Vacuform - czym to się je?

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
OldMan
Posty: 573
Rejestracja: wt lip 06 2004, 16:27
Lokalizacja: Zadupie PRL-u

Vacuform - czym to się je?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OldMan »

Przeglądając różne pudła z zawartością modelarską, natrafiłem na kilka budynków wykonane tą techniką - produkcji firmy REMI.

Chciałbym to poskładać do kupy, ale nie wiem jak.
Przeto prośba o podzielenie się wiedzą na ten temat: jak wycinać, czym kleić i ew. inne porady.

Z góry dzięki

OldMan
Pozdrawiam, Krzysztof "OldMan" Motyczyński
artcor

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: artcor »

Osobiscie nigdy nie kleilem modeli wyprodukowanych ta technika, ale kilkanascie lat wstecz mialem takie cos w reku i pamietam ze w instrukcji wygladalo to w ten sposob ze wycinasz taki element z kilkumilimetrowym zapasem do okola z arkusza, po czym szlifujesz na plaskim kawalku papieru sciernego az ten naddatek "zniknie" po czym dalej juz tak jak z kazdym innym modelem czyli klej, szpachla, farba, lakier :)

Dzis moze inaczej sie to juz robi wiec jesli ktos wie cos wiecej na ten temat to ci pewnie wkrotce napisze.
Awatar użytkownika
Ślimak
Posty: 62
Rejestracja: czw lip 29 2004, 7:23
Lokalizacja: Borne Sulinowo (wcześniej Szczecinek i Toruń :) )

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ślimak »

Z tym naddatkiem to się zgadza z tym, że należy go zeszlifować PO sklejeniu danego elementu. Naddatek zostawiasz po to by sie dobrze i wygodnie kleiło.A klej? Możesz używać najzwyklejszy do plastików.
ivn

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ivn »

Witam

Ślimak napisł, że ten naddatek zostawiasz i może tak być w przypadku budynków. Aczkolwiek w przypadku modeli samolotów, pojazdów itp jest tak jak napisał artcor (praktycznie 99 przypadkach na 100). Najlepej zanim skeisz dopasuj elementy na sucho i zobaczysz czy zeszlifować przed sklejeniem.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Niektóre elementy są bardzo delikatne, niekiedy warto usztywnić je, od wenątrz wypełnić czymś, teraz już nie pamiętam co tam stosowałem, niestety, vacu, w moim wykonaniu okazały sie porażką.

gulus
Obrazek
Awatar użytkownika
JareK
Posty: 192
Rejestracja: śr lis 05 2003, 20:26
Lokalizacja: Pelplin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JareK »

gulus pisze: niestety, vacu, w moim wykonaniu okazały sie porażką.
Tak oldman w moim wykonaniu to było więcej niż porażka. Nie udało mi się spoić nawet dwuch połówek kadłuba. :oops: :cool:
:roll: Jety tyle pięknych modeli ;-) :lol:

Hi JareK
ivn

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ivn »

gulus pisze:Niektóre elementy są bardzo delikatne, niekiedy warto usztywnić je, od wenątrz wypełnić czymś, teraz już nie pamiętam co tam stosowałem, niestety, vacu, w moim wykonaniu okazały sie porażką.

gulus
najlepiej żywicą 2składnikową np. Distal, Epidian itp. A wzdłuż elementów dlugich, nośnych wkleić wręgi, dźwigary itp. usztywnienia. Przy łączeniu kadłubów można sobie pomóc robiąc sklejki podobne do tych z kartonówek - usztywniają i wzmacniają połączenie 2 połówek.

pozdrawiam
ODPOWIEDZ