Czy my kochamy faszystów - polemika

Hyde Park czyli "magiel" ale w granicach rozsądku

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

Czy my kochamy faszystów - polemika

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Witam,
właśnie przeczytałem artykuł pod tym tytułem ze starej Skrzydlatej Polski (2/2005). Jeden pan napisał tam, że nie ma nic złego w tym, że Polacy masowo kleją samoloty, którymi naziści gnębili naszych prozdków. I że ponoć na wystawy zagraniczne Polacy jeżdżą z modelami niemieckich samolotów wojennych a nie z polskimi konstrukcjami i że tak nas widzi świat. Generalnie nic w tym złego, ale wstyd - jego zdaniem.

A niby dlaczego wstyd? Raz, że te niemieckie samoloty są naprawde ładne - tak samo jak japońskie, które mają ogromną rzeszę fanów. Pomysłowość niemiecka jeszcze długo się odbijała czkawką po wojnie innych krajach. Sam się przyłapałem na bawieniu się moim stukasem po tym jak go kleiłem.

No i dwa - faktycznie pomyślałem - co ty robisz facet? Takimi samolotami Niemcy zabijali ludzi! Odłożyłem model na półkę i cienko sobie wytłumaczyłem, że kręci mnie samolot a nie naziści.

A trzy - do pewnego czasu nie było niemieckich konstrukcji na krajowym rynku modelarskim - projekty były zabronione (czy jakoś tak). Powstała luka i głód które naturalnie zassały wszystko niemieckie co potem wypuszczono na rynek. Zaczęto to kleić - często się to pojawiało i się podobało (na zasadzie częstego obcowania).

A po cztery - to ile było tych fajnych konstrukcji polskich? Mało. A ile ich wydano (porządnie i ciekawie)? Jeszcze mniej. Dopiero od niedawna jeden wydawca rozpoczął chwalebne wypełnianie luki (mam nadzieję, że kupujecie jego modele...).

Tak więc uznałem, że nie ma wielkiego wstydu w klejeniu niemieckich konstrukcji wojennych - 60 lat po wojnie można mieć do tego pewien dystans i brać sprawę pod kątem modelarskim a nie ideologicznym.
Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam,
TAD
Awatar użytkownika
Sebastian B.
Posty: 288
Rejestracja: czw gru 23 2004, 13:35
Lokalizacja: Tichau

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sebastian B. »

Coś w tym naprawę jest messer ,sztukas, tygrys , u-boot , Bismark, Yamato ,wszystko to jakoś kręci modelarzy, nie uważam tego za złe, ale bardziej zastanawiam się skąd się bierze ta fascynacja , nawet młodego pokolenia które nie pamięta tych braków w modelarstwie .
Teoretyk ostatnio...
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Troche stary temat, na PWM-ie byla prowadzona polemika z autorem tego artykułu, który bardzo szybko sie obraził na wszystkich i dosc szybko forum opuścił...
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Po pierwsze temat raczej do Pogaduszek, po drugie to były piękne maszyny, po trzecie wszystkie (poza małymi wyjątkami) czołgi, samoloty, okręty kogoś zabijały.

gulus
dr Manfred
Posty: 420
Rejestracja: pn cze 27 2005, 19:41
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dr Manfred »

Mój ojciec opowiadał mi, że kiedy w latach 70 w "Czuj-Czynach" czyli Składnicach Harcerskich pojawiły się przez moment plastikowe modele samolotów z czarnymi krzyżami na skrzydłach i sfastykami na statecznikach, trochę go to drażniło ! Nie dziwię się mu, gdyż urodził się tuż po II w. ś. i (co jest zrozumiałe) w narodzie polskim była silna nienawiść do narodu niemieckiego. W takim duchu też upływały lata jego dzieciństwa. Wtedy w dzieciencych zabawach na podwórkach dobrzy byli Polacy a źli Niemcy. Zresztą nawet gdy byłem w przedszkolu (początek lat 80-tych), zawsze gdy bawiliśmy się w wojnę, to "strzelaliśmy" do Niemców!
Jeśli zaś chodzi o modelarswo, mnie także bardziej pociągają konstrukcje Niemieckie zarówno lotnicze jak i pojazdów pancernych. Niemiecka pancerka podoba mi się głównie ze względu na malowanie. A duża różnorodność tych konstrukcji spowodowana jest (co wszyscy wiemy) wielkimi nakładami finansowymi na nowe konstrukcje broni, jakie powstawały w III Rezszy.

Pozdrawiam!
dr Manfred
Posty: 420
Rejestracja: pn cze 27 2005, 19:41
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dr Manfred »

Zgadzam się z Tobą Gulus !
Niestety znaczna większość tych pięknych miniatur, to modele maszyn do zabijania!
stillman
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 20 2004, 19:36
Lokalizacja: WMG

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stillman »

Modelarze nie ciągną do swastyk czy krzyży, lub czerwonych kółek czy gwiazd. Modelarze ciągną do maestrii technicznej jaką prezentowały te maszyny w skali 1:1 a teraz oddawana jest ona w skali nieco mniejszej.

Polska mysl techniczna kończyła się zazwyczaj na wczesnych prototypach, z małymi acz wyjątkami.
Mamy Łosia, Karasia, P11 i parę jeszcze innych ale to raczej za mało by brylować w towarzystwie znacznie lepiej pod tym względem rozwiniętych państw.
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

No to ruskich tez nie wolno budowac, bo przeciez tez nas krzywdzili. A szwedzkich? Bron Boze! Na Amerykanow tez by sie cos dalo znalezc i Angoli od razu tez. W ogole ta bron jest taka zla bo robi ludziom ku-ku. Pozostaje nam klejenie podpasek chyba.
Awatar użytkownika
Seweryn
Posty: 240
Rejestracja: śr paź 15 2003, 13:42
Lokalizacja: Ustroń
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Seweryn »

Co do maszyn do zabijania, to czy pojedyńczy niemiecki Me 109 zabił więcej ludzi niż np. pojedyńczy B-17?
Seweryn Obrazek
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Seweryn - słusznie. Ale w grę wchodzi takie akurat urobienie opinii publicznej w naszym kraju: Niemcy be - Amerykanie cacy.
Co do tego, że nie ciągnie do krzyży i swastyk - no nie wiem. jakoś moja Avia z przed lat nie podobała mi się tak samo jak analogiczny samolot w malowaniu niemieckim. Na pewno jest w nas jakaś przekorna fascynacja tym, co złe, straszne albo służyło złu.
TAD
ODPOWIEDZ