Messerek Bf-109E-1 z Hiszpanii 1:72 ICM

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

Awatar użytkownika
MacGregor
Posty: 71
Rejestracja: pt kwie 04 2003, 13:36
Lokalizacja: Inowrocław

Messerek Bf-109E-1 z Hiszpanii 1:72 ICM

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MacGregor »

Jak w tytule.
Aby odpocząć od okretów, czasem popełniam samolocik 1:72, tak sobie dla relaksu, zazwyczaj w wersji "in box", czyli nie bawię się z nim długo, nie uzywam dodatków, blaszek itp. Co najwyżej zmienię sobie malowanko na jakieś inne, niż "in box".
Kupiłem niedawno po przyzwoitej cenie 23 zł modelik ukraińskiej firmy ICM Messereschmitta BF-109E-4. Po wstępnych oględzinach okazało się, że mozel jest znakomity! Wymiarowo bez zastrzeżeń (po weryfikacji z planami monografii AJ Press), delikatne linie podziału, poprawne kształty "nosa" i "ogona" i na ramkach pełen asortyment detali do wykonania właściwie każdej wersji "Emila". Wprawdzie na skrzydłach wytłoczono od spodu bąbelki dla działek (czyli wersja od E-3), jednak można je usunąć i spokojnie wykonać wersję E-1.
Awatar użytkownika
MacGregor
Posty: 71
Rejestracja: pt kwie 04 2003, 13:36
Lokalizacja: Inowrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MacGregor »

Postanowiłem wykorzystać zestaw kalkomanii leżakujących u mnie od końca lat '80 i pierwotnie przeznaczonych dla messera wydanego u nas wtedy jako vacu. Kalki pozwoliły na wykonanie bardzo rzadkiego malowania messera tej wersji w barwach Legionu Condor z Hiszpanii.
Awatar użytkownika
MacGregor
Posty: 71
Rejestracja: pt kwie 04 2003, 13:36
Lokalizacja: Inowrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MacGregor »

Sam model sklejało się bardzo dobrze, spasowany niemal idealnie - szpachla jedynie symbolicznie w kilku miejscach. Jedyny minu to fatalna kabina dla wrersji E-3 (czyli także dla E-1) - za diabła nie da się jej idealnie spasować. Ufając w to, że będzie równie dobra jak model dokleiłem ją super glue i juz było "po ptokach"... Następnego messera ICM będę już robił z inna kabiną.
Awatar użytkownika
MacGregor
Posty: 71
Rejestracja: pt kwie 04 2003, 13:36
Lokalizacja: Inowrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MacGregor »

Do malowania uzyłem humbrola 65 (odpowiednik RLM 65) oraz mieszaniny pactry A-39 + nieco białej, by otrzymać RLM-63. To było standardowe malowanie tych maszyn w Hiszpanii - choć niektóre starsze wersje messera B i D malowano od góry RLM 02.
To ostatnie trzy fotki tego mojego malucha.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3193
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Trochę smutny kolorystycznie ten meserszmicik.

Jak kładły się te archiwalne kalkomanie? Też mam całe pudło kalek z końca lat 80-tych (chyba techmod) i zastanawiam się co z nimi zrobić?

No i gdzie jest antenka?
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
galwani
Posty: 731
Rejestracja: pn sie 30 2004, 21:30

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: galwani »

smutny, smutny, cała wojna jest smutna :P pozatym rózowy nie wyglądałby tak fajnie ;) IMO bardzo bardzo ładnie :)

chcialem zadac to samo pytanie w sprawie kalkomanii :) tez tego troche mam, i tych najladniejszych nigdy nie uzywalem bo "a jak cos sie spsuje? to zmarnuje takie fajne kalki"....hehe ;)
Mądry ustępuje głupiemu! Smutna to prawda; toruje ona głupocie drogę do opanowania świata.
Marie von Ebner-Eschenbach
Awatar użytkownika
MacGregor
Posty: 71
Rejestracja: pt kwie 04 2003, 13:36
Lokalizacja: Inowrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MacGregor »

A owszem, nieco smutnawy ten szary kolorek, ale koniecznie chciałem mieć takiego szaraka w kolekcji, pośród tych szaleństw kolorystycznych pozostałych messerów na mojej półce (jest ich tam około 15 sztuk różnych wersji z różnych frontów). W kolejce czekają dalsze messery, bo ja mam totalnego fioła na ich punckie - wszystkich dokładnie wersji, więc w tym względzie proszę o wyrozumiałość. Od czasu do czasu będę zanudzał kolejnymi messerami, tym bardziej, że w pudełkach niesklejonych leży około 40 messerów...
Wariat - wiem...
Kalki nakładało się raczaj fatalnie... W sumiarego zestawu wykorzystałem tylko oznaczenia na kadłubie i godło pod kabiną. Koła z białymi krzyżami na skrzydłach zastosowałem z hellerowskiego messera 109D, który miał też przewidziane malowanie hiszpańskie. Te stare kalki niestety nie za bardzo nadają się jż dziś do modeli. O ile można zapobiec kruszenia się wersniksując je uprzednio, o tyle nic nie wybieli pożółkłej folii...

A co do hellerowskiego messerka, to zamiast hiszpana skleiłem go w malowaniu z kampanii wrześniowej 1939 roku zadając sobie trud przetworzenia tego starego modelu Hellera z linii wypukłuch (i niepoprawnych!) na poprawne wklęsłe.
Awatar użytkownika
MacGregor
Posty: 71
Rejestracja: pt kwie 04 2003, 13:36
Lokalizacja: Inowrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MacGregor »

Te stare kalkomanie z Techmodu - pierwsze, jakie ta firma produkowała - dziś niestety chyba trzeba po prostu sobie odpuścić. Kiedyś to były rarytaski - dziś można bez problemu dostać świetnej jakości kalkomanie i chyba nie ma sensu ryzykować malowania modelu do danych kalek by potem te starowinki rozpadły nam się w palcach...

Tempest - a to coś dla Ciebie.
:-)
Edmund_Nita
Posty: 2057
Rejestracja: pt sie 29 2003, 11:06
Lokalizacja: Koszalin
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Edmund_Nita »

Mnie się podoba. I wcale nie wydaje się być smutnym. Jest inny niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni. I dzięki MacGregorowi, że pokazał nam inne oblicze tego legendarnego latadła. Można powiedzieć, że nie wszystko messer, co w ciapki.

Brawo MacGregor. A może byś założył taki wątek: "Messery MacGregora" i przedstawił parę swoich ulubionych samolotów, co to stoją na półce i cieszą Twoje oczy. My też chcielibyśmy na nie rzucić okiem.

Uśmiech wcale nie smutno-szary,

Edmund
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3193
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Dzięki. Też mam takiego tyle że JV - K :D
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
ODPOWIEDZ