Przepisy klasyfikacji i oceny kartonowych modeli redukcyjnyc

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Posty: 2246
Rejestracja: pt mar 05 2004, 14:48
Lokalizacja: ZIELONA WYSPA PEŁNA OWIEC
x 133

Przepisy klasyfikacji i oceny kartonowych modeli redukcyjnyc

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szydercza Gała »

ZARZĄD GŁÓWNY
LIGI OBRONY KRAJU
CENTRALNA KOMISJA MODELARSTWA


PRZEPISY
KLASYFIKACJI I OCENY
KARTONOWYCH MODELI REDUKCYJNYCH
(Obowiązujące od 01.01.2006)


Opracowanie Sekcja Modeli Kartonowych


Warszawa grudzień 2005 r

1. ORGANIZACJA IMPREZ MODELARSTWA KARTONOWEGO
1.1 Termin, czas trwania imprezy, warunki udziału, ilość zgłoszonych przez jednego zawod-nika modeli, nagrody, ustala organizator.
1.2 Na imprezy rangi Mistrzostw Polski oraz mających w swojej nazwie słowa „Ogólnopolski” lub „Międzynarodowy”, umieszczone w corocznym kalendarzu imprez LOK, sędziego głównego i jego zastępcę wyznacza Sekcja Modelarstwa Kartonowego CKM LOK.
1.3 W imprezach rangi Mistrzostw Polski oraz mających w swojej nazwie słowo „Ogólnopol-ski” lub „Międzynarodowy” oceny dokonują pięcioosobowe komisje sędziowskie, nie mniej niż jedna komisja na 80 modeli.
1.4 W pozostałych imprezach liczbę sędziów ustala organizator lecz nie może być ona mniejsza niż trzech sędziów na 50 modeli.
1.5 Każdy z sędziów - członków komisji prowadzi własny arkusz oceny. Po dokonaniu oceny całej klasy członkowie komisji ustalają ostateczne wyniki oceny, wpisując je do zbiorcze-go arkusza oceny klasy.
1.6 Komisje sędziowskie działają pod kierunkiem Sędziego Głównego, który bezpośrednio nie ocenia modeli - w sprawach spornych ma jednak głos decydujący. Sędzia Główny jest odpowiedzialny za całość prac związanych z oceną modeli, pracą komisji sędziow-skich.
1.7 W każdym przypadku organizatorzy zapewniają sekretarza zawodów, pracującego pod nadzorem Sędziego Głównego. Niezbędnym jest wyposażenie sekretariatu w stanowisko komputerowe z drukarką i kserokopiarką.
1.8 Razem z modelem zawodnik zobowiązany jest złożyć w ustalonym w informatorze zawo-dów terminie i miejscu następującą dokumentację:
- Obowiązujący druk "zgłoszenie modelu"
- Wymaganą dla kategorii dokumentację
1.9 W przypadku braku druku „zgłoszenie modelu”, model nie podlega ocenie.
1.10 Brak wymaganej dokumentacji wpływa na punktację modelu z uwagi na brak możliwości dokładnej oceny jego walorów.
1.11 W dostarczanych materiałach oprócz wymaganych planów, rysunków, szkiców, zdjęć itp., dokumentujących zmiany wprowadzone w modelu lub według których model został wykonany, należy dołączyć informację o materiałach źródłowych, którymi się posługiwa-no. Brak powyższych informacji uprawnia komisję sędziowską do obniżenia punktacji w poszczególnych elementach oceny modelu.
1.12 Zwycięzcą zawodów w danej klasie zostaje uczestnik, którego model uzyskał największą ilość punktów.
1.13 Zdobywcy czołowych miejsc otrzymują minimum - dyplomy. Wszystkie dodatkowe formy nagradzania zawodników pozostawia się decyzji organizatora.
1.14 Do punktacji zespołowej na konkretnych zawodach zaliczanych będzie tylko pięć pierw-szych miejsc w każdej klasie

miejsce I - 100 pkt. miejsce IV - 20 pkt.
miejsce II - 70 pkt. miejsce V - 10 pkt.
miejsce III - 50 pkt.

