[relacja] Diorama z Powstania Warszawskiego

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 672
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

[relacja] Diorama z Powstania Warszawskiego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

NIE KASOWAĆ - prosiem bardzo
Powstanie Warszawskie fascynowało (i fascynuje nadal) mnie od dawna. Zwłaszcza walki batalionów "Zośka" i "Parasol", a to za sprawą książki Aleksandra Kamińskiego pod tytułem ;-) "Zośka i Parasol". Wielokrotnie nachodził mnie pomysł zrobienia dioramki z tamtego okresu. Planów było wiele, w końcu, całkiem niedawno, poszukując fotek powstańczych czołgów, otrzymałem kilka od Snajpera (dzięki). Na jednej z nich widać rozbity pociskiem armatnim Pantery bunkier na Gęsiówce.

Obrazek

Myślę sobie, to jest to. I wziąłem się do roboty.
Dodam jeszcze, że dioramka będzie w skali 1:72. Głównym bohaterem, obok widocznego bunkra, będzie powstańcza Pantera i kilku harcerzy-żołnierzy.
Na razie nie mam jeszcze czołgu (w Radomiu niestety jest to towar deficytowy), ale zanim zrobie resztę, to w jakiś sposób się w niego zaopatrzę.
Zacząłem od bunkra. Najpierw zrobiłem tekturowo-sklejkową formę. Pomiędzy ścianki wkleiłem kawałki sklejki, które po zalaniu gpisem i usunięciu ich, zrobią ładne otworki strzelnicze i drzwi do bunkra. Następnie całość w środku wysmarowałem oliwką maszynową, co by się gips nie przyklejał do ścianek. Zalałem szpachlą gipsową. Po dwóch dniach usunąłem tekturę, a efekty widać na zdjęciach. Teraz pozostaje mi nanieść fakturę cegieł (widocznych na zdjęciu powyżej). Makabra, bo cegła w mojej skali to jakieś 3x1 mm.
A, i jeszcze zmajstrowałem podstawkę. Jakieś 20x20 cm, w środku jako zapełniacz styropian, na wierzchu szpachla gipsowa. Z góry maźnięte na szaro, jako podkład.
Na razie tyle. Jak coś więcej zmontuje, to na pewno pokażę.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony pt wrz 02 2005, 11:55 przez pulpetto, łącznie zmieniany 1 raz.
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Awatar użytkownika
yaa
Posty: 206
Rejestracja: pt paź 31 2003, 17:50
Lokalizacja: Radom

Re: [relacja] Diorama z Powstania Warszawskiego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: yaa »

pulpetto pisze: Na razie nie mam jeszcze czołgu (w Radomiu niestety jest to towar deficytowy)...
Ano niestety... Nie pozostaje nam nic innego jak kupowac przez internet. Albo smigac do wawki bo byle puszeczke z farba :-? Chyba, ze masz jakies sprawdzone zrodelko gdzies blizej. A pomysl z dioramka calkiem fajny. Sam bylem pod wielkim wrazeniem tworczosci Kaminskiego. Skad zamierzasz wziac figurki Zoski, Rudego i calej reszty?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 672
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

Re: [relacja] Diorama z Powstania Warszawskiego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

yaa pisze: Skad zamierzasz wziac figurki Zoski, Rudego i calej reszty?
Figurki w skali 1:72 mam z zamierzchłych czasów młodości, kiedy można było sobie kupwać całe "armie" w tej skali. I na ochotnika zgłosiło sie kilku żołnierzy byłej armii niemieckiej, którym po pomalowaniu mundurów, będzie trzeba domalować opaski powstańcze.
A Zośka i Rudy, to w tym czasie niestety juz tylko nazwy kampani czy plutonu. Wcześniej wymienieni zginęli w trakcie okupacji: Rudy (Jan Bytnar) - zamęczony przez Gestapo, odbity w słynnej akcji pod Arsenałem, nie wytrzymał wcześniejszych kaźni; Zośka (Tadeusz Zawadzki) - zginąl w akcji w Sieczychach.
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Awatar użytkownika
yaa
Posty: 206
Rejestracja: pt paź 31 2003, 17:50
Lokalizacja: Radom

