Skąd się biorą skale modelarskie- geneza*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

Awatar użytkownika
myh
Posty: 83
Rejestracja: ndz gru 05 2004, 20:20
Lokalizacja: Szczecin Dąbie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: myh »

znalazłem coś takiego http://www.entraker.pl/skala.htm na temat skal kolejowych i to tylko skala N, wiem - nie tłumaczy czemu właśnie tak do końca ale można zauważyć jak się zmieniają między sobą w zależności od państwa i jakie są oryginalne wymiary...

dodane:

i jeszcze znalazlem http://www.forum.martel.pl/viewtopic.ph ... &view=next cos takiego ;)
Na warsztacie:
* T2-71 z Modelik'a - 64% (powolna kontynuacja)
* Caterpillar P-5000 - 100%
Awatar użytkownika
Pulemiot
Posty: 55
Rejestracja: pt sie 19 2005, 13:11
Lokalizacja: Kraków

skala TT

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pulemiot »

Na stronie
http://as.rumia.edu.pl/tt/

znajdujemy taki opis genezy skali i jej nazwy dla TT:

"W roku 1946 jedna z amerykańskich firm rozpoczęła produkcję kolejek w skali 1:120, jako odpowiedź na skalę H0 ("Half-0") pod nazwą "Half-S". Skala ta, dzięki możliwości zmieszczenia się na stole szybko przyjmuje nazwę TT od "Table Top".


pozdrawiam

Pule.
powrót do źródeł
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Czytam wlasnie ksiazke o historii firmy Tamiya i natknalem sie na fragment, w ktorym wlasciciel, Tamiya wyjasnia poczatki popularnej skali 1/35. Otoz ta skala powstala przez zupelny przypadek. Pierwszy model czolgu, ktory wypuscila Tamiya mial byc wystarczajaco duzy, aby do srodka moc wlozyc baterie i silniczki do napedzania modelu. Potem, kiedy pomierzyli model okazalo sie, ze to skala 'okolo' 1/35, wiec ich kolejne modele byly robione w tej samej skali.
Maj;e[szy dowod na to, ze nie ma sie czym przejmowac i spokojnie mozna wprowadzic cos zupelnie nowego.
jarek67
Posty: 17
Rejestracja: wt gru 06 2005, 13:19
Lokalizacja: LEGNICA

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jarek67 »

Więc jaką proponujecie większą czy mniejszą od dziś stosowanych ja osobiście proponuje wprowadzić jedną dla wszystkich modeli ale taką by i w czołgu można było cos pokazać i i samolot nie wyglądał na goły
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Nie sadze, zeby kiedykolwiek pojawila sie jedna skala dla danego typu modelarstwa. Uwazam tez, ze byloby to zle.
Czesc ludzi lubi sklejac duzo i ma malo miejsca i wybierze male skale (duze podzialki). Czesc ma miejsce albo nie zbiera modeli a woli sie bawic detalami.
Osobiscie lubie wieksze modele, bo wielkosc wbrew temu co twierdza kierowcy maluchow, ma znaczenie ;) Dla tego wydaje mi sie, ze skala 1:20 mialaby sens. No ale zamiast tego moze warto pozostac przy 1:15? Taki sobie dylemacik :)
zych
Posty: 18
Rejestracja: sob maja 06 2006, 16:15
Lokalizacja: Tarnów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zych »

No to jak to jest z tymi skalami ? Im większa liczba tym model większy?
Nic z tego nie rozumiem :cry: Wiem że pojazdy 1:35 mają po ok 18cm a 1:72 10cm a jak to się ma np w skalach 1:400 lub 1:200 <- Okręty
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

model w skali 1:100 jest 100 razy mniejszy od oryginału
model w skali 1:25 jest 25 razy mniejszy od oryginau
itd
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
ODPOWIEDZ