[warsztat] USS Voyager (StarTrek)

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

marciu11
Posty: 130
Rejestracja: ndz lut 08 2004, 2:46
Lokalizacja: Lubuskie

[warsztat] USS Voyager (StarTrek)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marciu11 »

Witam po przerwie cale grono Kartonworka i przedstawiam swoje ostatnie dziecko na warsztacie.

INBOX'A przedstawiam tutaj LINK.

W modelu czeka mnie sporo naprawianie niedorbek i bledow producenta.
Najgorzej bedze z kalkami.
Kalki sa w ilosciach szczatkowych i czeka mnie dluuga praca z rozrysowaniem wszytkiego (a przynajmniej wiekszoscia) co bedzie potrzebne.
No chyba ze uda sie usmiechnac do Revella o kalki. Ale jak narazie cisza z ich stony. Ale nie zapeszam i cierpliwie czekam.
Do tego etapu prac mam jeszcze troche czasu.

Na pierwszy ogien poszly do wycinania okienia w kadlugie. Jako ze chce wykonac model w symulacji zycia, wiec postanowiem podswietlic go. Mianowicie wlasnie podswietlic okienka, wykonac pracujacie silniki (statek bedzie w locie warp wiec z podniesionymi pylonami silnikow), deflectory i siwatla pozycyjne.

Lacznie okienek jest ponad 350. Ale postanowilem wyciac ich tylko okolo 150 (niektore podwoje i potrojne). Nie widzialem na filmie aby na raz byly rozswietlone wszystkie (przemieszczanie zalogi).
Tak wiec losowo pozanaczalem sobie markerem ktore powycinac i zaczolem syzyfowa prace.

Najpierw w czterech rogach kazdego okienka wywiercilem cienkim wiertelkiem otorki. Tak latowiej sie je wycinalo, pozostawiac prostokatny ksztalt. Nastepnie elektryczna szlifierka plus cienutki frez dentysytczny i do dziela.
Jako ze grubosc plastiku jest znaczna (z doby milimetr z kawalkiem) Cala praca zajema mi ponad piec dni.
Po wyfrezowaniu trzeba bylo poprawic geometie i zadziory, do tego celu poslurzylem sie ostrym skalpelem i pilnikiem. Ale z efektu jestem zadowolony.
Obrazek

Koszmarnie wygladaly te tylne wyrzutnie torped.
Obrazek

Wiec postanowilem je poprawiec by wygladem zblizyc do orginalu.

Najpierw cala te sekcje wycialem, odryzowalem ksztalt podestu. Pocienilem troche od spodu plastik i podkleilem kawalkiem plytki.
Obrazek

Nastepnie odtworzylem w miare prawidlowy ksztalt wyrzutni
Obrazek

Glowna roznica w wygldzie to sama koncowka. Ale nie bylo jak dobrze usunac wadliwy ksztalt wiec musialem calosc zrobic od podstaw.

Sama dysza:
Obrazek

Wykonalem caly podest od podstaw
Obrazek

i wydaje mi sie iz tak wyglda duzo lepiej niz orginalny lomowaty plastik
Obrazek

Na kolejny plac prac poszly silnik impulsowe. Jako ze tez maja byc podswietlone to wymagaly wyciecia przerw w zeberkach.
Nie bylo jak dojsc do spilowania, wiec wyciolem koncowki silnikow od bryly pylonu silnika.
Obrazek

do spilowania bylo ponad 1,5mm plastiku, wiec toche tego bylo.
Obrazek

Ale sa teraz ladne przerwy miedzy poszczegolnymi zeberkami i podswietlenie bedzie ladnie podswietlac calosc.

Podkleilem te spilowana scianke lekko mleczno-bialym plastikiem z pudelka po CD. Da to efekt rozproszenia swaitla na caly silnik (beda podswietlone 2 czerwonymi diodami n silnik).
Cala procedura powtorzona x2.

Opisywalem tez babol Revella w postaci tego iz czesci glownego deflectora sa zamienine tworzywem. Gdze powinny byc przezroczyste sa z plastiku i odwrotnie, wiec trzeba bylo ten babol naprawic.