Skład zespołów musi być podany przez kierownika zespołu przed rozpoczęciem oceny modeli.
1.15 Indywidualne miejsca I, II i III muszą być bezwzględnie ustalone, pozostałe mogą być równorzędne.
1.16 Do zawodów rangi Mistrzostw Polski, organizatorzy muszą przyjmować modele we wszystkich wymienionych poniżej klasach. W imprezach niższej kategorii organizatorzy mogą przewidywać rozgrywanie tylko niektórych klas. Mają też prawo rozegrania innych konkurencji w klasach i grupach wiekowych nie objętych tym regulaminem. Obowiązkiem organizatorów jest jednak podanie czytelnych zasad rozgrywania i oceny w tych konku-rencjach, w opublikowanym i dostępnym dla uczestników Informatorze.
1.17 W przypadku zgłoszenia mniej, niż 5 modeli w danej klasie, można je dołączyć do klasy zbliżonej - lecz nie wolno dołączyć modeli starszej grupy wiekowej do młodszej.
1.18 Do Mistrzostw Polski powinny być zgłaszane wyłącznie modele które uzyskały czołowe miejsca w imprezach modelarskich niższej rangi.
1.19 W Mistrzostwach Polski nie podlegają ocenie modele, które w dwóch poprzednich sezo-nach zajęły w swojej klasie miejsca od I do III.
1.20 Do obowiązku organizatora należy zapewnienie jednoznacznego oznakowania każdego modelu, pełna odpowiedzialność za powierzoną dokumentację, oraz zabezpieczenie modeli przed uszkodzeniem w trakcie trwania zawodów.
1.21 We wszystkich klasach i kategoriach wiekowych do konkursów mogą być dopusz-czeni tylko zawodnicy z modelami wykonanymi samodzielnie.



2. GRUPY WIEKOWE W KARTONOWYM MODELARSTWIE REDUKCYJNYM

Wszystkie klasy w kategorii modeli standard
Młodzik - do 13 lat;
Junior - do 18 lat włącznie;
Senior - pow. 18 lat.
Wszystkie klasy w kategorii modeli waloryzowanych
Bez podziału na grupy wiekowe.


3. DEFINICJE MODELI

3.1. MODEL KARTONOWY

3.1.1. Za model kartonowy w klasie standard uznaje się model wykonany z zestawów arkuszy papieru i kartonu wydrukowanych przez firmę wydawniczą jako handlowy zestaw modelu do sklejania z uwzględnieniem elementów nie kartonowych wykonanych zgodnie z za-wartymi w instrukcji - opisie modelu szablonami.
3.1.2. Za model kartonowy w klasie waloryzowanej – otwartej uznaje się model wykonany z ze-stawu jak w klasie standard lecz z przeprowadzeniem częściowej lub pełnej waloryzacji.
W klasie tej mogą startować także modele zaprojektowane i wykonane własnoręcznie przez zawodnika na podstawie oficjalnie opublikowanej dokumentacji.

3.2. DIORAMA

3.2.1. Konkurencja rozgrywana jest w kategoriach modeli lotniczych, morskich i lądowych bez uwzględniania podziału wg skali, w której wykonano dioramę. Organizator zawodów każ-dorazowo określa maksymalne wymiary przyjmowanych prac.
3.2.2. Podstawą zakwalifikowania do określonej kategorii jest sytuacja przedstawiona na dio-ramie (np. czynność podczas obsługi centralnego obiektu w dioramie, a nie jej tło i pod-łoże). Samolot na pokładzie lotniskowca jest dioramą lotniczą, okręt w doku jest dioramą morską, desant na brzeg jest dioramą lądową, gdy na pierwszym planie są żołnierze, brzeg i sprzęt desantowy, natomiast diorama będzie uznana za morską, gdy sytuację tworzą okręty i barki desantowe, a brzeg jest tłem i celem desantu.
3.2.3. Zawodnik na druku zgłoszenia musi jednoznacznie zadeklarować kategorię dioramy, w której chce wystawić swoją pracę.
3.2.4. Dioramy we wszystkich kategoriach obowiązuje taka sama dokumentacja jak dla modeli waloryzowanych.


