Współczesne pociągi bojowe

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderatorzy: kartonwork, kierownik

Sławomir Bloch

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sławomir Bloch »

Kolego Grzegorzu!
Co prawda jestem zagorzałym pancerniakiem ale o współczesnych pociagach pancernych nie wiedziałem absolutnie nic sądząc, że to relikt epoki II WŚ. Zaintrygowany tytułem relacji przeczytałem ją z ogromnym zainteresowaniem i uwagą. Gratuluję wiedzy i fachowości dzięki której dowiedziałem się (jak zapewne i inni Koledzy modelarze) wiele ciekawych rzeczy o tej dziedzinie techniki militarnej
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Dziękuję Sławek ... Co prawda z powodu nadmiaru pracy nieco się opuściłem w terminach uzupełniania wątku ale po 10-12 godzinach tyrki czasami nie mam ochoty usiąść do kompa...przepraszam... poprawie się ...hm... :-) hm... a jakim zakresem broni pancernej się interesujesz......?
Obrazek
Sławomir Bloch

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sławomir Bloch »

Grześku ! Specjalizuję się w modelach kartonowych w skali 1:25 wszystkiego co jeździło i było opancerzone od I WŚ po współczesność. Mam tego w swojej kolekcji ponad 56 szt. + kilka plastików.
A Twoja relacja naprawdę dla mnie jest niezwykle fascynująca, odkrywając to co było zwykłemu śmiertelnikowi niedostępne bo obarczone klauzulą supertajne/poufne. A przede wszystkim ogromnym zaskoczeniem było dla mnie właśnie to, że w dobie satelitów istnieją jeszcze współczesne pociągi pancerne. Czekam z uwagą na Twoje dalsze relacje. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Po dość długiej przerwie, małe uaktualnienie...Pociąg z wyrzutnią rakiety w jednej z wersji TOPOL...opisywałem go dużo wcześniej....
Zacząłem robić zrzuty ekranowe z kolejnych filmów z zawartością przedstawiającą uzbrojenie ZSRR i obecnej Rosji...

Film został nakręcony w czasie testów strzelania, i oficjalnych pokazów dla prezydenta Rosji...
W kolejności
Lokomotywa M-62 Wojsk Kolejowych...wagony...otwieranie dachu wyrzutni... sam silos-kontener startowy, i start...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

to tylko przykład zawartości filmów o których wspominałem ...zdjęć oczywiście będzie więcej.. Jak uporam się z ich segregowaniem na tematy...powstawiam następne...i oczywiście nie zarzucam tego wątku..... Niestety ilość, i jakość materiału do jakiego mogę dotrzeć lub dotarłem nie zawsze nadaję się do pokazania.... hm...
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Pytanie: według założeń start rakiet TOPOL startujących z wyrzutni kołowych przebiega tak, że startuje kilka rakiet bojowych i jedna bez głowic - za to z elektroniką. Ta rakieta ma jedno zadanie: dubluje rozkaz startu dla wszystkich wyrzutni w pobliżu. Czy w przypadku wyrzutni kolejowych też tak jest?
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Dzień dobry Kierowniku...Poważne pytanie...Od razu w pełni nie odpowiem... Sprawdzę do jutra...ale wstępnie mogę z pamięci powiedzieć że nie...tzn. Nie... ponieważ skład można rozdzielić dzieląc teoretycznie na wiele jedno wyrzutniowych członów działających w stanie „wojny” autonomicznie i niezależnie...

Hm i teraz ja mam pytanie...No powiem, że chyba przeoczyłem czytając opisy rakiet TOPOL M informacje o dublowanym rozkazie startu...może jakiś skrót, albo wypis z tekstu o tym szczególe.... Oczywiście mam namyśli wstawienie tutaj...Sam chętnie doczytam..... :-)
Obrazek
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Dokładnie to jest tak:
"RS12M... przewożony przez siedmioosiową wyrzutnię MAZ 7310 lub MAZ 7917. Przygotowanie do odpalenia zajmuje dwie minuty. Towarzyszą mu przy tym punkt dowodzenia-zarządzania bojowego na samochodzie MAZ 543M i mobilne punkty zarządzania ogniem Barier i Granit wyposażone w rakietę bez głowicy. W jej miejsce umieszczono nadajnik, który po starcie rakiety wykonuje dublowanie rozkazu startu dla wyrzutni znajdujących się w rejonach odpalania."

