*[Relacja/Budynki] Zamek Krzyżacki Gniew - GPM

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

*[Relacja/Budynki] Zamek Krzyżacki Gniew - GPM

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Witam,
postanowiłem pochwalić się postępami z prac nad Zamkiem Krzyżackim Gniew (GPM nr 900). Jest to dla mnie odskocznia od znużenia Migiem a jednocześnie prywatne odkrycie - spodobały mi się budowle!

Zamek ma wyglądać tak:
Obrazek

Na razie zbudowałem mury (nie runą, runą, runą - to echo...!):
Obrazek

- oraz fajne wieże:
Obrazek

Zamyśliłem się - tak one są fajne:
Obrazek

Ta najfajniejsza to tradycyjnie gdanisko...
Obrazek

- z niemieckiego Dansker czyli wieża sanitarna - właśnie ustaliliśmy z Inżynier Magdą, że dla rycerza w ciężkiej zbroi i na odległej placówce zasadniczą sprawą było planowanie albo nocnik... Zwraca uwagę stylowe wychylenie wież (zamek jest bardzo stary):
Obrazek

Na Wawelu gdanisko też jest ładne - jego elementem jest Kurza Stopka z piękną loggią renesansową (żeby sobie można było popatrzeć?):
Obrazek

To tyle. Zdjęcia lepszej jakości będą jak sfotografuję zamek w dzień. Musiałem się z Wami na gorąco podzielić tym co mam, bo może jutro zamek przerobię na Matsumoto Castle albo jakiś Kreml - bo ja wiem?
Pozdrawiam
TAD
Ostatnio zmieniony sob sty 21 2006, 19:24 przez tad, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 672
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Całkiem fajnie ci wychodzi ten modelik. Pare lat temu sklejałem go i z tego co pamiętam, nie było większych z nim problemów. Stoi sobie teraz dumnie mocno zakurzony na szafie i wyglada całkiem jak zabytek ;-)
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Awatar użytkownika
Jeta
Posty: 980
Rejestracja: ndz mar 02 2003, 13:12
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jeta »

jaca09 pisze:Bardzo ładnie ci to idzie.
A ja mam nadzieję, że nie poprzestaniesz na standardowym wykonaniu wycinanki z serii ABC ale zrobisz z tego makietę, jakiej nie powstydziłby się prawdziwy architekt :)
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

Re: [Relacja] Zamek Krzyżacki Gniew

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

tad pisze:Zamyśliłem się - tak one są fajne:
:lol: :lol: :lol:

Ekstra ten zamek. Gdzie Ty te wszystkie modele trzymasz? Co chwilę nowy model i nowa relacja.
Razem z Magdą jesteście chyba najbardziej płodną ;-) parą na tym forum. Niech Jej urlop trwa wiecznie.
:spoko:
Moje modele: archiwum
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Witam,
Pulpetto zamieść proszę zdjęcia Twojego zamku - chętnie wszyscy popatrzymy.
Jeta - myślałem o znacznej rozbudowie, ale już za późno na to. Początkowo chciałem robić krużganki na murach i inne rzeczy, ale teraz poprzestałem na wycinaniu tu i ówdzie okienek - więcej zrobię w samym zamku. To mój pierwszy budynek i dopiero poznaję rodzaj problemów związanych z takim modelarstwem.
Pozdrawiam,
TAD
Ostatnio zmieniony sob sty 21 2006, 19:26 przez tad, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
abi
Posty: 28
Rejestracja: pn wrz 27 2004, 9:07
Lokalizacja: Lublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: abi »

No proszę. Prawdziwy facet: buduje dom i to jaki, jeszcze drzewo i potomek i będzie komplet ;-)
A tak na serio. Podoba mi się to co robisz i gdybym spotkała gdziekolwiek ten model, rzuciłabym w diabły i Wodnika, i Korsarza i nawet bramę Wolińską na rzecz owego budynku. Mógłby być bardziej skomplikowany (chociażby jak Strzelno), ale i tak prezentuje się okazale. Tak czy inaczej będę śledzić relację i życzę powodzenia.
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Cześć,
kolejne zdjęcia - powstało kilka detali, w tym brama. Zamek jakoś dziwnie przypomina mi na razie rzymski obóz wojskowy - nie wiem czy to ja go tak widzę i fotografuję czy faktycznie coś jest na rzeczy. Co o tym sądzicie?
Pulpetto masz zdjęcia Twojego zamku?

