*[Relacja/Kolej] Działo kolejowe K5(E) LEOPOLD

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
jurgen
Posty: 321
Rejestracja: śr mar 31 2004, 1:06
Lokalizacja: Rzeszów
x 1

*[Relacja/Kolej] Działo kolejowe K5(E) LEOPOLD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jurgen »

Witam serdecznie!

Wreszcie nastał czas, że mam do dyspozycji aparat cyfrowy z opcją makro, więc pokusiłem się o przedstawienie relacji modelu, który mam obecnie na warsztacie.

Jest to niemieckie działo kolejowe Leopold z IIWŚ, nie chce się rozpisywać co do aspektu historycznego, lecz przejść do sedna sprawy :) Otóż od dłuższego czasu miałem chrapkę na ten model. Wydawnictwo GPM, ilość arkuszy karton- 23, zwykly papier (na podklejenie) - 3 formatu A3, do tego dochodzi arkusz obustronnie zadrukowany kolorowymi zjęciami modelu + 7 stron rysunków montażowych. A więc sporo :) No i wielkość modelu jest nie bagatela - długość ok. 126 cm, wysokość 22 cm, szerokość 16cm. Skala 1:25. Już myślę nad lekkim przemeblowaniem pokoju co by ten okaz gdzieś upchnąć :)

Nie przedłużając parę zdjęć:
Okładka:
Obrazek
Przykłady rysunków montażowych:
Obrazek
Obrazek
Przykładowe arkusze z częściami :)
Obrazek
Obrazek

No i do roboty :) prace postanowiłem zacząć niejako od końca :) tj od wykonania 'szkieletów' podwozia, mimo iż instrukcja zakłada wykonanie najpierw drobnicy :) Obecnie mam złożone jedno podwozie (model zawiera dwa identyczne z osadzoną nań lawetą działa):

Obrazek
Obrazek
Wnętrze podwozi retuszowałem akwarelkami (pomieszanie brązu z niebieskim), gdyż projekt zakłada wycięcie otworów, co widać na zdjęciu: (tu mała uwaga - trzeba dokładnie przeanalizować instrukcje, gdyż autor pozostawił jedynie białe pola, nie informując, czy należy je wyciąć czy stanowią jedynie miejsce do naklejenia dalszych części)
Obrazek
Obrazek

I na starcie pojawił się problem: lekkie niedopasowanie - na poniższym zdjęciu boczna belka została tak zwymiarowana, że wystawała o ok.1,5 mm poza podstawę (pionowa czerwona kreska) - korekcja błędu nastąpiła poprzez przycięcie zakładek (pozioma czerwona kreska) :
Obrazek

Ponadto podobny błąd pojawił się z wręgą - uciekła o 5 mm w prawo :) ale w tym przypadku błąd jest mało widoczny :)
Obrazek

Następnie pokusiłem się o wykonanie następnego elementu podwozia:
Obrazek
Na razie jest to wyretuszowane i uformowane 'na sucho' :) po czym dokonałem przymiarki do podstawy - tu wstępne pasowanie wyszło niemalże idealnie :) :
Obrazek


Tyle na dziś :)
jutro plan pracy przewiduje wykonanie uzupełnienia pierwszego podwozia oraz wykonanie podwozia numer dwa :)

Postaram się wrzucić zdjęcia na bieżąco - myślę że ok. 17~18 /czwartek/ uaktualnię relacje.

Mam nadzieje że podoba się i liczę na fachowe rady!

Miłej nocy życzę!
Awatar użytkownika
Ethelfrid
Posty: 269
Rejestracja: wt cze 22 2004, 21:01
Lokalizacja: Warszawa --> Kobenhavn

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ethelfrid »

Bardzo ciekawy model sobie wybraleś. A i styl relacji bardzo przejrzysty, wiec siadam w pierwszym rzędzie i czekam na dalszy ciąg.
Pozdrawiam
Andrzej S.
Posty: 103
Rejestracja: ndz lut 13 2005, 13:59

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Andrzej S. »

Wybrałeś naprawdę "duży kaliber" do sklejenia. Znam osobę która robi ten model(w 99% skończony) i ma do niego wiele zastrzerzeń- delikatnie mówiąc. Jest w nim sporo błędów, karton jest bardzo sztywny- ciężko zwijać elementy w kształcie rurek, a jest ich sporo. Absolutnie nie chcę Cię zniechęcać, ale czeka na Ciebie kawał ciężkiej modelarskiej pracy. Ale efekt końcowy robi wrażenie. A że można go zrobić, widać było także na konkursie o puchar prezesa LOK-u w Warszawie.
jurgen
Posty: 321
Rejestracja: śr mar 31 2004, 1:06
Lokalizacja: Rzeszów
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jurgen »

heh zauwazylem dziwna sztywnosc kartonu przy wycinaniu otworow w czesciach :) mam nadzieje ze przyszle bledy autora nie wplyna znacznie na ostateczny wyglad modelu.

