PT-91 TWARDY (Erawa) vs T-72M1Z

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

PT-91 TWARDY (Erawa) vs T-72M1Z

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

Tak sobie pomyslalem , ze czas zabrac sie za cos , co sobie zawsze obiecywalem. Nie jestem fanem pancerki ale lubie cos tam sobie z tego zrobic w przerwie pomiedzy kolejnymi modelami lotniczymi.Wiedzialem juz z gory , ze na jednym modelu sie nie skonczy i aby sie to czegos trzymalo wybralem sobie jako temat pojazdy LWP i ZSSR . Moze nie wszyscy lubia wschodni sprzet ale ja sadze , ze cos w nim jest.Pare modeli juz sie uzbieralo , pare czeka w kolejce.Jednym z nich jest wlasnie PT-91.Wiadomo, ze nie ma takiego modelu w 35-ce ale istnieje konwersja zywiczna z ModelKrak.Niestety w wielu miejscach jest juz nieosiagalna.Poprosilem Pawla aby popytal i zobaczymy czy zastosuje wlasnie ta konwersje czy bede musial dzialac sam.Jako podstawe wybralem model Zwezdy T-72A. :roll:

Obrazek
Ostatnio zmieniony pn lis 01 2004, 2:18 przez Okonek, łącznie zmieniany 3 razy.
pozdrawiam
Obrazek
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

Na poczatek popelnilem juz cale podwozie ,zawieszenie i kola .Tutaj chyba nie przeprowadzono modernizacji :roll: Najgorsza czynnoscia bylo malowanie gumowych okladzin ( a moze inaczej to sie nazywa) na kolach :evil: ale mam to juz za soba :D

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz gru 21 2003, 23:21 przez Okonek, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Obrazek
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

Gasienice juz pomalowane .Uzylem stalowego metalizera .Przetarlem je po wyschnieciu w miejscach po ktorych biegna gumowe obrecze wacikiem aby uzyskac efekt tarcia.Co do drugiej strony to , moze macie jakies pomysly jak to pomalowac :?:Jak widac gasienice skladaja sie z paru gotowych segmentow a nie z pojedynczych ogniw :roll:

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz gru 21 2003, 23:23 przez Okonek, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Na modelarskim preclu jakiś czas temu toczyła sie dyskusja, jak powinny wyglądać takie gąsienica. Podsumowując nie pownny być rdzawe, chyba że stoi czołg kilkanaściegodzin. Z tego co pisał czołgista, przejechanie każdej odległości powodowało, że gąsienice od zewnątrz błyszczały się metalicznie. Tutaj na forum też widziałem wojaków, może są wród nas i ci co mieli do czynienia z pojazdami gąsienicowymi?

gulus robiący czołgowe gąsienice jednak trochę z dodatkiem rdzy
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Z tego co widzialem w czasopismach, to dobry efekt daje pomalowanie na kolor ziemisty, i pomalowanie na srebrno fragmentow ktore maja bezposrednia stycznosc z podlozem. Sa tez do kupienia specjalne proszki majace udawac piach albo ziemie. Po zagruntowaniu podkladem w kolorze rdzawym, obsypuje sie to na mokro takim proszkiem, otrzepuje z nadmiaru, przejezdza papierem po zewnetrznej i maluje cienkim pedzelkiem na srebrno jak wyzej.
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

T-72 ma dwa rodzaje kol jezdnych, stare i nowe. Stare maja chyba 8 "ramion" a nowe 6. Z tego co widzialem w Polsce caly czas montuje sie stare. Nie widac na zdjeciu jakie sa u ciebie.
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

Ten model posiada obie wersje kol. Ja zamontowalem 8-ki bo na to akurat zwrocilem uwage. ;-) Nie ma tego w opisie ale cos mi nie pasowala ich ilosc :lol:
Ostatnio zmieniony śr cze 25 2003, 2:14 przez Okonek, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Obrazek
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

Gasienice juz pomalowane i zamontowane. Dziekuje wszystkim za podpowiedzi co do malowania !!! Postanowilem , ze tylko czesci stykajace sie z twardym podlozem beda sie blyszczec. Za pomoca pedzelka nanioslem na te miejsca matt aluminium. Zajelo mi to 3 godziny pracy :evil:. O mocowaniu gasienic na kolach juz nie wspomne :devil1:

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz gru 21 2003, 23:26 przez Okonek, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Obrazek
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

W czasie mocowania gasienic przypomnialem sobie , ze kiedys juz cos podobnego robilem . Jakies 3 lata temu popelnilem Dragonowskiego T-80 i tam byl identyczny sposob montazu .W moich zapasach znajduje sie jeszcze model T-72M2 wlasnie z Dragona przewidziany pierwotnie do tej wlasnie przerobki. Niestety odstawilem go na bok ze wzgledu na pancerz jaki znajduje sie na wiezy. Jakie bylo moje zdziwienie po otwarciu pudelka :boje: bo zobaczylem to samo. wychodzi na to, ze Zwezda pakuje w swoje opakowania wypraski Dragona :!: Pozniej znalazlem jeszcze stara NTW z 98-o roku z ciekawym artykulem o modernizacjach T-72 z ktorego dowiedzialem sie , ze T-72 modernizowane do standartu PT-91 wygladaja inaczej i nazywaja sie dokladniej T-72M1Z :!: Wpadlem na pomysl aby wykonac oba o ile to mozliwe tylko dalej mam watpliwosci co do tej wiezy z M2 :cry: .

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz gru 21 2003, 23:30 przez Okonek, łącznie zmieniany 3 razy.
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Z tego co wiem to ruscy nam odmowili licencji na M2, wiec do dzisiaj trzepiemy ten stary model. Ta wieza od M2 ma okladziny anty-promienne oraz dodatkowe opancerzenie z przodu. W NATO zwane pod nazwa "Super Dolly Parton". Ta wieza od M1, nadaje sie chyba do przerowbki na PT-91. Musisz sie pozbyc peryskopu strzelca i zastapic go peryskopem termooptycznym.
W polskich T-72 i PT-91 jest chyba dodatkowa plyta pancerna z przodu kadluba. Jest on wprawdzie schowany pod pancerzem aktywnym ale na niektorych zdjeciach go calkiem niezle widac. chyba tego nie ma w twoim modelu - chyba ze jest to osobna czesc.
ODPOWIEDZ