HIPS, FOAM-X, PS i inne...

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

cichutka
Posty: 5
Rejestracja: pn sty 03 2005, 19:39
Lokalizacja: Chorzów

HIPS, FOAM-X, PS i inne...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cichutka »

Mam pytanko do bardziej doświadczonych modelarzy wykonujących modele architektoniczne. Do tej pory bawiłam się w kartonie modelarskim, ale chcę się też popracować w innych materiałach. Miałam kiedyś do dyspozycji płytę z takiej miękkiej pianki - polistyren, styrodur... tutaj jest problem bo nie wiem co to dokładnie było. :( Na stronach internetowych firm wykonujących profesjonalne modele architektoniczne podpatrzyłam, że robią je z materiału oznaczonego jako HIPS. Pytałam więc w firmach handlujących tworzywami, ale to co mi pokazano jako HIPS było okropnie twarde i precyzyjne cięcie to chyba tylko ploterem laserowym... Proponowano mi też płyty o nazwie KAPA lub FOAM-X, ale te są robione od grubości 3mm, a ja potrzebuję 1 lub 2mm. Płyta 3mm dla na ścianę budynku w skali 1:150 lub 1:200 jest zbyt gruba. Jakie tworzywa najlepiej nadają się do wykonywania modeli architektonicznych (za wyjątkiem kartonu i tektury) ? Jakie są nazwy handlowe ,tzn o co pytać w firmach handlowych? Jak pytam w prost o płyty do modelarstwa to niektórzy sprzedawcy patrzą na mnie jakbym była z innej planety. :oops:
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Pytaj o pianoplastik - taka potoczna nazwa.
W Chorzowie idąc od huty w stronę Piaśnik ulicą dawniej Wieczorka - za kościołem chyba druga w prawo jest sklep dla plastyków i agencja reklamowa. Zapytaj tam.
Jek nie to rozejrzyj sie po budowach - niektóre tablice ostrzegawcze mają bardzo ciekawe właściwości... :lol:
Awatar użytkownika
OldMan
Posty: 573
Rejestracja: wt lip 06 2004, 16:27
Lokalizacja: Zadupie PRL-u

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OldMan »

Oj, Kierownik z tą budową to chyba taki wic ?

A na poważnie - nazywa się toto spienione PCV i jest do kupienia w Agencjach Reklamowych, grubość ok 2 do 10 mm. Cieńsze ok 1 mm bywają ale bardzo trudno dostępne
Pozdrawiam, Krzysztof "OldMan" Motyczyński
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

OldMan pisze:Oj, Kierownik z tą budową to chyba taki wic ?
Niedaleko mnie budowano autostradę, co nieco zostało. Według Twojej nazwy spienione PCV o grubosci 2mm wielkości A3 z napisem SKANSKA :lol: :lol:
Awatar użytkownika
OldMan
Posty: 573
Rejestracja: wt lip 06 2004, 16:27
Lokalizacja: Zadupie PRL-u

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OldMan »

To miałeś farta, na zewnątrz stosuje się grubsze.

I już widzę Cichutką jak zasuwa w kaloszach po budowie :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam, Krzysztof "OldMan" Motyczyński
cichutka
Posty: 5
Rejestracja: pn sty 03 2005, 19:39
Lokalizacja: Chorzów

Dzieki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cichutka »

Co prawda czasem bywam na budowach z racji wykonywanego zawodu, ale w trosce o dobrą współpracę z kierownikiem budowy od tablic ostrzegawczych trzymałam się z daleka.

Dzięki za namiar na ten sklep dla plastyków - sprawdzę na dniach.

Spienione PVC oglądałam. Może są różne gatunki, ale te płyty które miałam w ręce były okropnie twarde.
Awatar użytkownika
OldMan
Posty: 573
Rejestracja: wt lip 06 2004, 16:27
Lokalizacja: Zadupie PRL-u

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OldMan »

Rozejrzyj się TUTAJ.

Powinnaś coś trafić.
Pozdrawiam, Krzysztof "OldMan" Motyczyński
Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 148
Rejestracja: czw lis 27 2003, 10:43
Lokalizacja: Pabianice/PLL

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MarcinS »

Te plyty wystepuja w co najmniej trzech twardosciach. Mozna znalezc taka, ktora mozna ciac skalpelem. Nie mowie ze idzie to latwo, ale sie da.
Polecam tez zapytac o klej do tych plyt. Kupilem razem z plytami taki, ktory je odrobine rozpuszcza(nie jestem w stanie podac nazwy). Dzialal lepiej od cjanopanopochodnych- polaczenie trzeba bylo przeszlifowac, ale bylu one zdecudowanie wytrzumalsze- makieta przetrwala transport w bagazniku autobusowym. W przypadku malowania makiety z PVC najlepiej sprawdzaly sie Humbrole. Akryle zaczely mi sie luszczyc ale mogla to byc moja wina- niedokladnie odtluscilem.
Pozdrawiam
MarcinS
cichutka
Posty: 5
Rejestracja: pn sty 03 2005, 19:39
Lokalizacja: Chorzów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cichutka »

OldMan pisze:Rozejrzyj się TUTAJ.

Powinnaś coś trafić.
Dzięki za namiar, ale... mają to samo co inni. FOAM-X i KAPA od 3mm, a styrodur i XPS od grubości 20mm, a ja potrzebuję 1 oraz 2mm. Mają spienione PCW, ale tak przez internet to twardości nie sprawdzę. Namierzyłam firmę Tuplex z Katowic. Mają też czynne w sobotę więc wybiorę się do nich osobiście i to bez zwalniania się z pracy :lol: Trzymajcie kciuki, może coś uda mi się dobrać.
Awatar użytkownika
OldMan
Posty: 573
Rejestracja: wt lip 06 2004, 16:27
Lokalizacja: Zadupie PRL-u

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OldMan »

A rozważałaś wykorzystanie balsy?

Formatki od 1 mm grubości i wymiarach 10 x 100 cm.

Bardzo łatwa obróbka i klejenie.
Pozdrawiam, Krzysztof "OldMan" Motyczyński
ODPOWIEDZ