*[Relacja/Samolot] CR-714

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Hasio Maszkietnik
Posty: 113
Rejestracja: czw cze 02 2005, 17:34
Lokalizacja: BOJSZOWY

*[Relacja/Samolot] CR-714

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hasio Maszkietnik »

Chwilowo znużyła mnie praca nad Airacobrą, więc postanowiłem zrobić w miarę szybko jakiś prosty modelik.
Wybór jak widać padł na samolot Caudron-Renault CR-714 wydawnictwa Quest.

Model w opracowaniu Marka Pacyńskiego na pierwszy rzut oka nie robi zbyt dobrego wrażenia: brzydka okładka, niezbyt ciekawe malowanie, oraz wyraźnie "ziarnisty" druk raczej nie przyciągną do niego zbyt wielu modelarzy.
Jak dla mnie wszystkie te wady rekompensuje jednak sam temat opracowania - samolot tak szpetny, że aż piękny - a do tego z szachownicą :cool:
Na plus zaliczam też dość solidny opis samolotu.

Tyle tytułem wstępu - teraz czas na 1. etap budowy. Zgodnie z instrukcją skleiłem najpierw skrzydła.
Ich szkielet, mimo że podklejony zgodnie z zaleceniami cienką 0.5 milimetrową tekturką, jest wystarczająco sztywny.
1) centropłat z komorami podwozia:
Obrazek
Obrazek
Komory podwozia będą jeszcze uzupełnione o ściankę po stronie osi kadłuba.
2) Skrzydła
Postanowiłem porozcinać powierzchnie sterowe. Klapy tylko wyciąłem i wkleiłem z powrotem na miejsce na podklejce - zawsze to lepiej wygląda niż milimetrowa krecha pod skrzydłem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jeszcze przed wklejeniem lotek ukształtowałem na mokro i wkleiłem końcówki skrzydeł:
Obrazek
// wbrew temu co widać, modelu nie robię w barze :drink:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I na deser same lotki - najpierw odpowiednimi kawałkami w kształcie klina zasklepiłem miejsca po bokach lotek w skrzydle.
Sam patent na robienie lotek trochę sobie uprościłem - nie dorabiałem powierzchni czołowej w lotkach (tak jak w airacobrze). Skleiłem tylko ukształtowane połówki lotek:
Obrazek
Obrazek
...i osadziłem je na podwójnych paskach tektury 0.5mm (oba widoczne na zdjęciu paski są wklejone do wewnętrznych powierzchni skrzydła na niewidocznych na zdjęciach, węższych paskach /*czyli 0.5 mm głębiej*/, dzięki czemu powierzchnia lotki nie wystaje ponad profil skrzydła.
A oto efekty:
Obrazek
Obrazek

Krawędź spływu (i ew. natarcia na końcówkach) skrzydeł jeszcze potraktuję wikolem i farbką.

Jak na razie model klei się doskonale, części są świetnie spasowane i karton bardzo łatwo się kształtuje, po prostu cymes :D . Przesiedzieć 6 godzin przy takim modelu to dla mnie sama przyjemność. Zobaczymy jak będzie dalej.
Ostatnio zmieniony ndz gru 04 2005, 13:53 przez Hasio Maszkietnik, łącznie zmieniany 2 razy.
Się skleja (z moja pomocą): Dassault Super Etendard
May the glue be with you.
dopel

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dopel »

Jaka skala ? I można prosić o okładkę ?
Awatar użytkownika
Hasio Maszkietnik
Posty: 113
Rejestracja: czw cze 02 2005, 17:34
Lokalizacja: BOJSZOWY

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hasio Maszkietnik »

dopel pisze:Jaka skala ? I można prosić o okładkę ?
Proszę bardzo.
Obrazek
Się skleja (z moja pomocą): Dassault Super Etendard
May the glue be with you.
Awatar użytkownika
vireless
Posty: 11
Rejestracja: pt sie 19 2005, 18:59
Lokalizacja: łaskarzew

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: vireless »

ja kiedyś sklejałem Go w plastiku, wyszedł bardzo fajnie:)

Powodzenia bedę kibicował
Mig 29 MM 3/2006...
Awatar użytkownika
Hasio Maszkietnik
Posty: 113
Rejestracja: czw cze 02 2005, 17:34
Lokalizacja: BOJSZOWY

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hasio Maszkietnik »

Uporałem się właśnie z zasobnikami km-ów. Są one na mój gust nieco za małe - musiałem trochę szpachlować za duże wcięcia w ich przedniej części.
Pod koniec budowy wkleję jeszcze same lufy km-ów.
Obrazek

Skleiłem też tylną część kadłuba, tu na żadne problemy się nie natknąłem. Idzie jak po maśle :D
Kadłub już po uformowaniu 1. części jest sklejony ze skrzydłem, brakuje jeszcze przejść skrzydło-kadłub. Kabina pilota jeszcze nie jest wyposażona, ale nie będę tu robił żadnych bajerów, sklejam jak jest - i tak po zamknięciu kabiny mało z tego będzie widać, a i materiałów na temat tego samolotu praktycznie nie mam...

Kadłub jest budowany metodą podwójnych wręg - ja obie wręgi najpierw sklejam, szlifuję maluję krawędź i wklejam w uformowaną część poszycia tak, by wystawała za nią - jak sklejka. Większość wręg trzeba było dość mocno zeszlifować by nie powstały "krowie żebra".
Na modelu tym planuję przetestować lakierowanie 2xpołysk, 1xmat. Nie stosuję więc żadnego mikroszpachlowania- zobaczę jak lakier sobie poradzi z zasklepianiem łączeń części.
Obrazek
Obrazek
Się skleja (z moja pomocą): Dassault Super Etendard
May the glue be with you.
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Hasio fajnie Ci idzie ten model. Trzymam kciuki za Ciebie.
Pozdrawiam,
TAD
Awatar użytkownika
Frytek
Posty: 252
Rejestracja: pt maja 02 2003, 14:39
Lokalizacja: Kielce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frytek »

Ja również !! Chętnie zobaczę sklejony model :)
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

No chyba każdy by chciał... :-))
Obrazek
PanPanek
Posty: 205
Rejestracja: pt cze 10 2005, 22:13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PanPanek »

świetnie wykonane, ja jakoś zniechęciłem sie do wydawnictwa quest po wykonaniu jednego z ich modeli, ale ten jest cudowny!
Obrazek
Awatar użytkownika
cygielski
Posty: 212
Rejestracja: czw sty 29 2004, 16:39
Lokalizacja: Czikago

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cygielski »

Fajny model, ale raster rzeczywiście jest brutalny.
Pozdrawiam,
Szymon
ODPOWIEDZ