Wykonalem forme calej czesci (Gumosil B) i odlalem dwie kopie tej czesci. Jedma z przeroczsytej zywicy podbarwionej na niebiesko (wklad do dlugipisu), drugi z nie przezroczsytej zywicy, tu poszedl do pracy Distal z dodatkiem szarego Humbrola.
Obrazek

Natepnie wyciolem w Distalowym odlewie te prazkowana wneke i zastapilem ja wycieta z niebieskiego odlewu - ona bedzie jazyla sie niebieskim swaitlem. Calosc splilowalem od wierzchu (jest tam taki jak by dodatkowy stopien) i nakleilem wycieta z plytki 0,25mm maska.
Obrazek

Distal po dodaniu rozcienczalnika przez pewien czas pozostaje lekko gumowaty. Ten efekt wykorzytalem do latwego wyciecia tej wneki. Wystarczyly zwykle nozyczki do paznokci i troche uwagi - zywica ciela sie jak twardsza guma.
Z przeroczsyta bylo juz gorzej zastosowana zywica jest dosc krucha a grubosc scianki jest dosc mala. Przydala sie czeska pilka/zyletka i pilnik do wykonczenia brzegow.
Jako ze element jest lukiem ciezko bylo nad tym pracowac i tu przydala sie walsnie elastycznosci Disitalu. Rozplaszyczlem odlew i w tej pozyscji skelilem wszystkie trzy czesci.
Nastepnie calosc nalozylem na ksztalt orginalnej czesci i pogdzrzalem. Plastik maski rozbil sie miekszy i przybral ladny lukowaty ksztalt.
Po 2 dniach Distal rowniez nabral wymaganej sztywnosci i ksztalt sie utrwalil.

Jako ze obecnie znowu zaliczylem drobne problemy z reka - odrabac ino.
Tak wiec pomalu dlubie przy kalkach i dodstkowych blachach jakie wytawie i zastosuje.
Wstpnie czesc wydrukowalem na papierze dla przymiarki
A dodatki na dole kadluba prezentowac sie beda mniej wiecej tak:
Obrazek

To narazie tyle. Gdy reka dojdze do ladu czeka mnie zamiana wycietych duzych okienek na gorze kadluba na potrojne waskie okienka. Brak poprzeczek w oknach, ktore trzeba odtworzyc, sa jedynie odlabe podluzne duze jamy gryy - na dole kadluba juz zabwali o prawidlowy ksztalt.

Narazie tyle
MarCiu
Awatar użytkownika
Nocturne
Posty: 127
Rejestracja: czw cze 24 2004, 18:59
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Nocturne »

Jako zapalony Trekker siadam w pierwszym rzędzie :D Qapla :) Może zrobisz go ze wstawkami Borg ze Scorpiona ? ;) A co do Revell'a to w moim Wreckerze miałem uszkodzoną kabine i przysłali mi nową po około 4 tygodniach ... :D
==============================
Quod Me Nutri Me Destruit ......
So Say We All ...
marciu11
Posty: 130
Rejestracja: ndz lut 08 2004, 2:46
Lokalizacja: Lubuskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marciu11 »

Witam widza :)

Borgowe implany ciekawy pomysl :) Ale sobie daruje. Przynajmniej tym razem.
Jakos nie lezy mi wyglad z tymi zielonymi wstawkaki.
Choc odrazu mowie Borg My Idol !!! szczegolne 7/9 :) i jej podejscie do swiata (7/9 + Data = idel) :D Moze kiedys sie porwe i zrobie szesciam Borga.

Ale narazie czysciutki ladniutki Interpirdzik :)

MarCiu
Awatar użytkownika
Nocturne
Posty: 127
Rejestracja: czw cze 24 2004, 18:59
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Nocturne »

7/9 :D:D:D:D:D "you will be asimillated" - nice ... :D Very nice ... :D Jakbys chciał jakieś zdjęcia Voya czy plany daj znać :) Szkoda że nikt nie wydał Akiry w tej skali ... AKIRA ROX :D
==============================
Quod Me Nutri Me Destruit ......
So Say We All ...
marciu11
Posty: 130
Rejestracja: ndz lut 08 2004, 2:46
Lokalizacja: Lubuskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marciu11 »

hehe taa nie ma jak przewody asymilacyjne w...
...szyji :D

Odnosnie zdjec. Tych mam duzo. Ale jak masz jakies shematy czy plany to bestem zainteresowany :)
Niesety w dobrej jakosci za bardzo niczego nie moglem znalesc. A przydamy by sie takie plany.do rozrysowania dodatkow
Jak mozesz to slij na ki_bic@o2.pl

Dzieki i pozdrawiam
MarCiu
Awatar użytkownika
Nocturne
Posty: 127
Rejestracja: czw cze 24 2004, 18:59
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Nocturne »

Sprawdź pocztę ... Tak na szybko , może się przydadzą ... :) Ale w wersji Borg fajnie by wyglądał ... :)
Obrazek
==============================
Quod Me Nutri Me Destruit ......
So Say We All ...
marciu11
Posty: 130
Rejestracja: ndz lut 08 2004, 2:46
Lokalizacja: Lubuskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marciu11 »

Witam Ponownie

Ręka jako tako doszła do siebie, może nie na tyle żeby wbijać gwoździe :) ale pincetkę (lepiej pięćsetkę) jakoś utrzymam :D
Tak wiec niecierpliwie wziąłem się za dalsze prace.

