Dzięcioły kontratakują!

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

Dzięcioły kontratakują!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

W tak pięknych okolicznościach przyrody...
I tego... I niepowtarzalnej...
Chciałbym zaproponować nowy sensowny temat ;-) .

Otóż z pewnym niepokojem patrzę na zbliżającą się ofensywę laserowego wycinania elementów kartonowych.
Nie jestem temu przeciwny; jak mawiał jeden z prezydentów: jestem za, a nawet przeciw. Jednak ta nowa fala może spowodować zmniejszenie liczebności dzięciołów, którzy sami wycinają części. Dlatego myślę, że każda idea popierająca dzięcioróbstwo jest cenna, bo zwiększy populację dzięciołów i zapobiegnie ich wyginięciu. Przecież nie chcemy, aby przyszłe pokolenia forumowiczów z żalem śpiewały „Dziś prawdziwych dzięciołów już nie ma”.
Ale do rzeczy.

Jednym z bardziej przydatnych wynalazków w modelarstwie kartonowym jest wycinanie tzw. metodą na dzięcioła (dla nowicjuszy: polega to na dziobaniu czymś ostrym (np.nożykiem) "miejsce w miejsce" i tym sposobem wycięcie części o dowolnym kształcie).
Nie wiem, czy Wujek Andrzej jest jej wynalazcą, ale pierwszy raz przeczytałem o niej w Jego relacjach.
Pomyślałem, że może znajdą się chętni do podzielenia się swoimi doświadczeniami w tej dziedzinie.
Nie jest to wątek konkursowy, ale może dobra będzie taka formuła, że każdy, kto ma ochotę wydziobie coś i pokaże to na zdjęciach wraz z opisem metody, narzędzi itp.
Wielokrotnie przekonałem się, że samo zdjęcie ładnie zrobionego detalu jest świetną inspiracją. Naoczny dowód, że można aż tak perfekcyjnie wykonać jakiś element jest bardzo motywujący do własnych prób.

Pomysł na taką „konkurencję” zrodził się po obejrzeniu relacji Wujka na innym forum. Zamieścił tam efekt swojego wycinania:
Obrazek

Niestety nie mam zgody Wujka na zamieszczenie tego zdjęcia, ale mam nadzieję, że się nie obrazi, bo w źródłowym miejscu już go nie ma.
Ponieważ zakładam ten temat, więc wypadałoby samemu coś wyciąć. Ja absolutnie nie czuję się dobry w tej dziedzinie, ale spróbowałem i mam nadzieję, że ktoś jeszcze się dołączy. Oto moje dziobanko:
Obrazek Obrazek Obrazek

Jako obiekt posłużyła mi standardowa „czcionka” Wingdings w rozmiarze 30 pkt wydrukowana z edytora tekstów. Podobne ikonki są w czcionce Webdings. Można w ten prosty sposób pozyskać obiekt do wycinania.
Ponieważ element jest mały więc używałem okularów ze szkłami +4D kupionymi na bazarze za 5 zł (pomysł z okularami również Wujkowy). Wycinałem to starając się utrzymać nożyk Olfy AK-3 pionowo. Najpierw nacinałem płytko, samym czubkiem ostrza tak, aby zrobić ślad. Dopiero potem poprawiałem, starając się przeciąć na wylot. Ja wycinam w stronę ostrza. Rękę z nożykiem starałem się trzymać w jednym miejscu, natomiast obracałem tekturkę. Patrząc na odwrotną stronę tekturki można sprawdzić, czy cały obrys jest wycięty.
Aby zapewnić pewne porównanie efektów proponuję wycinanie w tekturce o grubości 1 mm. Narzędzia i sposoby dowolne, jednak dobrze było by pokazać wycięty element oraz karton z którego go wycięto wraz z opisem.
Kto następny? W oddali już chyba słyszę puk, puk...
Nie dajmy się laserom! Nożyki w dłoń! :D
Moje modele: archiwum
Awatar użytkownika
Piotr K
Posty: 153
Rejestracja: śr sie 25 2004, 9:53
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr K »

Ciekawa propozycja...
Było już deskowanie, mikro gitara, a teraz dzięciołowanie.
...tylko skąd Ty masz na to wszystko czas ...
A tak na poważnie, to w moim odczuciu jesteś ostatnio jednym "z motorów" napędzających nasze forum. Tak trzymać :spoko:
pozdrawiam

Piotr
------------
W budowie HMS GRANADO 1:96 Shipyard
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Zgadzam sie :-) Syzyf znowu dowalil do pieca :-)
Awatar użytkownika
Fokstrot
Posty: 76
Rejestracja: wt lis 25 2003, 16:05
Lokalizacja: Zagłębie cebulowe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Fokstrot »

Można również używać igieł lekarskich - im cieńsza tym lepsza. Z tym, że igłą ładnie wytniemy element z kartonu, natomiast z tekturą może być problem - igła szybko się tępi.
W każdym razie i ta metoda działa.

pozdrawiam,
Bartek
"idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch"
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Skoro ktoś wywołał do tablicy Wujka - no to proszę bardzo, przechowuję jego pracę w moim archiwum. Prawda że kotek jest milszy niż rączka ;-)

Obrazek
Ewa
Posty: 113
Rejestracja: pn lut 09 2004, 20:02

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ewa »

No wiesz Jasiu ja tutaj zaglądam w nadziei ujrzenia Twojego kontrataku , a Ty fotkę Andrzeja wstawiasz :(
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

:lol: Ja jestem już ślepawy na takie maleństwa ! Ale niedawno Michał pokazał części "dzięciolone" przez parę dni:

Obrazek
dr Manfred
Posty: 420
Rejestracja: pn cze 27 2005, 19:41
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dr Manfred »

Mimo tego, że jestem 100% zwolennikiem ciętych laserowo części i ułatwiania sobie życia jak tylko się da, to jednka to co pokazaliście jest prawdziwą SZTUKĄ w modelarstwie !

Serdecznie pozdrawiam !
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Obrazek
I literki :D
Moje modele: archiwum
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Wykorzystam te technike do robienia masek z tasmy maskujacej do malowania.
Obawiam sie tylko, ze przy 'c' odloze AK-3 a wezme AK-47...
ODPOWIEDZ