nie ma co sie zniechecac, damy rade! z niejednego kartonu sie model kleilo :) a jak bedzie az tak zle to ciachnie sie go humbrolkiem i zrobi waloryzacje :)
jurgen
Posty: 321
Rejestracja: śr mar 31 2004, 1:06
Lokalizacja: Rzeszów
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jurgen »

Aktualizacja relacji:

Wczoraj zrobiłem drugie podwozie, to zdjęcia:

Obrazek

Jeszcze nie robiłem retuszu od wewnętrznej strony, co widać na poniższym zdjęciu. Zrobiłem je również z linijką, dla pokazania wielkości. Każde z podwozi ma około 37 cm długości:

Obrazek

Dzisiaj natomiast mam śmiałą ambicje zrobić drobnicę tj zawieszenia do kół wraz z resorami, zderzaki i inne maleństwa :) O postępach prac poinformuje później :)

Pozdrawiam!
yachcik2
Posty: 204
Rejestracja: śr wrz 21 2005, 10:05
Lokalizacja: Toruń

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: yachcik2 »

Cze!

Podoba mi się, niczego sobie! Pewnie zajmie całą ścianę w pokoju, ale jaki efekt! Powodzenia!

pozdrawiam - Sail
jurgen
Posty: 321
Rejestracja: śr mar 31 2004, 1:06
Lokalizacja: Rzeszów
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jurgen »

Witam!

Dziękuje za wszystkie posty w tej relacji!

Otóż co nowego:

:arrow: Rama podwozia obu wózków wzbogaciła się o następujące elementy:
Obrazek
Obrazek

:arrow: Element zastępujący zderzaki w wózku:
Obrazek

:arrow: Rozpocząłem dłubanie przy resorach :) Model zawiera ich 24 sztuki, każdy składa się z 14 listków, które należy podkleić bristolem, następnie skleić parami i dopiero wtedy w jedną całość. Daje to liczbę 336 elementów +24 mocowania. Wbrew tej ilości, resor klei się szybko i przyjemnie :) Oto elementy składowe resora i jeden gotowy z retuszem części:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Także ogółem zmian jest nie dużo, jakoś nie znalazłem czasu na weekendzie na hobby :) jutro zakładam zrobienie resorów + maźnic do kół. Ewentualnie pokuszę się o testowe wykonanie jednej osi kół :)
A tymczasem mój warsztat pracy wygląda następująco:
Obrazek

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony pn gru 12 2005, 11:23 przez jurgen, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Jerzy Janukowicz
------------------------------------
http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo
Awatar użytkownika
Ethelfrid
Posty: 269
Rejestracja: wt cze 22 2004, 21:01
Lokalizacja: Warszawa --> Kobenhavn

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ethelfrid »

Bardzo ładnie ci to narazie wychodzi. Naprawdę miło jest zaglądać do twojej relacji. Niestety muszę się przyczepić do jednej rzeczy, a mianowicie nie działa link na pierwszej fotce :cry:
Teraz dwie szybkie sprawy:
1. Mogłbyć wrzucić fotkę jak prezentują się mniej więcej rysunki pomocnicze w tym modelu?
2.Z tego co widze po warsztacie, używasz plakatówek do retuszu. Czy będziesz je również stosował do poźniejszego retuszu, bardziej widocznych części niż podwozie? ( chodzi mi o zgodność koloru). Chyba , że idealnie pasują i nie trzeba dorabiać, ale nie zakłądam, że masz aż takie szczęście hehe

P.S
Fajne Logo relacji
Pewnie znasz ale może się przyda Link
jurgen
Posty: 321
Rejestracja: śr mar 31 2004, 1:06
Lokalizacja: Rzeszów
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jurgen »

Dzieki Ethelfrid za miłe słowa!
Naprawiłem już ten link do pierwszego zdjęcia. Teraz wyszystko powinno być ok. Przy nastepnych zdjęciach relacji bede umieszczał, oprócz rzeczonego elementu również rysunek montażowy, dla lepszej widoczności i prezentacji modelu. Odnośnie retuszu - w obecnej fazie używam akwarelek - do spodniej strony pasują idealnie, gdyż model jest waloryzowany, a właśnie nimi szybko udaje mi się osiągnąć porządany efekt. Przy budowaniu innych elementów raczej pozostane przy nich, gdyż mam już wypróbowaną technikę, a przy retuszu większych powierzchni (np. wiewnętrzna strona lawety) pokusze się zapewnie o malowanie hubrolem.

Pozdrawiam!
Pozdrawiam,
Jerzy Janukowicz
------------------------------------
http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Ja również mam jedną uwagę dotyczącą zdjęć. Po cieniach widać że fotografujesz je pod światło w ten sposób raz że są ciemne a dwa cienie zasłaniają wiele szczegółów. Postaraj się to może zmienić w następnych fotkach bo wykonanie i model są interesujące.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
ODPOWIEDZ