Bunkry- dokumentacja, plany, szkice poszukuję*

budowle, modelowanie przestrzeni i wnętrz.
Broń, figurki oraz modele SF

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
torp

Bunkry- dokumentacja, plany, szkice poszukuję*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: torp »

Witam.Tym razem poszukuje wszelkich informacji w temacie bunkrów.Czyli jak wyglądały z zewnątrz i wewnątrz, oraz jak je budować i z czego na dioramach w skali 1/35.
Z góry dzięki za pomoc.
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Witaj,
chyba powinieneś konkretnie określić o jaki bunkier Ci chodzi, bo różnice są ogromne - choćby w skali Polski. Ja mam pewne pojęcie o zespole fortyfikacji w Węgierskiej Górce, o ich budowie, historii powstania i przebiegu walk, zdarzeniach w ich trakcie i ludziach tam obecnych - aż do ich dzisiejszego stanu. Ale umocnienia w WG różnią się zasadniczo np. od tych na Pomorzu a zbliżają się do tych w okolicach Pszczyny i Śląska w ogóle. Że już nie wspomnę o tym jak różne były wojenne budowle innych państw. Sumując - pytaj o konkrety - w necie jest także mnóstwo stron hobbystycznych i znajdziesz w zasadzie wszystkie polskie umocnienia.
A jeśli chodzi Ci o wykonanie jakiegokolwiek bunkra to weź sobie wydanie Wilczego Szańca z GPMu - to daje jakiś tam pogląd jak należy budować same budynki (nic nie mówi o najważniejszej sprawie czyli lokalizacji).
Pozdrawiam,
TAD
torp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: torp »

Chodzi mi o "lekkie" bunkry wyposażone tylko w broń ręczną (jkaieś karabiny, ręczna broń przeciwczołgowa itp). Bunkry typu np do ochrony mostu, coś małego i skromnego.
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Torp - wszystkie bunkry (raczej schrony bojowe fachowo mówiąc) w specyficznej grupie warownej Węgierskia Górka, ośrodkach Korbielowa, Przyborowa i Krzyżowa (linia umocnień przejścia od Zwardonia), wreszcie Bystra, Jordanów i Raba były właśnie małymi obiektami - najcięższą bronią były armaty ppanc. kal 37 mm. Wielką nowością, utrzymywaną w tajemnicy i udostępnianą żołnierzom pod ścisłym rygorem były ręczne rusznice ppanc. polskiej produkcji. Jak widzisz odpowiadaja one Twoim oczekiwaniom. Natomiast nie słyszałem, żeby takie schrony broniły mostów - raczej przepraw na rzekach. Odnośnie czegoś małego - nawet obiekty przeznaczone dla kilkunastu żołnierzy były w efekcie dość duże (grubość ścian i stropów i skomplikowanie pomieszczeń w celach ochronnych) - być moze zatem Ciebie interesują ziemne umocnienia polowe a nie schrony? Tutaj znajdziesz coś o małych schronach niemieckich w obrębie wiekszej grupy warownej, a tutaj masz coś o typowych (choć nieco zmodyfikowanych) obiektach budowanych w Polsce tuż przed wojną (przykład WG).
Pozdrawiam,
TAD
ODPOWIEDZ