*[Relacja/Samolot] Me-109 K-4 ModelArt 2-3/2005

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hasio Maszkietnik
Posty: 113
Rejestracja: czw cze 02 2005, 17:34
Lokalizacja: BOJSZOWY

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hasio Maszkietnik »

Ja odnośnie tych światełek:
Tłoczyłeś je tak jak kabiny modeli (z użyciem kopyta, palnika, odkurzacza, spawarki.. itp.), czy dało się to zrobić jakoś łatwiej?
Się skleja (z moja pomocą): Dassault Super Etendard
May the glue be with you.
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Nie kombinowałem z kopytkami, palnikami itd.
Kawałek folii do bindowania nagrzałem nad taka małą świeczka do podgrzewacza czy jakoś tak, małe, niewysokie w aluminiowym pudełeczku.
Taka nagrzana folie męczyłem końcówka pędzelka aż nabrała odpowiedniego kształtu. Trochę folii przy tym napsułem, wszystko trzeba robić z wyczuciem żeby np. nie spalić chałupy :haha::haha::haha:
Efekt tego eksperymentu widać na fotkach powyżej.
Pozdrawiam :pice:
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Wracamy do budowy Me-109 :)
Po przerwie na sklejanie myśliwca J-22 wracam do mojego głównego dzieła. Minęło już pół roku budowy tego modelu. Wypadałoby go wreszcie skończyć ;-)
:arrow: Oprofilowanie skrzydło-kadłub
Nie jest to najlepiej wykonany element tego modelu :evil: Rozpędziłem sie i przykleiłem część tworząca przejście skrzydło kadłub ok. 2 mm przesunięte od miejsca w którym powinno się znajdować. Oczywiście obczaiłem to po przyklejeniu wszystkiego. Zawsze musze cos zepsuć...
W związku z tym musiałem o te 2 mm przyciąć końcówki skrzydeł przylegające bezpośrednio do kadłuba. Jakoś to wygląda.
Obrazek
Obrazek
:arrow: Klapy skrzydeł
Pobawiłem się trochę z kartonikami i tak oto powstały klapy skrzydeł. Wszystko pasowało i obyło się bez problemów. Przydały by się tylko bardziej szczegółowe rysunki.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zamiast narysowanej siateczki przykleiłem prawdziwa siatkę. Metoda wykonania dokładnie taka sama jak przy siateczkach w chłodnicy, która pokazywałem wcześniej. Obyło się tylko bez malowania całości, malowana jest tylko siateczka.
Obrazek
Końcówki klap czekają cierpliwe na przyklejenie we właściwe miejsce. Uwypukliłem tylko narysowane części, 2 paseczki na każdej z części. Zdecydowanie lepiej to wygląda niż tylko narysowane, ni to wypukłe ni to wklęsłe. Na zdjęciach samolotu wyraźnie te elementy są wystające.
Obrazek
Na dzisiaj tyle :)
Pozdrawiam :pice:
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Hej
Mimo gorąca bawię się kartonikami :)
:arrow: Kołpak śmigła
Bezproblemowo skleiłem kołpak śmigła. Ładnie spasowany element tego opracowania. W środku kołpaka jest taki sześciokąt, na którym w przyszłości będą zamontowane łopaty śmigieł. 5 ścianek w sześciokącie to zdecydowanie zbyt mało :haha: Dorobiłem brakującą sciankę i pomalowałem cały element. Niestety nie mam zdjęcia. Wprawne oko powinno dojrzeć tą część na którymś ze zdjęć poniżej. Karabin w kołpaku zrobiony z patyczka do czyszczenia uszu. Taka fajna plastikowa rurka.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
:arrow: Chłodnica przyklejona na swoje miejsce. Pokazywałem ją już wcześniej. Nie byłem jednak z niej zadowolony. Postanowiłem pomalować cały element. Całość zalana superglutem, szlifowana i malowana. Kilka razy. Żeby przykleić chłodnicę w na miejsce musiałem podszlifować części z siateczka znajdujące się w środku elementu. Kadłub ma przecież lekko zaokrąglony kształt. Jak to wyszło widać na zdjęciach.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Brakuje jeszcze takiej małej klapki od tyłu chłodnicy. Jak wszystkie drobne elementy przykleje ją na samym końcu. Faktura chłodnicy jest pozostawiona taka syfiasta z premedytacją. Na różnych zdjęciach widywałem już bardziej zniszczone Me-109 :)