Re: [relacja] Diorama z Powstania Warszawskiego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: yaa »

pulpetto pisze: Wcześniej wymienieni zginęli w trakcie okupacji: Rudy (Jan Bytnar) - zamęczony przez Gestapo, odbity w słynnej akcji pod Arsenałem, nie wytrzymał wcześniejszych kaźni; Zośka (Tadeusz Zawadzki) - zginąl w akcji w Sieczychach.
No tak, faktycznie... :oops: Pomylilem religie ze sportem... ;-)
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 672
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Ciąg dalszy mojej walki z ... plastikiem.
Figurki żołnierzy. Mają jakieś 2 centymetry i troszke, i trzeba ich pomalować. Nie jestem niestety specjalistą od malowania takich małych ludzików. To co przedstawiam pod spodem to stan na dzień dzisiejszy. Dojdą jeszcze poprawki i najważniejsze, przeobrażenie kilku z pokazanych poniżej niemiachów w Powstańców. Dokonam tego przez domalowanie opasek powstańczych.
A i zapomniałbym. Przedstawienie moich żołnierzy. W wersji niemieckiej nazywają się oni tak:
od góry od lewej leżą: Hans 1, Hans 2, Hans 3.
w rzędzie dolnym od lewej leżą: Hans leżący na brzuchu, Hans poddający się, Hans troche nieżywy. ;-)
A oto fotka:

Obrazek
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Przyznać musze że Hans wyszedł bardzo ładnie, wprawdze nie tak ładnie jak Hans ale do takiego porządnego Hansa też mu niedaleko.

Pozdrawiam
galwani
Posty: 731
Rejestracja: pn sie 30 2004, 21:30

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: galwani »

pulpetto pisze:, Hans troche nieżywy.
:haha:

bardzo ladnieci idzie.... szczegolnie ten bunkier mi sie podoba :) kilka razy probolwame uzywac gipsu ale przy tak cienkich sciankach lubił sie kruszyc... uzywasz takiego zwyklego szarego czytego bialego szpachlowego?
pzdr :)
Mądry ustępuje głupiemu! Smutna to prawda; toruje ona głupocie drogę do opanowania świata.
Marie von Ebner-Eschenbach
Awatar użytkownika
yaa
Posty: 206
Rejestracja: pt paź 31 2003, 17:50
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: yaa »

kat666 pisze:Przyznać musze że Hans wyszedł bardzo ładnie, wprawdze nie tak ładnie jak Hans ale do takiego porządnego Hansa też mu niedaleko.

Pozdrawiam
E tam... najlepiej to Hans wyszedl...

A co do przerobiania Hansa na Zoske (tak, wiem, Bytnar juz nie zyje, ale co, przeciez Hans tez nie zyje ;-) ), to opaski powstancze swoja droga, ale dobrze by bylo, zebys cos tez z ich kaskami zrobil. Bo te gebelsowskie IMO, sa za bardzo charakterystyczne. A tak w ogole to fajnie.

W sumie to moze jednak Hans lepiej wyszedl?

Pozdrawiam.
Chester

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Chester »

W niemieckim kasku i MP-40 w reku troche podejrzani z nich powstancy :)
Ale zawsze mozna powiedziec ze to zdobyczne.
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 672
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Galwani: używam szpachli gipsowej białej, schnie wolniej i można ja formować, upychać, itd.

yaa: wydaje mi się, że w Powstaniu używali tego co się zdobyło, a biorąc pod uwagę fakt zdobycia magazynów mundurowych trzeba przyjąć, że takich właśnie hełmów, kasków, furażerek używali powstańcy. Widać to również na zdjęciach z tamtego okresu. Na hełmach (czasami) też były namalowane lub nałożone opaski.

Chester: zdobyczne, jak najbardziej.

Pozdrawiam
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
ODPOWIEDZ