4. KATEGORIE MODELI.

4.1. KATEGORIA STANDARD

4.1.1 Wymagana dokumentacja :

 Instrukcja fabryczna wykonania modelu;
 Model powinien być wykonany wyłącznie z materiałów fabrycznych dostarczonych w ze-stawie handlowym oraz przewidzianych opisem – instrukcją budowy;

4.1.2 Dopuszczalne czynności poza instrukcją w modelu kartonowym;

 malowanie płaszczyzn odwrotnych (niezadrukowanych), na które nie przewidziano na-klejania innych elementów dla ich zamaskowania;
 retusz krawędzi poszczególnych elementów;
 w modelach lotniczych użycie gotowych osłon kabin produkowanych do konkretnego rodzaju modelu;
 lakierowanie lakierem bezbarwnym;
 użycie materiałów nie kartonowych na anteny, olinowanie, relingi, poręcze, uchwyty, osie, wały, lufy (do  2 mm), maszty, łańcuchy przewidziane w opisie – instrukcji modelu jako szablony.

4.2. KATEGORIA WALORYZOWANA – OTWARTA.

4.2.1 Wymagana dokumentacja:

 plany modelarskie modelu w trzech rzutach;
 udokumentowanie malowania wykonanego przez modelarza;
 pełne udokumentowanie zmian wykonanych w modelu, w stosunku do fabrycznej in-strukcji wykonania (zdjęcia, publikowane plany, rysunki i opisy).

4.2.2 W modelach kartonowych waloryzowanych dopuszczalne jest użycie innych materiałów – model musi jednak zachować cechy modelu kartonowego.
4.2.3 Niedopuszczalne są wszelkiego rodzaju wypełnienia wewnętrznych przestrzeni za-mkniętych materiałami nie kartonowymi. /pianki, silikony, żywice ,drewno itp./
4.2.4 Nie dopuszcza się wykonywania modeli oraz ich detali z masy papierowej.
4.2.5 Dopuszcza się szpachlowanie i malowanie całego modelu jednak w tym przypadku nie-zbędnym elementem umożliwiającym ocenę zachowania przez model cech modelu kar-tonowego jest pełna dokumentacja fotograficzna obrazująca kolejne fazy powstawania modelu

5. KLASY MODELI KARTONOWYCH

S1 - samoloty śmigłowe jednosilnikowe
S2 - samoloty śmigłowe wielosilnikowe
S3 - samoloty odrzutowe
S4 - samoloty w skali 1 : 50
H - śmigłowce
X - rakiety, pojazdy kosmiczne i inne obiekty latające
O - okręty i statki
Op - okręty podwodne
Ż - żaglowce
Pk - pojazdy kołowe
Pg - pojazdy gąsienicowe
Ps - pojazdy szynowe
A - artyleria bez własnego napędu
B - budowle
F - figurki
D - dioramy

6. KRYTERIA OCENY MODELI REDUKCYJNYCH


6.1. WRAŻENIE OGÓLNE 10 pkt.

- oceny dokonuje się przez wzajemne porównanie modeli zaprezentowanych w każdej klasie. Model sprawiający najlepsze wrażenie otrzymuje 10 pkt. W przypadku wyrówna-nego poziomu estetyki wykonania modeli 10 pkt. może otrzymać więcej niż jeden mo-del.


6.2. WYKONANIE MODELU 50 pkt.

- Ocena technicznej trudności i jakości wykonania modelu,
- Dokładności zachowania kształtów, wyglądu i stanu powierzchni,
- Porównanie wzajemnego położenia poszczególnych elementów, ich symetrii, zgodności rozmieszczenia z dokumentacją itp.,
- Określenie staranności i czystości wykonania modelu,
- Określenie stopnia trudności wykonania wszystkich elementów zewnętrznych i we-wnętrznych modelu.


