[technika] Instrukcja do ogniw QNIA (na przykładzie 4tp)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1050
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 123

[technika] Instrukcja do ogniw QNIA (na przykładzie 4tp)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

NIE KASOWAĆ :)

Ponieważ kilka osób chyba jednak klei gąsienice przeze mnie rysowane, aby rozwiązać ostatecznie problemy z cyklu "Jak to zrobić", spróbuję pokazać na przykładzie kolejnych ogniwek (tym razem do 4tp lub inaczej pzinż 140) jak to QŃ robi w wersji obrazkowej z komentarzem.

Drukować ogniwa najlepiej na 120 g papierze do drukarki. W przypadku dużych ogniw (KW, Tygrys itp.) można na brystolu, małe (7tp, 4tp) najlepiej na zwykłym 80 - 100g.

1. Wycinamy ogniwa. Proste nie? :) Ale tylko po zewętrznej + miejsca łączenia ogniw. Nie wicinamy otworów wewnętrznych!!!

Obrazek

2.Formujemy ogniwa jak na zdjęciu (i we wszystkich dotychczasowych instrukcjach).

Obrazek

3. Sklejamy, zawsze na drucie w miejscu osi.

Obrazek

4. Przyklejamy wszystkie żeberka pionowe. W większych gąskach robię to z tektury 0,5 mm, te są z biletu mpk (0,2-0,3 mm). Z reguły trzeba je dorobić samemu :))

Obrazek

5. Przyklejamy grzebienie antypoślizgowe. Czasami robię to przed pionowymi żeberkami (np. w Tygrysie Królewskim). To wynika jednak z budowy ogniwa i każdy musi sam się zastanowić jak mu wygodniej.

Obrazek

6. Następny punkt programu to malowanie Wikolem rozcieńczonym 1:1 wodą. To usztywni ogniwa i pozwoli swobodnie wyciąć pokazane na obrazku wszystkie otwory wewnątrz ogniwa, co oczywiście robimy gdzieś po 24 godzinach od malowania - musi to przecież wyschnąć :)
Te ogniwa robiłem w wersji hardcorowej, tzn. bez wikolu. Można zęby połamać ze zgrzytania i ...urywania. Dla pokazania skali problemu z boku kawałek linijki.

Obrazek

Drugie ogniwo ma już element ostateczny, czyli zęby od strony wewnętrznej. I to już koniec, nie licząc oczywiście malowania. A to opisałem dokładnie ze zdjęciami w mojej relacji z T-34.

Na koniec ostatnie zdjęcie zpołączonymi 2 ogniwami.

Obrazek

Miłej zabawy.

Ps 1. Oprócz sklejalności nowego projektu chciałem sprawdzić, czy te małe ogniwka dają się zrobić, bo tak małych jeszcze nie sklejałem.
Jak widać są one sklejalne :) :) :) :)

Ps2. Pancerniak, na dniach możesz się spodziewać gotowych ogniw do 4tp. Jak widzisz surówkę już skleiłem, została mi jeszcze namiastka instrukcji.
Zamieściłem to w odrębnym wątku, a nie w twojej relacji, żeby inni też mogli to łatwo znaleźć.
Ostatnio zmieniony pt wrz 02 2005, 10:14 przez QN, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

No, Adaś, zacznij zbierać na stomatologa, bo ja bym zaczął, jak zobaczyłem te ogniwka do Twego 4TP. Zęby zedrzesz na amen od zgrzytania.

gulus
Obrazek
Awatar użytkownika
Jeziorek
Posty: 118
Rejestracja: pt mar 11 2005, 15:51
Lokalizacja: Kalisz(<_>)Sieradz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jeziorek »

Skoro o ogniwkach mowa, to ja też się pochwalę.

Jest to próbne klejenie ogniwa do Pantery w skali 1:16. Zaznaczam, że próbne i po tym była mała poprawka (ostroga jest trochę za płytka), ale nie mam cyfraka, więc na razie brak aktualnej fotki.

Trzeba jeszcze trochę "powikolować", pomalować i będzie OK.

Obrazek
Na warsztacie:
7TP - Mirage Hobby - 1:35
Panzer IV F2 - Italeri - 1:35
Wznowiony Panzer IV D - GPM - 1:16
Awatar użytkownika
Budowlaniec
Posty: 44
Rejestracja: wt gru 21 2004, 9:32
Lokalizacja: Tarnogród

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Budowlaniec »

Dzięki za tak szczegółowy opis QN. Niettety Gulus może mieć rację - doświadczenia w składaniu gąsienic nie mam żadnego a tak opracowane ogniweka mogą mnie odprowadzić do ... . Ale w końcu sam chciałem. przynajmniej zbaczcę jak to jest, a że przy tym trochę k... pójdzie to już inna sprawa ;)
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Ale za to jaki efekt będzie. Gąsienice robione przez QN są jak prawdziwe.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1033
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 19

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

QN jeśli to nie problem to ja bym bardzo prosił o plik z gąsieniczkami do TP4. No też go mam i pewnie go skleję.

Z góry dziękuję!!
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 460
Rejestracja: pt lis 28 2003, 22:20
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pablo »

Podziwiam Was jak robicie te gąsiennice :shock: , dlatego ja wybrałem pływające ;-) .
ODPOWIEDZ