*[Relacja/Okręt] ORP GENERAŁ HALLER

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
herbaciany
Posty: 670
Rejestracja: czw lis 04 2004, 23:22
Lokalizacja: Strzegom

*[Relacja/Okręt] ORP GENERAŁ HALLER

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: herbaciany »

NIE KASOWAĆ! wracam na jesień

Witam wszystkich!
Od jakiegoś czasu "chodziło" za mną sklejenie jakiegoś modelu. Zastanawiałem się nad jakimś pojazdem ostatecznie jednak postanowiłem sobie, że będzie to okręt. Kiedyś kleiłem, ale po odkryciu tego forum stwierdziłem, że między tym, co mi wychodziło a tym, co tu znalazłem, jest ogromna przepaść. Szukałem, więc na początek modelu prostego. Wybór padł na ORP "GENERAŁ HALLER".
Model jest w odpowiedniej skali (jak na początek) 1:100 i jest stosunkowo prosty.
Dla ułatwienia kleić będę bez części podwodnej i postaram się model w pełni malować.

Już na starcie stwierdziłem, że praktycznie uczę się wszystkiego od nowa. Wiem, że model będzie miał wiele niedociągnięć (nie z powodu odwalania prze zemnie roboty byle, jak)ale z prostego faktu poznania materiału, jakim jest karton, sposobów malowania itp.
Podczas prac będę też wprowadzał trochę "radosnej waloryzacji" na ile będę potrafił .

Wielkie dzięki dla Marka, który podesłał mi plany okrętu :D .

Na początek zdjęcie szkieletu, wszystko pasowało idealnie.

Obrazek
Ostatnio zmieniony pt wrz 09 2005, 15:28 przez herbaciany, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 460
Rejestracja: pt lis 28 2003, 22:20
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pablo »

Trochę szkoda, że budujesz bez części podwodnej :cry: , ale i tak będe śledził z zainteresowaniem Twoje postępy w budowie. Z tego względu, że w przyszłości również przymierzam się do tego modelu.
Powodzenia :!: :!:
Awatar użytkownika
herbaciany
Posty: 670
Rejestracja: czw lis 04 2004, 23:22
Lokalizacja: Strzegom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: herbaciany »

Na dzień dzisiejszy model wygląda jak na zdjęciu.
Dokleiłem pokład i załamałem się ;-) podczas robienia pierwszych części.
Postanowiłem zrobić deskowanie pokładu.Wykonuje je z forniru.Z braku czasu zajmie mi to kilka dni :cry: ,ale dam rade.

Pablo,będę chciał umieścić model na podstawce z imitacją fal.
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony pt wrz 09 2005, 15:37 przez herbaciany, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 460
Rejestracja: pt lis 28 2003, 22:20
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pablo »

A to zmienia postać rzeczy :)
Panczo
Posty: 25
Rejestracja: wt lip 01 2003, 18:08
Lokalizacja: Przemyśl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Panczo »

Jeżeli to jest model pełen błędów i niedociągnięć to to co ja robie to wogle nie jest model :lol:
Zawsze wierny kartonowi
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1056
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Herbaciany! Każdy kto oglądał Twoje bajkowe dzieła. wie że Twoje tłumaczenie o niedociągnięciach to tłumaczenie się na zapas. Czekałem na rozpoczęcie Twojej relacji z budowy okrętu, tyle że ja myślałem o relacji z budowy żaglowca bo tam jest dużo drewna, w którego obróbce jesteś specem.

Zamiast tłumaczenia się na zapas, tłumacz nieobeznanym stosowane w modelu techniki. Będziemy wtedy nie tylko podziwiać ale i trochę się nauczymy.
Marek T
Posty: 84
Rejestracja: czw sty 08 2004, 0:53
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek T »

Robiąc pokład musisz pamiętać o obramowaniu.
Planki pokładu nie dochodzą bezpośrednio do burty - gdzieś juz tutaj (na tym Forum) było to omawiane. Jest to szczególnie ważne w miejscach zaokrąglenia burt (czyli zmiany szerokości pokładu).
Rówież nadbudówki, pokładówki itp. "przeszkody" na pokładzie są obramowane (zazwyczaj szerszą) klepką.
Ostatnio zmieniony wt sty 11 2005, 20:23 przez Marek T, łącznie zmieniany 1 raz.
leyek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: leyek »

Cześć
Przepraszam jeśli to już gdzieś było - gdzie można kupić fornir ? ( czy wogóle można ?)

A poza tym deskowanie i model super :shock:
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3196
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Po przyklejeniu forniru na pokład wysokośc burt z wycinanki będzie za mała o tę właśnie grubość. Chyba, że odpowiednio zmniejszyłeś wysokość wręg.

W Modelarzu pan Ratajczak opisując budowę żaglowców z drewna napisał, że przed przyklejeniem desek pokładu maluje ich boczne krawędzie bejcą na ciemniejszy kolor. Ma to chyba za zadanie podkreślić granice między nimi. Czy przykleiłeś je już na dobre?
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
herbaciany
Posty: 670
Rejestracja: czw lis 04 2004, 23:22
Lokalizacja: Strzegom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: herbaciany »

Jhradca-w moich zamyśleniach ten model kleił się jak z bajki :oops: .Ale kiedy zacząłem kleić to okazało się ,że wiele nauki przede mną-z czego bardzo jestem rad.Muszę też powiedzieć,że drewno i papier trochę się różnią w obróbce.

Pierwsza nauka:nic na siłe-bulaj był trochę za duży więc go wcisnąłem i trochę popęczniało dookoła ;-)
Obrazek
Ostatnio zmieniony pt wrz 09 2005, 15:38 przez herbaciany, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