Cytat pochodzi z obszernego artykułu "Wojska Rakietowe Strategicznego Przeznaczenia Federacji Rosyjskiej" (liczne zdjęcia, omówienie struktury organizacyjnej, omówienie historii i przyszłości tych rakiet) zamieszczonego w numerze 6/2005 czasopisma "Raport - Wojsko, technika, obronność"

http://www.altair.com.pl/
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

"В состав ракетного комплекса кроме мобильной пусковой установки также входит подвижной командный пункт боевого управления на четырехосном шасси МАЗ-543М. Для управления огнем использовались передвижные командные пункты "Гранит" и "Барьер", вооруженные ракетой, у которой вместо боевой нагрузки был радиопередатчик. После запуска ракеты он дублировал стартовые команды для пусковых установок, расположенных на удаленных позициях.


28 апреля 1987 года на боевое дежурство под Нижним Тагилом заступил ракетный полк, вооруженный комплексами "Тополь" с подвижным командным пунктом "Барьер". ПКП "Барьер" имеет многократно защищенную дублированную радиокомандную систему. На подвижной пусковой установке ПКП "Барьер" размещена ракета боевого управления. После запуска ракеты ее передатчик дает команду на пуск МБР.

27 мая 1988 года на боевое дежурcтво под Иркутском заступил первый полк МБР "Тополь" с усовершенствованным ПКП "Гранит" и автоматизированной системой управления.

Подвижной командный пункт боевого управления МБР "Тополь" размещен на базе четырехосного автомобиля МАЗ-543М."

No i mój komentarz ...
Czasami zdarza się nawet najlepszym dziennikarzom błędnie przetłumaczyć czytany teks...Nieco to trwało zanim wczytałem się we wszystkie dostępne mi materiały w języku rosyjskim, ale mogę już odpowiedzieć....
Armia rosyjska planuje wyposażyć swe jednostki rakietowe w 81 szt. Systemu TOPOL M (jako zastępstwo dla systemu TOPOL rozmieszczonego w ziemnych wyrzutniach...)
Będzie to 9 pułków po 9 (inne źródło podaje 10 szt. ...)samojezdnych wyrzutni startowych z rakietami RT-2PM (rozwinięcie wersji RT-2P startującej z silosów ziemnych....) Rakieta posiada 3 głowice bojowe i cztery głowice „fałszywe” mające uniemożliwiać, utrudniać zestrzelenie uzbrojonych ładunków w ostatniej fazie lotu....(radary obrony przeciw rakietowej widzą 7, a nie 3 cele...)
Żadna z rakiet nie posiada innego wyposażenia niż głowice jądrowe...
Natomiast w roku 1985 wprowadzono nowy system dowodzenia i retranslacji danych, oparty na starszym systemie i posadowionym na używanym już MAZ-543M... Posiada on jak na razie nieujawniony typ małej rakiety wystrzeliwanej z pojazdy „przejezdny punkt dowodzenia”.
„Rakieta bojowego dowodzenia” startuje wraz z komendom startu rakiety RT-2PM i retransmituje komendę radiową do dalej oddalonych wyrzutni i „punktów dowodzenia znajdujących się poza zasięgiem komend przesyłanych z sytemu tak zwanej „czarnej teczki” Każda z wyrzutni może w nadzwyczajnych sytuacjach operować samodzielnie w oddzieleniu od pułku macierzystego jednak w zasięgu retransmisji danych....

Na zdjęciu za wyrzutnią ...”przejezdny punkt dowodzenia” ...

Obrazek

Ciekawe pytanie kierowniku... poprosiłem o jakiekolwiek lepsze zdjęcia „PPD” kolegów ze wschodnich grup dyskusyjnych...(zamęczę ich pytaniami...hihihihi...)


:idea: :idea: :idea: :idea: ;-) :sciana:

PS.Dodatkowa informacja to, to że „GRANIT” jest systemem przesyłu informacji i łączności kodowanej....
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Z gazety ;-)

Obrazek
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

A co do planów:
"w 2010 roku RWSN składać sie będą z 2 armii rakietowych liczących łącznie 10 dywozji. Liczba rakiet ma spaść do 313 - w tym 154 stałego bazowania, z czego 64 to RS-12M2 TOPOL M, i 159 zestawów mobilnych (144 RS 12M TOPOL, 15RS12M1 TOPOL M. Liczba głowic gotowych do uzycia spadnie do 923. Po roku 2015 podstawowym pociskiem ma stać sie TOPOL M. Jego wariant stałego bazowania zastapi wszystkie inne - dodatkowo wzmocni go 350 zestawów wersji mobilnej."

W tym roku powstaje piąty pułk uzbrojony w 10 Topoli-M. Dostawy wynosza 6 rakiet rocznie, maja się zwiększyć do 24 na rok. Czyli jak na razie wspomniane plany pozostają na paierze w dużej części.
ODPOWIEDZ