F14 TOMCAT MM moja pierwsza relacja z budowy

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
yaa
Posty: 206
Rejestracja: pt paź 31 2003, 17:50
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: yaa »

Zdecydowanie tak. To nawet nie sa ekrany cieklokrystaliczne, tylko wyswietlacze katododowe czyli wersja uproszczona zwyklego szklanego kineskopu. To co wydawca zadrukowal w miejscu wyswietlacza na zielono, sugerowalbym zaciemnic do prawie czarnego. Mika moze dac fajny efekt, bo bedzie dawala "szklany" odblask, a jednoczesnie jest ciemna. No chyba, zwe DonRycho planuje przedstawic awionike w trybie "standby" z wlaczona i podswietlona aparatura :)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
DonRycho
Posty: 130
Rejestracja: wt maja 03 2005, 12:10
Lokalizacja: Redło

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: DonRycho »

Ekrany w tej wersji samolotu są analogowe, rzeczywiście raczej nie powinny być zielone. Nie zmieniłem jednak tego, nakleiłem cieńki płatek miki aby uzyskać efekt szklanego odblasku. Płytkę miki nakleiłem przy pomocy Pattexu. Próbowałem różnych klei (Hermolu, Minutexu, SuperGlue) ale tylko on dał równą powierzchnię pod miką, nie zmieniając za bardzo koloru pod spodem. Cięcie miki jest proste, ostra Olfa, kilkukrotne delikatne przeciągnięcie załatwia sprawę. Wycięty element o grubości 0,2mm rozłupuję na kilka cieńszych płatków.
Na zdjęciu widać naklejony płatek bezpośrednio na powierzchnię papieru.
Obrazek Obok widać dużą płytkę miki, ma lekko słomkowy kolor
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Awatar użytkownika
DonRycho
Posty: 130
Rejestracja: wt maja 03 2005, 12:10
Lokalizacja: Redło

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: DonRycho »

Kolej przyszła na Panel RIO. Właściwie większość elementów wymaga korekty.
Część nr 60 najlepiej rozciąć na elementy i skleić. Klejenie giętej nie wychodzi, poprostu brakuje materiału.
Część 61 po sklejeniu jest lekko za szeroka, nie wchodzi w część 64.
Część 62 ma za długie listki, z których tworzy się walec. Należy przyciąć ok. 0,5mm na stronę.
Fotel pilota klei się dobrze, po rozwiązaniu zagadki jaką jest formowanie siedziska fotela cz.84. Sposób klejenia chyba poprawny pokazuję na rysunku. Przy fotelach wystąpiły elementy zwijane w rulonik. Papier natychmiast się rozwarstwia. Ponalowanie ratuje trochę sprawę.
No cóż moje eksperymenty z miką nie znalazły akceptacji, nikt tego nie skomentował. Trudno panele już takie zostaną, może jeszcze "oszklę" przyrządy.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
The Cold Judge

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: The Cold Judge »

Witam.
Przepraszam, ze Ci namieszam w watku, ale chcialem zadac Ci pare pytan.

1) Jakiego kleju używasz ?
2) Czy uzywasz jakiejs strzykawki lub czegos podobnego aby ten klej nakladac?

Pozdrowienia
TCJ
The Cold Judge

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: The Cold Judge »

The Cold Judge pisze:Witam.
Przepraszam, ze Ci namieszam w watku, ale chcialem zadac Ci pare pytan.

1) Jakiego kleju używasz ?
2) Czy uzywasz jakiejs strzykawki lub czegos podobnego aby ten klej nakladac?

Pozdrowienia
TCJ
Chodzi mi o klej stosowany do fotela.
Awatar użytkownika
DonRycho
Posty: 130
Rejestracja: wt maja 03 2005, 12:10
Lokalizacja: Redło

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: DonRycho »

Do klejenia drobiazgów używam kleju Pattex express i Super Glue. Elementy, które nie wymagają przymiarek i bardzo drobne to jednak Super Glue. Zamykanie papierowych "puszek", elementy, których położenie trzeba korygować, bądź poprawiać kształt to Pattex
Narzędzia to wykonane z drutu ze stali nierdzewnej proste szpatułki. Stal nierdzewna dobrze się spisuje przy Super Glue. Nie koroduje i łatwo ją oczyścić. Kropelkę Kleju nanoszę na łopatkę i dopiero na detal. Jest to ważne przy Super Glue, który potrafi wylać ze swojego aplikatora niespodziewanie dużą ilość kleju. Super Glue zawsze przechowuję pionowo.
Obrazek
Pozdrowienia :okularnik:
The Cold Judge

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: The Cold Judge »

Wielkie dzieki za wyczerpujaca odpowiedz :D
pozdrowienia TCJ
Awatar użytkownika
yaa
Posty: 206
Rejestracja: pt paź 31 2003, 17:50
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: yaa »

DonRycho pisze: No cóż moje eksperymenty z miką nie znalazły akceptacji, nikt tego nie skomentował. Trudno panele już takie zostaną, może jeszcze "oszklę" przyrządy.
Jakto nie spotkaly sie z akceptacja? Wg mnie wyglada to bardzo fajnie. Zreszta napisalem to zanim jeszcze nakleiles te plytki z miki. Jedyna moja uwaga jest taka, zeby jeszcze ciut pociemnic karton przed naklejeniem plytki z miki. Chcac jak najbardziej przyblizyc sie do oryginalu, wszystkie ekrany powinny byc jeszcze nieco ciemnijsze. No ale teraz to juz po jablkach. Efekt jest i tak bardzo fajny i natruralny.

Pozdrawiam.
kl-9

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kl-9 »

cdo to jest ta mika i z kąd to można wziąść bo nie za bardzo wiem :oops:
ODPOWIEDZ