Na pierwszy plan poszły kochane poprzeczki w oknach
Obrazek
Poprzeczki robione z płytki o grubości 0,5mm

Całość od razu wygląda lepiej – jak dla mnie :)
Obrazek

Okna mostka też wymagały poprawy. A teraz prezentują się tak:
Obrazek

Na podstawie wcześniej wykonanego kopyta tylniej wyrzutni torped wykonałem formę i odlałem dwie sztuki
Obrazek

Teraz ciut bardziej przypomina to oryginał (na przykładzie podgląd na model który został użyty do produkcji serialu) Obrazek

Wykonałem też kopie przednich wyrzutni:
Obrazek
co zaowocowało dokończeniem głównego deflektora:
Obrazek

Obrazek
…a tu z podmianka środka z przezroczystej na pełną (Distal plus piaskowy Humbrol)

Forma i odlew drugiego deflektora:
Obrazek
Oryginał jest bardzo głęboki i wymaga dość dużego spłycenia aby wydobyć te szczegóły w zagłębieniach

A tutaj wczorajsza praca.
Aby dobrze podświetlić cały deflektor wykombinowałem wykonać coś w rodzaju lusterka w latarkach. Pomyślałem iż dobrze do tego nada się złotko z czekolady (dobra była :) )
Na sknocony odlew deflektora nałożyłem plastelinę, uformowałem z tego kopyto lustra i nałożyłem złotko błyszcząca stroną do wewnątrz.
Obrazek

Na to nałożyłem nasączone żywicą płatki materiału (Po fachowemu zwie się to laminowanie – powinna być z tkaniny lub maty szklanej. Ale miałem pod ręka jakiś stary kawałek poszewki, a nie przenosi to żadnych obciążeń wiec nie ma znaczenia).
Całość wpakowałem do gumowej rękawiczki i odessałem powietrze. Dzięki temu materiał dobrze docisnął się do metalowej folii i dobrze się przykleił idealnie obkurczając na kształcie plasteliny.
Obrazek

Co w konsekwencji zaowocowało powstaniem w skorupie wewnętrznego lusterka dodatkowo rozpraszającego światło na wszystkie zakamarki (jak w latarce)
Następnie wyszlifowałem krawędzie, wywierciłem otwory na diody i wkleiłem stylu w deflektor:
Obrazek
Obrazek

Po prowizorycznym zamontowaniu diod na plastelinę zaowocowało oto takim efektem
Obrazek
... z którego jestem zadowolony :)

Trochę trzeba będzie obniżyć napięcie diody aby przygasić trochę to światło, jest trochę za mocne. Deflektor ma się jarzyć a nie być latarką - ale to już szczegół i dostosuje się to przy całej sieci elektrycznej.

A dziś kombinowałem nad kopytem do światełek pozycyjnych.
Obrazek

Zrobię z tego kopyta formę i gdy będę odlewał z przezroczystej żywicy szkiełka zatopię w nich kolorowe diody SMD.
Standardowa dioda 3mm jakoś mi nie pasi. Sztucznie to wygląda, przy zgaszonych diodach.
Wiec trza coś pokombinować.

Naraz tyle. Pozdrawiam i do miłego
MarCiu
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3196
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Marciu11, czy ty przypadkiem nie przyleciałeś czymś podobnym na naszą planetę ?

Czy mógłbyś zaprezentować przyrząd do odsysania powietrza ? Widziałem go chyba w jakiejś Twojej relacji na innym forum.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Bigmodel
Posty: 63
Rejestracja: ndz paź 19 2003, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bigmodel »

Witam.

Na początek powiem jedno.Jak dla mnie REWELACJA.
Jako zapalony Treker będę stałym obserwatorem tego wątku.

Mam Technical Manual do Voyagera. :D
Jakieś rysunki i plany tam są z tego co pamiętam.
Jak coś daj znać to Ci je podeśle.

Czekam na dalsze odcinki sagi.

Pozdrawiam
Jacek.
marciu11
Posty: 130
Rejestracja: ndz lut 08 2004, 2:46
Lokalizacja: Lubuskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marciu11 »

Bigmodel pisze: ...
Mam Technical Manual do Voyagera. :D
Jakieś rysunki i plany tam są z tego co pamiętam.
Jak coś daj znać to Ci je podeśle.
...
Pozdrawiam
Jacek.
Dzieki Staram sie :)

A o taki technikal z wielka ochota poprosze, moj email wyzej.

Dzieki i pozdrawiam
ODPOWIEDZ