Jaki materiał do oszklenia w pojazdach i nie tylko?*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kamulec
Posty: 5
Rejestracja: wt lut 01 2005, 14:33
Lokalizacja: Elbląg

Jaki materiał do oszklenia w pojazdach i nie tylko?*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kamulec »

Witam
Jestem początkującym modelarzem i prosiłbym o opinie z jakiego materiału można zrobić szyby w wszelkiego rodzaju pojazdach.
Prosiłbym o pomoc.
galwani
Posty: 731
Rejestracja: pn sie 30 2004, 21:30

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: galwani »

są takie plastikowe teczki na dokumenty... z tyłu maja okladnke nieprzezroczysta, ale przednia okladka jest przezroczysta...i swietnie sie nadaje na szyby... minus tego jest taki ze jest dosc gruba i jesli szyba ma byc wygieta, a nie jest zbyt duza to raczej ten patent nie przejdzie...
ale i z tym mozna sobie poradzic... czasem jak kupuje sie kosmetyki w zestawach [np jakis dezodorant+pianka czy inna kompilacja ;P] to sa w kartonowym opakowaniu, i zwykle z przodu maja przezroczysta folie, coby kupujący mogl sobie wczesniej obejrzec co w srodku ;) jest dosyc cienka i nadaje sie do bardziej "fantazyjnych" szybek :)

obydwa materialy swietnie sprawdzają sie w modelach plastikowych, wiec i do papieru nadać się powinny ;)
kiedys jak bylem mlodszy i nie mialem tego forum ;> to probowalem robic szybki z tasmy klejącej... skeljalem dwa kawalki ze soba...ale eefkt jest gorzej niż marny :/
pozdrawiam :)
Mądry ustępuje głupiemu! Smutna to prawda; toruje ona głupocie drogę do opanowania świata.
Marie von Ebner-Eschenbach
Awatar użytkownika
stazi
Posty: 132
Rejestracja: śr lip 14 2004, 22:40
Lokalizacja: Iława

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stazi »

witam.
Ja osobiście szyby wykonuję z przezroczystej okładki do bindowania. Wcześniej używałem folijki w jaką są opakowywane np. bombonierki, lub celafon- szybki miały jednak wadę- były strasznie wiotkie i nieraz lekko pomarszczone.

Największa filozofia to odpowiednio przykleić ową szybkę tak aby nie miała "zamglenia" od supergluta. Dobry wydawać się zdaje butapren. Podobno jest tez jakiś klej Revella do szybek modeli plastikowych.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
kamulec
Posty: 5
Rejestracja: wt lut 01 2005, 14:33
Lokalizacja: Elbląg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kamulec »

Gdzieś czytałem, że można zrobić szyby z oczyszczonej kliszy od aparatu, ale nie wiem czy to jest dobra metoda bo jej jeszcze nie sprawdzałem :).
galwani
Posty: 731
Rejestracja: pn sie 30 2004, 21:30

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: galwani »

klej revella jest, ale z moich obserwacji ;) wynika ze do kartonu nijak kleic sie nie chce :/ ale i on potrai fajnie zamglic cała szybke ;> ogolnie nie trafilem jeszcze na klej ktorym moznaby upaprac cala szybke bez widocznych sladow :P

a z bombonierkami nie probowalem... musze stestowac ;)
Mądry ustępuje głupiemu! Smutna to prawda; toruje ona głupocie drogę do opanowania świata.
Marie von Ebner-Eschenbach
sebaslk
Posty: 12
Rejestracja: ndz lis 09 2003, 11:14
Lokalizacja: Rybnik

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sebaslk »

Galwani ma rację te przezroczyste folie nadają się do modeli kartonowych zwłaszcza do modeli śmigłowców gdzie więksość szybek jest płaska lub lekko wypukła. Również nadaje się do modeli samochodów oczywiście z kartonu. A osobiście staram się dokupować do samolotów owiewki w sklepach modelarskich.
Jak niechcesz wydawać pieniędzy to możesz wykorzystać kążdą folię przeźroczystą do modelu tylko pamiętaj dobierz tak abyś nie przeklinał że nie możesz jej wygiąć bądź wyprofilować. Te folie masz wróżnych grubościach, tak więc możesz poprosićw hurtowni papierniczej o przeźroczyste folie na nadruk, one są ajbardziejwygodne w profilowaniu.
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Oczyszczanie filmów to relikt minionych czasów. :) Przeczytałeś to zapewne w jakimś starym MM-ie. :) Ja korzystam z folii do bindowania oraz w zasadzie wszystkiego, co mi wpadnie w łapę (kiedy musi być np. cieńsza folia). Zawsze kleiłem to butaprenem lub ponalem.
Ostatnio zmieniony sob lut 26 2005, 12:44 przez Łukasz K., łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Na szyby najlepsze są właśnie folie do bindowania i folie na dokumenty. A klejenie jest łatwiejsze, jeśli zrobisz tak:

Powiedzmy, że kleisz w miarę płaską szybę. Fragment arkusza z ramką naklejasz na dwustronną taśmę klejącą. Wycinasz otwór w ramce, zrywasz z tyłu zabezpieczenie folii i całość naklejasz na folię. Teraz wycinasz zewnętrzny obrys całego okna.
Pozostaje lekko posmarować krawędzie wikolem i nakleić całość na model.
Awatar użytkownika
82RObert82
Posty: 55
Rejestracja: pn sty 31 2005, 10:37
Lokalizacja: Białystok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 82RObert82 »

Hej :)

Kierowniku mam pytanie a co z retuszem przy uzyciu tasmy dwostronnej?? jeszcze tego sposobu nie testowałem ze wzgledu na retusz musze pzryznac ze sie tej metody jakby boje :-? :roll: a jak juz mam retuszowac to w jaki sposob i jakimi farbkami??

Pozdrawiam RObert :cool:
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Po wycięciu otworu w ramce retuszujesz go (już razem z taśmą) - potem naklejasz to na folię, wycinasz zewnętrzny obrys i retuszujesz (obrys zewn) już razem z szybą. Do retuszu używasz tego, czego dotychczas.
ODPOWIEDZ