*[Relacja/Okręt] IJN Yamato ( Kartonowy Arsenał 3-4/99 )

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Robert Betcher

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert Betcher »

Czy możesz opisać ten przyrząd?
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

Oczywiście, że mogę. Moje przyrządy są proste jak budowa cepa :D i można je samemu zrobić domowym sposobem.
Najpierw należy się zorientować jakie wymiary mają mieć ogniwa... W/g moich wyliczeń ogniwa powinny mieć w środku 1 mm x 3 mm i drut 0,6-0,7 odchyłki około 0,3-0,4 mm nie mają istotnego wpływu na wygląd w skali 1:200 i na etapie "nie zawodowego zboczenia" są do przyjęcia dla oglądającego.

Do swojego modeli użyłem drutu miedzianego 0,7 mm i dwóch "pręcików" drut do spawanie blachy nierdzewnej 1,2 mm jako narzędzia długości około 20 cm. Drut do spawania blachy nierdzewnej jest twardy i ciężko go wygiąć a także obciąć. Dlatego trzeba mieć dobre mocne obcęgi do cięcia.

1. Sklejenie dwóch pręcików razem. Można użyć cyjanopodobnych klejów...po prostu skleić dwa pręciki.

2. Nawijamy drut miedziany 0,7 ciasno jeden zwój przy drugim tak jak na fotografii.
Obrazek

3. Do rozcięcia drutu używam zwykłego wkładu do nożyka tapeciarskiego i młotka. Rozcinam partiami po 15-20 szt.
Obrazek
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

4. Następnie rozcięte elementy ściągam z pręcików i tnę dalej aż rozetnę wszystkie trzemiona. Pręciki mogą się, a nawet na pewno zostaną rozcięte przez nóż ale będą mogły być wykorzystane dalej bo nie ulegną uszkodzeniu.
Obrazek

5. Jak rozetniemy to pozostaje tylko zacząć łączyć to wszystko. Do tego celu będą nam potrzebne pinceta i obcążki (mogą być takie jak na fotografii) potrzebne do zacieśnienia ogniw tak aby nie było widać szczeliny.
Obrazek
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

6. No i zaczynamy łączyć. Oto pierwsze ogniwo. Drobna szczelinka widoczna jest tylko na białej kartce po pomalowaniu znika. Idealnie było by rozcinać strzemiona tam gdzie nachodzi jedno i drugie ale po 15 latach przerwy mój przyrząd mi zaginął i nie mogłem go znaleźć. Jak zrobię nowy to na pewno pokaże na forum....ale to wymaga czasu i chęci....a na razie nie widzę tego pierwszego :zeby:
Obrazek

7. No przy odrobinie wprawy i nabraniu precyzji i pomalowaniu mamy efekt w postaci łańcucha pomalowanego farbą humbrol Polished steel
Obrazek
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
Jeta
Posty: 980
Rejestracja: ndz mar 02 2003, 13:12
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jeta »

Vivit a co byś powiedział na wklejenie do ogniw łańcucha rozpórek? Wtedy byłby to naprawdę okrętowy łańcuch kotwiczny. Jest to zasadnicza różnica między łańcuchami kotwicznymi a wszystkimi innymi.
Awatar użytkownika
Roinok
Posty: 221
Rejestracja: pn gru 08 2003, 18:27
Lokalizacja: Nowogard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roinok »

Vivit pomysłami to Ty sypiesz jak z rękawa. Powinno Ci się przyznać tytuł najlepszego pomysłodawcy roku. Dawaj więcej takich wspaniałych pomysłów. I dzieki za podzielenie sie nimi
www.roinok.vip.interia.pl
powrót do żagli
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

Panowie mam ogromną prośbę do osoby, która posiada ten egzemplarz modelu i chciała by mnie poinforamować o następujących częściach.
Stwierdziłem brak a w zasadzie niewystrczającą ilość elementów oznaczonych numerami,
122,147. Nie wiem czy gdzieś mi się zapodziały czy poprostu ich brakuje. Jak ktoś by mógł sprawdzić ile ich jest na arkuszach to by sprawe załatwiło.
Z góry dziękuje.
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
piotrec
Posty: 166
Rejestracja: pt lis 28 2003, 13:19
Lokalizacja: Ostrołęka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piotrec »

w swoim egzemplarzu znalazlem 44 cześci z nr 122 oraz 5 z nr 147
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

Dzięki panowie. No to się potwierdziło...
Brakuje 2 szt. części 122 :( i o dziwo za dużo o jedną część 163....ciekawe skąd taka rozbierzność.

Tak Yamato wchodzi w przed ostatnią fazę - montaż wszystkiego na kadłubie. Potem się zostanie tylko faza końcowa olinowanie i relingowanie całego okrętu. Mam nadzieje że pod koniec marca wejdzie do służby. :)
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

Dobra dobra Wy se tu o listkach czy bambusach, ja już na pokład coś kleje a tu widzę takie braki w głównym elemencie.....ojjjjjjj zostawiłem to bo mi się znudziło i zapomniałem....ajjjjj a tu tyle dłubaniny :shock:
No żeby mi się tylko termin nie wydłużył :evil:
Szybko zarobiłem tylną wieżę ....
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
ODPOWIEDZ