[RELACJA] Bergepanther D, ICM, 1/35

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
peter
Posty: 561
Rejestracja: wt sty 06 2004, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

[RELACJA] Bergepanther D, ICM, 1/35

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: peter »

Jakiś czas temu prezentowałem in-box z tego modelu. Potem standardowo gromadziłem kwity. Akurat z tym pojazdem jest dość ciężka sprawa. Podstawową literaturą jest tu pięciotomowa monografia AJ-Pressu, ale i tak pozostaje sporo "białych plam" - chociażby wnętrze.

Generalnie model jest bardzo poprawny, łącznie z wczesnymi, 16-śrubowymi kołami jezdnymi. Niestety nie takie są ogniwa gąsienic (z pełnym zębem) - ale raczej nie będzie mi się chciało wiercić wszystkich. Przewiercę jedynie te zawieszone na pancerzu.

Do tego wszystkiego - grille MIG-a, siatki Abera i dwa zestawy Parta - Schurzeny i błotniki. Pierwszy zestaw prezentowałem już w in-boxie, drugi - to po prostu siatki, łańcuszki i celownik kołowy do MG. Nic szczególnie skomplikowanego. Najfajniejsze są dwa ostatnie zestawy - bardzo przemyślane, fajnie zaprojektowane i wykonane. Jedyne "ale" dotyczy instrukcji - koszmar, sodomia, gomoria, zaraza... dawno takim mięchem nie rzucałem jak przy próbach ich odcyfrowania.

Na początku myślałem, żeby spróbować zrobić wnętrze (metodami detektywistycznymi) - ale już na samym początku rozbiłem się o układ przeniesienia napędu i zrezygnowałem z tego szalonego pomysłu.

Ok. Dość marudzenia. Zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
zapraszam na Forum Historyczne
Awatar użytkownika
rout
Posty: 299
Rejestracja: wt sty 04 2005, 19:35
Lokalizacja: wroclaw

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rout »

a czy podstawowe rzeczy , takie jak ww. ukl. przeniesienia napedu , nie byly wziete z pantery?
peter
Posty: 561
Rejestracja: wt sty 06 2004, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: peter »

podstawowe pewnie były - tyle, że w panterze układ przeniesienia napędu napędzał jeszcze wieżę - i teraz problem. Przypuszczam, że Niemcy nie konstruowali specjalnego układu dla berge - ale w takim razie co się działo z elementami napędu wieży?

poza tym w ogóle wnętrze przedziału bojowego jest jedną wielką niewiadomą. przypuszczam na przykład, że akumulatory mogły zostać przeniesione do bocznych sponsonów, w miejsce amunicji - ale dowodów żadnych...
zapraszam na Forum Historyczne
Awatar użytkownika
Przemek W.
Posty: 360
Rejestracja: wt sie 31 2004, 11:02
Lokalizacja: Nysa
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Przemek W. »

We wczesnych Berge z układem napędu wieży nic się nie działo.Pozostał on w formie pierwotnej.
W późniejszych berge, gdzie pojawiła się wyciągarka, napęd służący w pantherze do obrotu wieży napędzał wyciągarkę...
peter
Posty: 561
Rejestracja: wt sty 06 2004, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: peter »

... czyli pewnie była nad nim jakaś podłoga. jednoczęściowa, czy dzielona?
za dużo znaków zapytania. dałem sobie spokój z wnętrzem :)

poza tym - trzebaby zainwestować w jakąś transmisję, zrobić tylną ścianę przedziału silnikowego - mnóstwo roboty i pieniędzy. a w założeniu miał to być raczej model wypoczynkowy :)
zapraszam na Forum Historyczne
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Musisz sie dogadać z kimś kto ma ten model w kartonie od Halińskiego :)

Pozdrawiam
peter
Posty: 561
Rejestracja: wt sty 06 2004, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: peter »

to Haliński wydał ten model?
no proszę... człowiek się całe życie uczy
(a złośliwi twierdzą, że i tak umiera głupi...)

edit:
a jednak... Haliński i owszem wydał. ale nie tą wersję... to co widzę na stronie wydawnictwa to późna ausf. A - a moja - to wczesna ausf. D. różnią się m.in. skrzynią w miejscu wieży (w mojej jej nie ma), wyciągarką, lemieszem, 20mm działkiem, a z mniejszych rzeczy - grillami.
zapraszam na Forum Historyczne
peter
Posty: 561
Rejestracja: wt sty 06 2004, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: peter »

walczę dalej. stwierdziłem, że nie będę robił zdjęć z przyklejania każdej śrubki, bo nie o to przecież chodzi. ale trzeba powoli kończyć, bo kolejka się ustawiła dłuższa :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
zapraszam na Forum Historyczne
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 593
Rejestracja: śr maja 05 2004, 19:41
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Maciej »

Well, well...

Pozdrawiam,
Maciej

P.S. A jak wyglądają peryskopki...? :D
peter
Posty: 561
Rejestracja: wt sty 06 2004, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: peter »

oczkami. :D

a o co pytasz dokładnie?
zapraszam na Forum Historyczne
ODPOWIEDZ