:arrow: Stan modelu na dzień dzisiejszy :
Obrazek
Pozdrawiam :pice:
ESP
Posty: 136
Rejestracja: pt sty 14 2005, 12:20
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ESP »

model piekny
jednak musze sie do czegos przyczepic ;)
ten karabin w kolpaku to tak naprawde nie karabin a działko Rheinmetall Mk-108 kalibru 30mm - jedno z najpotezniejszych lotniczych dzialek uzytych w mysliwcach w 2WŚ - wieksze były juz tylko 37mm w Airacobrach i Jakach-9T
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Hej
Prace w hangarze ciągłe trwają.
:arrow: Zbiornik paliwa
Zabrałem się za klejenie podwieszanego zbiornika paliwa. Niestety rysunek tego elementu zbyt wiele mi nie mówi, opis słowny jeszcze mniej.
Obrazek
Musiałem się nakombinować żeby skleić ten element. Pierwsza wersja wyglądała tak:
Obrazek
Obrazek
Wyszło kiepsko. Nie podobał mi się przód elementu. Strasznie go zepsułem i pomalowałem ten kawałeczek. W sumie z oryginałem to za dużo wspólnego ten zbiornik nie ma. Brakuje kilku elementów, które postanowiłem dorobić i poprawić kształt samego zbiornika. Zalałem superglutem wyszlifowałem przód zbiornika oraz łączenia segmentów.
Obrazek
Następnie dorobiłem na podstawie zdjęć z sieci wlew paliwa oraz mocowana do kadłuba. Takie gole druty jak zaproponował autor opracowania kompletnie mi nie pasowały. Pomalowałem całość szara farbka z palety Pactry.
Obrazek
Jak widać namalowałem na zbiorniku napis eksploatacyjny. Napisów powinno być jeszcze kilka, niestety nie dałem rady odczytać ich z dostępnych mi zdjęć. Napis malowany szpilka maczana w farbce :)
Obrazek
Obrazek
Mocowania zbiornika do kadłuba wyglądają tak (duże powiększenie):
Obrazek
Na ostatnich zdjęciach widać także wlew paliwa. Wyciapany brązowa i czarna farbką.
Obrazek
Cały zbiornik wybrudziłem suchymi pastelami nakładanymi dosyć sztywnym pędzelkiem i zabezpieczyłem lakierem bezbarwnym.
Dorobiłem się fajnego zestawu pasteli, przydatna rzecz :)
Obrazek
Pozdrawiam :pice:
irQ
Posty: 119
Rejestracja: czw gru 09 2004, 5:37
Lokalizacja: EPBC

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: irQ »

Przepraszam, ze siem wtromce.....
czy łone tam, w rzeszy, lały błoto do zbiornikuf, ze som bromzowe zacieki??? a moze to od wody... ino jaka to woda ze aluminium zardzewialo??

:diabel:
--
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Hej
Na froncie wschodnim rożne dziwne rzeczy się działy :)
Nie mówiłem że te zacieki to rdza. To ma imitować brud, zwykły brud. Mechanicy narozlewali paliwa przy tankowaniu, zawiał wiaterek i się poprzyklejało syfu. Z czasem sie nazbierało i jest jak jest.
Zatankuj sobie paliwo do samochodu rozlewając benzynę i z czasem też będziesz miał takie lub podobne zacieki. Oczywiście przy założeniu, że nie umyjesz :)
Może IrQ byś pokazał jak to zrobić lepiej?
Pozdrawiam :pice:
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Cześć,
chociaż ten model mnie nie zachwyca to zgadzam się z podejściem autorskim - to jest jakaś osobista wizja, więc z tym trudno dyskutować. A w temacie "prawdy historycznej w modelarstwie" - warto się zastanowić, czy pouczać powinni ludzie, którzy nic nie skleili.
TAD
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Dla niedowiarków zdjęcia kilku wybranych rożnych "stodziewiątek".
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jak widać mogłem zdecydowane bardziej wyciapać ten zbiornik. Jest jak jest i już nie będę nic zmieniać.
Pozdrawiam :pice:
ODPOWIEDZ