[Pytanie] Imitacje szyb- z czego wykonać?*

budowle, modelowanie przestrzeni i wnętrz.
Broń, figurki oraz modele SF

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Budowlaniec
Posty: 44
Rejestracja: wt gru 21 2004, 9:32
Lokalizacja: Tarnogród

[Pytanie] Imitacje szyb- z czego wykonać?*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Budowlaniec »

Po dłuższym namyśle i niepowodzeniach z pancerką postanowilem spróbować sie w budowlach. W zwiazku z tym zabieram sie za latarnię morską w Ustce z GPM-u. Z czego najlepiej zrobić imitację szyb - czy takie sztywne koszulki na dokumenty mogą być ? Szyby przyklejać od niezadrukowanej strony, czy na styk w 1 płaszczyźnie w miejsce wydrukowanej szyby w standardzie ? Tak wogóle to lepiej zaginać poszczególne ściany czy spróbować rozcinać i kleć na styk ? No i jakiego lakieru użyć do budynków, czy lepiej zrobić ponalowanie przed wycięciem cześci z arkusza? Liczę na pomoc.
Popzdrawiam
jungu
Posty: 119
Rejestracja: wt sie 23 2005, 11:16
Lokalizacja: Turek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jungu »

wg. mnie takie sztywne koszulki na dokumenty są w sam raz na imitację szyb. Natomiast wydaje mi się że lepiej będzie kleić szyby od niezadrukowanej strony chociaż to tylko sugestia...
praca w stoczni wstrzymana do wiosny (brak czasu)
HMS Cleopatra - rozpoczynam budowę poszycia...
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Co do przyklejania szyb to Kierownik pokazywał kiedyś ciekawy sposób: część podkleja sie 2 stronną taśmą do wykładzin, wycina sie środek i dokleja do foli, w ten sposób szyby są ładne, równe i nie pochlapane klejem

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3193
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Wujek Andrzej w moim wątku o Zisie
Aby ułatwić pozbywanie się wszelakich zabrudzeń z szybek plexiglasowych-celuloidowych , niektórym zapobiegać w ten sposób , dobrze jest je "woskować" kilkakrotnie ... vide PRONTO "przeciw kurzowi" .
Bo że szybek się nie klei , tak w modelach kartonowych jak i plastikowych , tylko unieruchamia ... wiem że wiesz .
o unieruchamianiu nie pomyślałem ale chyba jest to dobra metoda. Nie ma niebezpieczeństwa że klej coś pobrudzi albo wypłynie w najmniej pożądanym miejscu.

Unieruchamianie rozumiem tak:

====<-------------->==== - zewnętrzna część
****--------------------***** - wklejka z papieru / szybka / wklejka
====<-------------->==== - wewnętrzna część

<-----> - otwór (nie można zrobić tego w poście spacjami bo zostają wycięte)

Pewnie można i bez tych dodatkowych wklejek ustalających ale chyba będzie trudniej
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
_Grzecho_
Posty: 324
Rejestracja: pn cze 06 2005, 21:09
Lokalizacja: Parczew

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: _Grzecho_ »

O lakierowaniu masz tu a o ponalowaniu tu
Obrazek
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 672
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Taśma klejąca dwustronna daje dobre rezultaty. Wykorzystałem ten pomysł przy kabine me-262 w skali 1:50 i wyszło ok.
A sposób najproście mozna opisać tak: podklejasz taśmę dwustronną "z tyłu" okna, następnie wycinasz z okna "kartonowe szyby", kolejny krok to zdjęcie osłonki z drugiej strony taśmy klejącej i naklejenie na folię całości. I tyle.
Pozdrawiam
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Awatar użytkownika
Budowlaniec
Posty: 44
Rejestracja: wt gru 21 2004, 9:32
Lokalizacja: Tarnogród

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Budowlaniec »

Dziekuję wszystkim za rady. Ja myślałem o samym przyklejeniu folii od niezadrukowanej strony do modelu i wycięcie + retusz "kartonowych szyb". Co do linków o lakierach i ponalowania także dziekuję. Zapewniam wszystkich, że zanim napisałem ten temat trochę poszeprałem po forum. Jednak nie wiem jaki lakier byłby najlepszy do budynków: półmat, mat - nie mam o tym pojęcia i czy przy budynkach ponalowanie nie zepsuje efektu ? Przy okazji wypróbuję klej BCG (wiadomo najpierw na ścinkach kartonu).
ODPOWIEDZ