Sposoby robienia śladów eksploatacji - pytanie

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

MeRa
Posty: 4
Rejestracja: sob lip 26 2003, 0:50
Lokalizacja: Sopot

Sposoby robienia śladów eksploatacji - pytanie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MeRa »

Witam. Jestem nowy na forum i modele sklejam dosc dlugo bo ok 10 lat ale tak naprawde nigdy sie do tego ie przykladalem i mozna powiedziec ze to nei bylo sklejanie tylko rozmazywanie kleju po kawalku plastiku ;) Mam pytanie. Jakie sa sposoby robienia śladów eksploatacji na czołgach samolotach itp. Chodzi mi o rysy,rdze zadrapanie itd. Jestem pcozątkujący wieć prosze sie nei śmiac ;-) Acha areografu nie posiadam bo to jest z tego co mi wiadomo dość drogie urządzonko wiec techniki tylko pędzlem ;) Z góry dzięki !
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 72
Rejestracja: czw kwie 17 2003, 2:00
Lokalizacja: New York

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marcin »

technika suchego pedzla. Nabierasz na jakis stary pedzel troszke farby na. braz i wycierasz pedzel prawie do sucha na jakes szmatce i dzabiesz po kolkach i pancerzu. Wszystko to praktyka. Oglondaj takrze stare zdiecia z sprzetem aby zobaczyc gdzie sa miejsca najbardziej brudne lub zdarte.
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

Witam Trojmiasto :lol: MeRa slady eksploatacji nic nie dadza jesli nadal bedziesz rozmazywal klej jak to sam nazwales :lol: To oczywiscie zart ;-) Moze jakies fotki Twoich modeli :?:
pozdrawiam
Obrazek
MeRa
Posty: 4
Rejestracja: sob lip 26 2003, 0:50
Lokalizacja: Sopot

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MeRa »

nie teraz juz nie rozmazuje kleju ;) wczesniej model skejalem w 2 h ;))))) teraz w 4 miechy tak wlasciwe to od niedawna tak sie wzielem za to pwoaznie . Co do modeli to nie moge przeslac zdjec :( ialem piekne B-26 B-29. P-51 i Spitfire'a wysiały sobie pod sufitem .... i kiedy byle remont w dzien kiedy mialem je zdjąc to dziadek powiedzial ze nie mogl czekac i je odciol ...... oczywiscie nie łapa ich miały bliski kontakt z podłogą ...... :( ateraz zabieram sie za M998 HMMV "Desert Patrol" Italieri ;) jak bedzie cos gotowego odrazu dam zdjęcia ;]
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

No pisalem , ze to zart :lol: A co do pytania to trudno mi powiedziec . Juz zapomnialem co tam kiedys kombinowalem przy pracy z pedzlem. Normalnie staram sie tego nie robic .Wole czyste modele ale czasami sie popelnia jak np.okopcenia od KM czy wydechu ale to juz Aerograf :roll:

Obrazek
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Co do tak zwanego brudzingu, to jestem początkujący. Jak do tej pory, praktycznie wykorzystałem tylko dwie metody - suchy pędzel oraz suche pastele. Suchy pędzel był już opisany, a pasteli za bardzo nie ma jak opisać - kupjesz kilka kolorów, czarny, odcienie szarości, brązów, rdzawe, ścierasz na papierze ściernym i pędzelkiem nanosisz pył. Później trzeba to pokryć lakierem, bo inaczej wszystko zostanie na palcach. Najlepiej pokrywać aerografem, ja także nie posiadam tego urządzenia i robię to bardzo delikatnie, rozcieńczonym lakierem.
W tej chwili chcę wypróbować inne zastosowanie suchej pasteli - podkreślanie linii podziałowych. Na witrynie modelarskiej znalazłem opis tego. Starte pastele miesza się z niewielką ilością wody i dodaje ze dwie, trzy krople płynu do mycia naczyń. Taka mieszaninka oprócz podkreślania linii może służyć, w nieco innych proporcjach ( mniej pasteli i kolory rdzawo-szare ) do zapuszczania brudzingu w zagłębione miejsca modelu jak np. wnęki podwozia. Akurat tą metodą pobrudziłem swego X-winga i muszę przyznać, że jestem zadowolony z efektu. Aha, ta metoda wymaga by podłoże, na które siękładziebrudzing było nie-wodne, czyli akryle odpadają, chyba, że przed brudzingiem da się warstwę jakiegoś lakieru olejnego, ja wszystko pokryłem Sidoluxem.

gulus brudas
Awatar użytkownika
ergie
Posty: 158
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:23
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ergie »

Moje najnowsze doswiadzczenie to ZIS 5 w skali 1/87 razem z minidioramą. Przystępowałem do tej pracy z duszą na ramieniu, ale się udało. Wszystkie cieniowania, ślady błota, rdzy i kurzu wykonałem pędzelkiem. Wyszło całkiem całkie. Jedna ważna rzecz, nie bać się i nie trzymać zbyt kurczowo jednego koloru. Najlepiej w jakimś pojemniczku po "kropelce" kilku kolorów. Np. przy robieniu błota kolor piaskowy, szary i ziemisty. Teraz pędzelkiem, którym będziemy malować, mieszamy kolor i lekko nanosimy na model. Trzeba w tym nabrać wprawy, a pod ręką mieć jakąś szmatkę do przecierania nadmiaru farby.
Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Trzeba w tym nabrać wprawy, a pod ręką mieć jakąś szmatkę do przecierania nadmiaru farby.
Z tego, między innymi powodu preferuję brudzing oparty na wodzie, jako rozcieńczalniku, niektórzy robią to na terpentynie, albo na rozpuszcalnikach nitro.

gulus, jak to wodnik
Awatar użytkownika
ergie
Posty: 158
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:23
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ergie »

Szmatka do przecierania przydaje sie też przy farbach wodnych
Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

No tak, bez szmatki ani rusz i nie tylko przy modelowym brudzingu.

gulus przed odkurzaniem
ODPOWIEDZ