Pokrycie płatów płótnem - jak wykonać fakturę?

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Robert Grzywacz
Posty: 19
Rejestracja: śr sty 28 2004, 9:19
Lokalizacja: Jaworzno/Kraków

Pokrycie płatów płótnem - jak wykonać fakturę?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert Grzywacz »

Mam następujący kłopot. Kleję Spada 61 z HitKit-a. Pokrycie skrzydeł płótnem w mojej ocenie jest fatalne. Bardzo głębokie zapadnięcia pomiędzy poszczególnymi żebrami i do tego prawie milimetrowa krawędź spływu. Próbowałem nieco spiłować skrzydła aby uzyskać prawidłową krawędź spływu ale chyba wyszło jeszcze gorzej :( . Żebra się spłaszczyły przy krawędzi. Obawiam sie że jak zacznę je piłować to zapadnięcia jeszcze bardziej się powiększą. Mam w związku z tym pytanie. Jak wykonać w miarę poprawnie takie pokrycie. Szukałem na forum i nic nie znalazłem.
Pozdrawiam

Robert Grzywacz
Awatar użytkownika
O_Pablo
Posty: 23
Rejestracja: czw sie 12 2004, 23:11
Lokalizacja: Gliwice

Ja bym piłował dalej!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: O_Pablo »

Jak w tytule, ja bym spiłował do końca, następnie na cienkim kawałku plastiku (jak najcieńszym), zaokrągloną igłą naniósłbym rzeźbę ożebrowania a następnie za pomocą kleju MICRO ADHESIVE przykleił do opiłowanego płata. Oczywiście rysunek ożebrowania nanosimy "na lewej stronie".
Obrazek
a oto efekt:
Obrazek
oczywiście można też użyć pasków i szpachli, a potem papieru ściernego, ale wg mnie efekt jest gorszy.
Obrazek

Wszystkie zamieszczone przykłady pochodzą z książki SCRATCH BUILT Johna Alcorna, Georga Lee i Petera Cooke'a.
Pozdrawiam
Paweł
Ostatnio zmieniony ndz gru 11 2005, 20:12 przez O_Pablo, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam jak Zawsze
Paweł
Obrazek
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Robert, nie znam się na tego typu samolotach. Jaka to skala i jak to wygląda (jak wygląda samolot to wiem)? Może dałoby się zastosować jakieś inne techniki? Masz jakieś fotki, by pokazać, co wyszło Ci do tej pory?

gulus
Awatar użytkownika
Robert Grzywacz
Posty: 19
Rejestracja: śr sty 28 2004, 9:19
Lokalizacja: Jaworzno/Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert Grzywacz »

O_Pablo dzięki za opis. Gulus postaram się zamieścić fotki ale chyba dopiero we wtorek - praca i inne zajęcia :). Samolocik jest w skali 1:72.
Pozdrawiam

Robert Grzywacz
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Oj, Robert, to czeka Cię kaaaawał roboty.

gulus
Awatar użytkownika
Robert Grzywacz
Posty: 19
Rejestracja: śr sty 28 2004, 9:19
Lokalizacja: Jaworzno/Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert Grzywacz »

Chyba niestety tak - kawał roboty. Najgorszy i tak jest brak czasu. Chyba zrobię tak jak opisał Paweł. A tak przy okazji pytanie do anglistów co to znaczy SCRATCH BUILT (pojedyncze słowa rozumiem - ale to chyba jakiś idiot czy co). Przeszukałem net w tym kierunku i sporo ciekawych stron znalazłem np. http://www.ecs.gannon.edu/frezza/WWI/ czy też http://wwi.priswell.com/index.htm. Książke też znalazłem w necie ale w sklepie :) całe 20 funtów. Więcej jest wprawdzie o jakimś zespole o tej samej nazwie więc jakby ktoś chciał szukać to dodajcie jeszcze albo book albo model czy coś innego.
Pozdrawiam

Robert Grzywacz
Awatar użytkownika
Jeta
Posty: 980
Rejestracja: ndz mar 02 2003, 13:12
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jeta »

Scrach built - budowa od podstaw
Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 148
Rejestracja: czw lis 27 2003, 10:43
Lokalizacja: Pabianice/PLL

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MarcinS »

Anglista nie jestem, ale oznacza to "improwizowana budowe", a bardziej po polsku to pewnie powiemy "budowe od podstaw".
Pozdrawiam
MarcinS
Awatar użytkownika
O_Pablo
Posty: 23
Rejestracja: czw sie 12 2004, 23:11
Lokalizacja: Gliwice

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: O_Pablo »

Witam,
z Robertem porozmawialiśmy sobie dziś na GG, mam nadzieję że parę dodatkowych kwesti wyjaśniliśmy sobie.
SCRATCH BUILT - to faktycznie budowanie czegoś od podstaw, z użyciem różnych dziwnych elementów. Określenie dość szeroko stosowane na świecie w odniesieniu do nas modelarzy.
Książkę mam w wersji papierowej, kosztowała mnie w przeliczeniu na złotówki ok 100 zł. Została zakupiona w księgarni internetowej AMAZON, a czas transportu z USA ok. 1,5 tygodnia.
Co mogę powiedzieć - warta wydanych pieniędzy, szczególnie ze względu na rysunki obrazujące różne metody wykonywania modelu.

Zapraszam na strony forum IPMS Polska, gdzie za niedługo powinna się znaleźć jej obszerniejsza recenzja.

Pozdrawiam
Paweł
Pozdrawiam jak Zawsze
Paweł
Obrazek
Awatar użytkownika
Robert Grzywacz
Posty: 19
Rejestracja: śr sty 28 2004, 9:19
Lokalizacja: Jaworzno/Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert Grzywacz »

Rzczywiście sporo sobie wyjaśniliśmy a bardzo ciekawe i do tego praktyczne zastosowanie tej metody przytoczono na PWM-ie w podobnym wątku który tam zacząłem http://www.old.modelarstwo.org.pl/forum ... 781#145781. Martin zamieścił tam linka http://www.ipmsstockholm.org/magazine/2 ... ley_02.htm gdzie metoda z dobrym skutkiem została zastosowana. Tak będę korygował. Dzięki. Polecam także link podany przez Martina http://www.wwimodeler.com/harry/woodman.html.
Pozdrawiam

Robert Grzywacz
ODPOWIEDZ