6.3. WKŁAD PRACY 20 PKT.

- Ocena ogólnego wkładu pracy,
- Stopień skomplikowania modelu, rekonstrukcje, uzupełnienia,
- Ocena elementów wykonanych samodzielnie przez modelarza poza elementami znaj-dującymi się w zestawie fabrycznym,



6.4. ZGODNOŚĆ 20 PKT.

- Kompletność wszystkich detali zgodnie z przedstawioną dokumentacją techniczną,
- Malowanie, dobór barw, zgodność z przedstawioną dokumentacją (odcienie barw należy traktować z pewną tolerancją), zachowanie jakości i rodzaju struktury malowanej po-wierzchni,
- W przypadku modeli kartonowych o zachowanych kolorach wycinanki, należy zwrócić uwagę na prawidłowość retuszu, zamalowanie powierzchni odwrotnych, zgodność linii i kolorów na połączeniach elementów oraz fakturę powierzchni,
- Oznaczenia i napisy ich kompletność, zgodność rozmieszczenia i dokładność odwzoro-wania w kontekście zachowania kolorystyki i faktury powierzchni – oceniana na podsta-wie dokumentacji merytorycznej,
- Ślady eksploatacyjne mogą być oceniane tylko w przypadku stosownego ich udoku-mentowania.
bartek123
Posty: 6
Rejestracja: wt sty 24 2006, 21:10

Odpowiedż

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bartek123 »

Nieźle masz tego napisane. Zastanawia mnie tylko to, z kąd ty to wszystko wziołeś.


NIEŹLE!!!
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Osobiście jako sędzia muszę te przepisy stosować. Ale mam o nich swoje zdanie: jak każdy niemal przepis są martwe, zawsze opóźnione i nieżyciowe.
Nieraz absurdalne. Mały przykład:

Załóżmy że sklejam model parowozu "X". Wydawca (lub drukarz) skopał sprawę - czerń jest wyblakła jak sprane portki. Maluję czarne powierzchnie pozostawiając zielone, czerwone i inne, bo chcę żeby to jakoś przypominało oryginał. Według przepisów to jest waloryzacja. Muszę wykonać rysunki w trzech rzutach, udokumentować malowanie, itd. Wszystko pomimo tego, że malowania w zasadzie nie zmieniałem!
Przepisy nakazują także wykonanie modelu z błędami (jeżeli są w opracowaniu) merytorycznymi. Nie wolno ich poprawić, to waloryzacja !

Celem przepisów jest zapewnienie wykonania modeli (standard) po najniższych kosztach, jednakowo przez wszystkich. Ale w ten sposób wylewa się dziecko z kąpielą - ogranicza się inwencję.

Ale są takie - nie inne. Podobno lepszy taki przepis jak żaden.
Chyba dlatego też tak miło wszystkim kojarzą sie zawody, na których sędziuje się luźniej, na zasadzie podoba się - nie podoba.
Z reguły sędziowie doskonale potrafią ułożyć kolejność - szczególnie jeżeli są pomieszane modele waloryzowane i standardy. Protesty należą do rzadkości - na imprezach "lokowskich" takowe są chlebem codziennym.
Awatar użytkownika
Konan Barbarzyńca
Posty: 618
Rejestracja: pn lut 28 2005, 12:53
Lokalizacja: Elbląg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Konan Barbarzyńca »

"Wzioł" on to z Centralnej Komisji Modelarskiej :haha: To taki oragan (hłehłe, co za śmieszne słowo) , który sie podobno zajmuje sportem modelarskim.