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam,
TAD
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Witam znowu -
znalazłem piękną stronę o zamku gniewskim tutaj. Naprawdę jest co oglądać - nawet jeśli ktoś się nie interesuje budowlami.
A oto przykład zdjęcia:
Obrazek
aut. Thomas Walkowski

A tutaj jest inna strona bogata w dane historyczne dotyczące zamku.
Pozdrawiam,
TAD
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 672
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Myśle Tad, że nikt ci nie chce nic dopiekać, ot zwykłe pytanko ;-)
Jak obiecałem tak wstawiam zdjęcia modelu sprzed wielu lat. Musiałem go troche odkurzyć. Wygląda nie najlepiej, ale brak doswiadczenia i lata, które spędził na szafie swoje zrobiły.
A modelik faktycznie jest prościutki, taki właśnie, żeby rozpocząć swoją przygodę z modelarstwem w kategorii budowle.
Pozdrawiam

Obrazek Obrazek

Więcej fotek nie ma co wstawiać, bo szczegóły budowli będą widoczne w Twojej relacji, a moje fotki to tylko w kwestii poglądowej.
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Pulpetto dziękuję za fotki - ładny ten Twój zamek.
A teraz do rzeczy - wprawdzie wydaje mi się, że będę pisał o oczywistych sprawach i wolę pokazywać gotowe efekty niż w trakcie powstawania i "w środku brzucha", to jednak warto coś pokazać.

W wycinance zamku jest sporo okien - przewidziano je do wykonania na płasko - ale takie okienka wyglądają... - płasko.
Obrazek

A przecież mogą wyglądać tak - trochę ciekawiej prawda?
Obrazek Obrazek

To nic trudnego. Trzeba najpierw starannie wyciąć okienka (i nie uszkodzić środków o ile nie robimy własnych!) - ja robię to prawie zawsze nożyczkami kosmetycznymi. Skalpelem dobrze mi się wycina linie proste, ale w zakrzywieniach powstają strzępy. Nożyczkami kosmetycznymi robi się to idealnie i bardzo łatwo. Jest też o wiele bezpieczniej niż z użyciem skalpela...
Warto też wyciąć wnęki w tym cyndzelku u góry - tam się robiło takie ładne wnęki. Od spodu nakleiłem paseczki, żeby było lekkie oddalenie i przykleiłem tylną ściankę - pomalowaną i pobrudzoną.

Po wycięciu okleiłem okienka samodzielnie obrysowanymi na kartonie rynienkami (obwódkami?):
Obrazek Obrazek

Ze zdjęć wywnioskowałem, że te akurat okna mają proste, niepochylone parapety i wnęki, zatem odpada trudność żmudnego wklejania pochylonych obwódek. U góry ściany wyciąłem otworki i wkleiłem zaokrągloną rynienkę (gołąbki mają już gdzie wlatywać).
Nie ma się co przejmować tym, że u góry obwódki nie przylegają do ścianki - ważny jest parapet i boki - reszty naprawdę nie widać. Wszystko się maluje i zalewa szczeliny wikolem:
Obrazek Obrazek

Warto zapamiętać metodę z wikolem - gęsty potrafi świetnie wypełnić całkiem duże szpary. Trzeba go delikatnie wtykać w szczeliny czymś ostrym, bo chociaż po wyschnięciu nie widać go, pozostaje wyraźny matowy nalot na pobrudzonych powierzchniach.

I powstaje coś takiego - prawda, że ładniej?
Obrazek

Kilka uwag dla przyszłych budowniczych modelu. Wbrew pozorom przyklejenie murów do podstawy jest bardzo trudne. Niełatwo jest tu utrzymać linię prostą murów (bez fal) i ścisłe przyleganie do podstawy. Warto rozważyć dwie rzeczy:
- podklejenie dołu murów brystolem po białej stronie,
- zbudowanie pod podstawą nie tylko krzyżaka ale też ramy biegnącej dookoła - dzięki temu podstawa będzie prosta a murki będą przylegać,
- no i zawsze można je zmuszać do posłuszeństwa cyjanopanem...

Zabrudzenia robię stępionym ołówkiem B4 - rozmazuję to potem palcem.

Pozdrawiam,
TAD
Ostatnio zmieniony sob sty 21 2006, 19:36 przez tad, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