*[Relacja/Samolot] Mig 21 - projekt grupowy

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3193
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

*[Relacja/Samolot] Mig 21 - projekt grupowy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Wielkanoc tuż, tuż a Mig ciągle płaski leży. Postanowiłem przyłączyć się więc do projektu grupowego ( niestety jako Drugi, to Edmund jest Pierwszym ).

Model firmy GPM numer 7/98. Drukowany na papierze kredowym. Nie powala jakością ale nie jest zły, no może oprócz tego, że kilka części mam obciętych co widać na zdjęciu numer 2. Instrukcja to 15 linijek tekstu + linijka z napisem "Życzymy udanej zabawy". Umówmy się że jest ich 16. Rysunki montażowe są bardzo ubogie: rzuty z góry, rzut z boku, widok podwozia, kabiny pilota, fotela, rakiety, zasobnika npr i szablon dajnika ciśnienia (chyba).

Obrazek

Obrazek


Oto efekt dzisiejszych zmagań. Nigdy nie kleiłem modeli drukowanych na papierze kredowym ale stwierdzam, że nie jest to takie znowu trudne. Podstawa to czyste i suche palce (jak tylko czuję, że palce zaczynają wilgotnieć na skutek wydzielania się substancji zwanej potem wycieram je w spodnie od dresu, który służy mi jako ubranie robocze podczas klejenia). Wypróbowałem już Hermol, Wikol i BCG. Wszystkie łapią i trzymają tyle że łapią po trochę dłuższej chwili niż w przypadku zwykłego kartonu. Jak coś wypłynie to zostaje ślad, chociaż hermol dało mi się w jednym miejscu jakoś "zrolować".

Obrazek

Tyle spostrzeżeń nowicjusza w temacie "kredy".

Teraz kilka uwag:

1. Wnęka podwozia przedniego jest chyba za długa. Przymierzyłem ją do segmentu oczywiście po sklejeniu i musiałem rozcinać, skracać i sklejać ponownie. Wręgi mi się nie mieściły. Przy okazji dokleiłem rulonik papieru w który wsunę potem goleń podwozia. Mocowanie rulonika do podłoża wzmocnię jeszcze dwoma kawałkami kartonu w kształcie trójkątów.

2. Segment część nr 2. Pierwszy raz kleję model który ma wręgi i sklejki i chyba sklejkę należy okleić najpierw na wrędze a potem to wklejać do segmentu bo odwrócenie tej kolejności prowadzi do trudności z ułożeniem wręgi względem krawędzi segmentu. Tak mi się wydaje.

3. Segment część nr 3. Najpierw skleiłem potem stwierdziłem że przecież chcę wykonać otwarte podwozie. Rozcięcie nie będzie chyba stanowić żadnego problemu ale jak to potem wszystko razem skleić. Okleić segment na jednej wrędze, potem wkleić wnękę i na końcu drugą wręgę ?. Jakieś sugestie od bardziej doświadczonych kolegów mile widziane.

I to byłoby na tyle. Na dziś.
Ostatnio zmieniony sob paź 31 2020, 21:25 przez Tempest, łącznie zmieniany 6 razy.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3193
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Znalazłem na dysku kilka zdjęć uziemionego oryginału. Samolot ten znajduje się w Chorzowie w tzw "Wesołym Miasteczku".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz sty 01 2017, 19:58 przez Tempest, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Karol Szupryczyński

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol Szupryczyński »

Jedna uwaga - samolot na pomniku jest w wersji PF, podczas gdy model w wersji MF. Zwróc uwagę na węższy statecznik, mniejszy garb pod kabiną i antenę grzbietową w samolocie "pomnikowym". Nie sugeruj się tymi elementami przy poprawianiu modelu - można strzelić niezłego babola.
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3193
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Dziekuję za uwagi. Na szczęśćie nie planuję nic poprawiać oprócz tego czego wymagać będzie sklejenie modelu do kupy. :cool:
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Marek S.
Posty: 309
Rejestracja: pn cze 28 2004, 15:14
Lokalizacja: Grabówka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek S. »

w miniReplice były wykazane różnice na rysunkach między wersjami 21
sasko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sasko »

Zdar Tempest

na webe http://www.kartonbau.de/thread.php?threadid=937&sid= je MIG - 21 od ineho autora
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3193
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Dzięki sasko. Mowy naszych nowych sojuszników nie znam niestety ale ze zdjęć wynika, że będzie trochę rzeźbienia.

mimis - tak z ciekawośc,i która to MR bo nie chce mi się przeglądać całej sterty makulatury.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3193
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Pomimo przebywania na tzw urlopie czasu na klejenie jakby mniej niż w dniu powszednim. Skończyłem "usztywniać" mocowanie goleni przedniego podwozia i postanowiłem skleić zbiornik paliwa. Niestety karton na którym wydrukowano model jest dość gruby i trudno formuje się takie rurki o niedużej średnicy. Sklejki proponuję wyciąć z czegoś bardziej miękkiego i niekredowego - będą się lepiej formować i łapać klej. Ja użyłem oryginalnych i trochę trudno mi było skleić w pierścień poszczególne segmenty. Średnica segmentu środkowego wyszla mi ciut za duża stąd kiepsko wyglądające podcięcie (1). Sklejki mają według mnie za szerokie "ząbki" co wyszło na jaw podczas zwijania segmentów w rurki, więc je trochę zagęściłem (2). Łatwiej będzie zrobić to przed przeklejeniem sklejek do segmentów. Na razie krawędzie retuszuję zwykłym ołówkiem o twardości bliżej mi nieznanej ale chyba jest to jakieś B.

Obrazek

Czarno widzę dotrzymanie terminu przekazania modelu do ekspozycji.
Ostatnio zmieniony ndz sty 01 2017, 19:59 przez Tempest, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3193
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Dzieci w szkole, żona w pracy, tylko dwa telefony z roboty z rana, pełnia szczęścia. Trwają prace nad przednimi segmentami miga. Segment numer 3 zawierający wnękę podwozia rozciąłem i sklejam w następującej kolejności: najpierw wręga 3a, potem wnęka podwozia i na koniec wręga 3b która w moim egzemplarzu została ucięta na krawędzi arkusza więc konieczne będzie sztukowanie. Taka kolejność wydaje się jedynym rozwiązaniem pozwalającym tę wnękę do środka wkleić. Niestety na krawędziach pokryw zostały sklejki których nie da się oderwać. Trudno, będą imitować wewnętrzną strukturę pokryw.
No i skleiłem zbiornik paliwa. Wyszło tak sobie niestety. BCG nie za bardzo chciał łapać więc przeprosiłem się z Hermolem.

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz sty 01 2017, 20:00 przez Tempest, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3193
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Tak. Nawet daje to jakieś rezultaty. Przeciąganie kredy na krawędzi nożyczek przećwiczyłem na środkowym segmencie zbiornika paliwa i wyszły mi minimalne załamania, stąd ten pomysł.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
ODPOWIEDZ