edit: Jak mawiał ktuś mundry przepisy nie muszą się nikomu podobać, mają być stosowane ;-) Nikt jeszcze nie ułożył regulaminu, który zadowoliłby wszystkich. A te i tak są znacznie lepsze niż poprzedni regulamin LOKu.
Dla osób malujących i "poprawiających" wycinanki przewidziano klasę open, w której takowe modele mogą być wystawiane.
Ostatnio zmieniony czw sty 26 2006, 20:08 przez Konan Barbarzyńca, łącznie zmieniany 1 raz.
ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
kopajt
Posty: 548
Rejestracja: wt mar 30 2004, 20:21
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kopajt »

kierowniku - gratulacje :)
2000 post :)
Najlepsze modele dopiero przed nami :)
w produkcji: Endurance (Interstellar)
KMH "Sokół" Radom
Awatar użytkownika
Marsjano
Posty: 59
Rejestracja: czw cze 08 2006, 22:21
Lokalizacja: Nysa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marsjano »

4.2.3 Niedopuszczalne są wszelkiego rodzaju wypełnienia wewnętrznych przestrzeni za-mkniętych materiałami nie kartonowymi. /pianki, silikony, żywice ,drewno itp./
Tak jest napisane w regulaminie.
mam takie pytanie:
-Na forum jest wiele relacji z budowy modeli plywadel, (np ''Regulus'') ktore sa wypelniane pianka. Czy takie modele nie moga byc wystawiane na zawodach?
Raz przebyta droga staje sie krotsza
lech
Posty: 89
Rejestracja: pn lut 23 2004, 10:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lech »

Mogą, tyle że nie koniecznie na LOK-owskich
Lech
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

kierownik pisze:Przepisy nakazują także wykonanie modelu z błędami (jeżeli są w opracowaniu) merytorycznymi. Nie wolno ich poprawić, to waloryzacja !

Kierowniku, to jeśli Oelka wyd. Modelik ma w instrukcji narysowany układ mechanizmu jezdnego z obu stron taki sam (bez przesunięcia 90 st.) i popielnik zielony, to znaczy, że jeśli chcemy startować w imprezie lokowskiej to musimy to zostawić spaprane, bo jak zrobimy porzadnie to co, dyskwalifikacja, czy start modelu w klasie waloryzowanej ? A co w przypadku pozostałych konkursów, czy lepiej takie byki poprawiać ?
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Konan Barbarzyńca
Posty: 618
Rejestracja: pn lut 28 2005, 12:53
Lokalizacja: Elbląg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Konan Barbarzyńca »

Jeśli pomalujesz zielony popielnik na właściwy kolor (mniemam, że czarny ?) to wtedy przejdzie ona do klasy open. Jeśli zamienisz zielony popielnik, na właściwy sporzadzony z zapasu koloru, czy też z innych części pochodzących z np. drugiego egzemplarza wycinanki to nikt tego nie zauważy. Chyba tylko osoba, która robiła ten model.
Co do kół - niektórzy wykonywali je jak na zdjęciach i na zawodach widoczne były parowozy z takim kwiatkiem. Ale jeśli wykonasz je poprawnie, to napewno nikt Cię za to nie "uwali". Nawet jeśli zdarzy się jakiś oszołom, to szybko zostanie naprostowany szybkim plaskaczem i ciętym dowcipem. Tak więc rób jak Ci pasuje, byle tylko w ramach owego magicznego standardu.

Regulamin ten, jak każdy inny, da się obejsć, trzeba tylko wiedzieć jak i robić to z głową. Nie warto niewolniczo trzymać się instrukcji wykonania modelu ani "litery prawa" ;-)
ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Posty: 2246
Rejestracja: pt mar 05 2004, 14:48
Lokalizacja: ZIELONA WYSPA PEŁNA OWIEC
x 133

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szydercza Gała »

Co racja to racja :haha:
NUR FüR MASON!!!!! :haha:
ZŁO SQUAD
WSPÓŁZAWODNICTWO RACJONALIZATORSKIE- DŹWIGNIĄ POSTĘPU TECHNICZNEGO!
NIE OTWIERAM MINIATUREK !!!
ODPOWIEDZ