Najpierw zbudowałem korpus, później czternaście takich cylindrów:

Obrazek

- a następnie zrobiłem to:

Obrazek

Obrazek

Silnik celowo potraktowałem farbką, żeby przypominał żeliwo ("wycinankowy" jest jasno szary, dużo jaśniejszy niż pokazany cylinder), z drugiej strony nie chciałem tego zamalować całkowicie. Oryginalny silnik ma nieco inaczej zrobione popychacze i zakończenia cylindrów - ja zbudowałem to tak, jak zaplanował to autor.
TAD
Awatar użytkownika
Stachu B.
Posty: 105
Rejestracja: śr wrz 22 2004, 13:52
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Stachu B. »

Hmmm... krawędź natarcia górnego płata na środku tak niebardzo wyszła... i na pierwszym zdjęciu silnika jakiś biały łuk widać - aparat skłamał, czy część się niecentralnie przykleiła?
Reszta cieszy oczy - głównie ten kamuflarz.
Pozdrawiam.
Grzegorz75
Posty: 1000
Rejestracja: pt gru 09 2005, 14:34
Lokalizacja: GDYNIA
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz75 »

mi sie podoba ta gwiazdka ;-)
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Witam,
chciałbym dzisiaj pokazać kilka rzeczy, dlatego zdjęć będzie więcej.

Odnośnie krawędzi natarcia płata - nie udało mi się zrobić dobrych zbliżeń - trzeba po prostu ocenić to na podstawie kilku zdjęć. Jak dla mnie jedynym problemem jest starcie farby. Poprzednie zdjęcia pokazały coś, czego nie ma w modelu:

Obrazek

Korpus silnika jest zbudowany z trzech walców o różnym przekroju i dodatkowo z dwóch pierścieni - różnice pokazane wcześniej są zatem zamierzone:

Obrazek

Prace nad silnikiem zostały zakończone. Zbudowałem z papierowych rurek to coś z tyłu (doprowadzanie paliwa? kolektory spalin? - pojęcia nie mam), a później to pomalowałem (wyglądało trochę kanciasto po sklejeniu). Warto rozważyć zrobienie tego z grubego drutu w koszulce - to samo odnośnie rurek dochodzących do cylindrów.

Obrazek

Obrazek

Jeszcze zdjęcie z drobnymi elementami. Widać, że skrzydło ma ujemny wznios - powinno mieć dodatni:

Obrazek

No i przymiarka silnika do reszty modelu:

Obrazek

Obrazek

Skoro model nie cieszy to niech chociaż kolory cieszą - zawsze coś.
TAD
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Silnik jest pomazany raczej niż pomalowany (częściowo na mokro, częściowo wyschniętym pędzlem) zwykłą plakatówką (zrobiłem sobie szarą). W rzeczywistości całość jest szara - nie ziemista jak na fotkach. Kolektory to mieszanina dwóch różnych farbek humbrolowskich.
TAD
ODPOWIEDZ